Филмът на турския режисьор Тайфун Пирселимоглу "Идея" имаше своята световна премиера в рамките на 29-ия София филм фест. Той разказва историята на Кемал – пазач в празна вила в покрайнините на града, която принадлежи на съмнителен бизнесмен. Една вечер, докато пазачът пътува с обществения транспорт към вилата, в автобуса се качва мъж, който сяда наблизо, оставя книга на седалката си и слиза. Кемал разгръща безцелно страниците на книгата със заглавие "ИДЕЯ" и я връща обратно. След тази нощ животът му се преобръща – той е обвинен в неясно престъпление и всичките му опити да се ориентира в ситуацията са напразни, накрая го нарочват и за лидер на тайна организация, наречена IDEA. В следствие на всичко това Кемал постепенно започва да бъде именно човека, за когото всички го смятат.
"Това е една история за човек, към когото се отнасят сякаш е някой друг. В основата на филма е проблемът за самоличността, която е една от моите лични мании", каза в "Артефир" Тайфун Пирселимоглу. Според него всичко се състои в това дали ние изграждаме сами самоличността си. Режисьорът е на мнение, че живеем в абсурд и това е така за целия свят – нормалност и ненормалност са смесени. Затова и режисьорът се занимава с въпроса за това какво означава в днешно време да бъдеш човек и да изграждаш идентичността си.
"Всичко зависи от това как създаваме себе си, затова и всяко нещо оказва въздействие – средата, семейството. Също така има нещо в нас, с което идваме на този свят. Филмът е много интересен точно заради това – защото разглежда нашата самоличност, изградена от детството ни. Разказва се за човек, който променя своята идентичност, независимо дали е доброволно, или не. Интересното е в това как успява да го постигне", допълва и продуцентът на "Идея" Вилдан Ерсен.
"За мен беше много трудно да се превърна в друг човек. С режисьора работихме в много тясно сътрудничество, много усилено. Все пак актьорската игра е точно това – да станеш някой друг, това и направих", обясни и актьорът в ролята на Кемал Тархан Карагьоз.
Какво превръща "Идея"-та в кошмар за главния герой във филма, защо въпросите за самоличността са от съществено значение и какво означава да търсим смисъл? Защо само докосването до нещо може напълно да промени живота ни, какво се случва, когато следваме вероятностите, и как можем да се противопоставим на абсурдността чрез творчество?
Отговор дават режисьорът Тайфун Пирселимоглу, актьорът Тархан Карагьоз и продуцентът на филма "Идея" Вилдан Ерсен. Преводът е на Йоана Стоянова.
Ивинела Самуилова е обичана съвременна българска авторка, по образование богослов. Издала е 12 книги с художествена и нехудожествена проза, отличени с различни награди от читателите, сред които "Любима книга на България", "Книгата, която ме вдъхновява" и др. В навечерието на Великден излезе книга втора на нейните "Гатанки от небето" , която има..
На Светли понеделник в "Terra Култура" се срещнахме с писателя Владимир Зарев и последният му роман "И аз слязох". В търсене на паузата в историята на Иисус от Назарет – от рождението му в пещерата до 33-та година, писателят отчита и половин век от своя собствен човешки живот. Вътрешният монолог през годините е воден от познанието за саможертвата на..
Нежно и интимно, красиво и цветно е настроението на новата стихосбирка "Пролетни танци" от писателката и художничка Евгения Михалска. Юлияна Томова представя авторката и книгата, чиято официална премиера предстои ма 29 април (вторник) от 18:30 ч. в Литературен клуб "Перото" при НДК. Специален музикален акцент в събитието ще бъде Константин..
"Отвъд и вътре в спомена" е изложбата, която Долорес Дилова представя в галерия "Българи". Експозицията включва два цикъла, които изобразяват емоционалната връзка на художничката с пейзажа, с тишината и конкретните повторяеми географски дадености на любимите за нея места. "Отвъд спомена" е свързан с магическото място Болата в Каварна, а "В..
През 1984 г., в чест на 40-годишнината от социалистическата революция, се организира първата българска експедиция към най-високия връх на планетата – Еверест. Осемнайсет алпинисти се готвят да щурмуват върха по Западния гребен – най-смъртоносният маршрут, известен като "жестокия път". Изключителното усилие е съпътствано от героични дела и..
В навечерието на Световния ден на Земята заедно с учени от Геологическия институт на БАН обсъждаме основните природни ресурси, върху които се гради..
Последното заглавие в репертоара на театър "Възраждане" е приказката "Бременските музиканти" по братя Грим. В тази адаптация на класическия текст..
В "Нашият ден" се срещаме с Ани Йовева – дизайнер на шевици. Тя е родена в Самоков, рисува от най-ранна детска възраст, а учителката ѝ в гимназията я..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg