Артработилници, съпътствани от заключителна изложба, ще има в градовете Бургас, Ихтиман и София. В Бургас те ще се проведат на 15, 16, 22 и 23 март 2025 г. от 11 ч. с изложба на 1 април в Регионалната библиотека "Пейо Яворов". В Ихтиман ще бъдат на 8, 15, 22 и 23 юни с изложба на 15 август в Народно читалище "Слънце – 1879".
В София керамичните работилници ще са в двете последни седмици на юли с изложба през август. Проект "Традиции" е подходящ не само за деца между 7 и 15 години и техните родители, а и за хора на всяка възраст. Това е уникална възможност за любителите на керамичното изкуство да опознаят пъстротата на бусинската керамика и да създадат свои уникални керамични съдове.
Работилниците ще завършат с изложба, на която участниците ще представят своите керамични произведения и ще разкажат за откритията и творческите си експерименти. Входът за участие е свободен.

Всеки цикъл от творческите работилници ще започва с тематични образователни презентации за историята на Бусинската керамична школа, за формите и цветовете в изкуството, за стиловите характеристики, за майсторите, които са развивали и обогатявали българското културно наследство.
Лектор ще бъде Теодора Димитрова, която е обучител, арттерапевт и графичен дизайнер. В творческите работилници участниците ще съпреживеят процеса по създаване на керамични съдове, преминавайки през основните му компоненти: ще работят с грънчарско колело, ще декорират своето изделие с традиционни елементи от бусинската керамика и накрая ще глазират с керамични глазури. Докато създават своите керамични изделия, те ще импровизират и предадат своя поглед и усещане за форма и цветове. С различните техники за изработване ще ги запознава Маргарита Петрова, която от близо 15 години се развива в областта на керамичното изкуство.
Проект "Традиции" е вдъхновен от разнообразието на формите и цветовете на малко позабравената бусинска керамика, а също и от любопитството на деца и любители на керамичното изкуството към пластичния материал глина. Чрез творческите работилници и изложби артисти и участници ще популяризират нематериалното културно наследство на България и ще съхранят традицията за бусинската керамика.
Повече информация за предстоящите събития, ще откриете на Facebook страницата на проекта:
Проектът е подкрепен от Национален фонд “Култура”.
Димитрина Кюркчиева разговаря в “Артефир” с Маргарита Петрова, чуйте звуковия файл.
Снимки – Проект "Традиции"
Яна Георгиева и Маргита Алексова са две от дамите в Time2Dare – първият изцяло женски екипаж, завършил регатата Aegean 600 – труден и технически ветроходен маратон, който се провежда по време на мелтемите в Егейско море. Емилия Зафираки е журналистка, която ще води тазгодишното двадесeто издание на "Дни на предизвикателствата". Светослав Драганов е..
Красота, великолепие, блясък, финес и разкош – всички тези определения са преписани като синоними на изяществото. А то преди всичко придружава изкуството. Изяществото обаче е потребно не само в изкуствата, а и в човешките дела. Хората също могат да бъдат изящни, и то не в изтънчеността си, във външните си хубости, а в метаморфозите на борбата си за..
В редакция "Хумор и сатира" следим хода на времето и важните събития, които настъпват едно след друго. Тази седмица съвсем естествено отваряме дума за зимнината и ако искате да научите не само кой е най-големият буркан с туршия в света, но и ред други особено важни факти, слушайте програма "Христо Ботев" в неделя веднага след новините в 18 часа, за..
Яп Робен е определян като "един от най-нежните и ярки гласове на съвременната нидерландска литература". В книгите му "човечността и уязвимостта стоят в центъра на повествованието". На български език са излезли досега два негови романа – "Летен брат" и "Контури на един живот" в превод на Мария Енчева. Яп Робен е писател, поет, преводач, пише..
В епизод 609 "Трамвай по желание" среща своята публика със знаменития музикант от българската рок и поп сцена Александър Александров. Сашо Стила и напоследък Сашо Шерифа са артистичните псевдоними, с които музикантът е познат в музикалните и фенските среди. В новия си проект "Шерифа и Старите кучета" Сашо събира елитни музиканти като Димитър..
Село Ясна поляна се намира в община Приморско, област Бургас и в него живеят над 500 души. Разположено е в полите на Странджа планина, по поречието на река..
Най-дълголетното трио в австралийската авангардна музика ( " ембиънт" , "джаз", "акустичен пост-рок", "минимализъм" са само думи в случая ) се..
В "Нашият ден" гостува издателят и преводач Або , за да представи новата книга с мемоари на Антъни Хопкинс "Справихме се, хлапе" , която..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg