Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"С’цената, с която живея" – изложба на Ямболския театър, останал без основна сцена

| обновено на 28.03.25 в 13:06
16
Снимка: БТА

В навечерието на Световния ден на театъра, който празнуваме на 27 март, Драматичният театър "Невена Коканова" в Ямбол откри една непразнична фотографска изложба под мотото "С’цената, с която живея".

С тази изложба театърът дава гласност на проблема със затворената си от три месеца сцена, на която вече не могат да се играят никакви представления.

Единственият театрален салон в Ямбол е затворен от здравните власти заради пробойни в покривната конструкция, влага и течове по стени и тавани и риска от падащи предмети върху сцената, което излага на опасност и актьорите, и зрителите. 

Театърът няма собствена сграда и се помещава в най-голямото ямболско читалище "Съгласие-1862", което обаче няма финансовата възможност само да се справи с необходимия ремонт.

Фотографът Стефан Каменов
Изложбата "С’цената, с която живея" включва снимки на фотографа Стефан Каменов, направени в различни кътчета на театъра.

"Той поиска да увековечи актьорите, да видим в каква среда работят. И стана нещо такова – едни лица в една нелицеприятна среда. Лицата на нашите колеги, които не са в никакъв случай нито отчаяни, нито обезверени, но са тъжни, уморени. Лица, които протестират, лица, които са и красиви на фона на една грозна картинка", сподели в "Артефир" директорът на театъра Дияна Радева.

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.


Останалият без основната си сцена театър е принуден да изнася представленията си в зрителната зала на Общината, в Художествената галерия "Жорж Папазов", в Регионалния исторически музей и в други нетеатрални пространства, както и непрекъснато да играе извън града.

Изложбата "С’цената, с която живея" може да бъде разгледана до Великден в ямболската художествена галерия "Жорж Папазов", а след това ще бъде показана и в други градове, където театърът ще пътува, за да представя своите спектакли.

На 28 март актьорите ще посрещнат зрителите в Ямбол с премиера на спектакъла "Изсвири го пак, Сам" от Уди Алън в постановка на режисьора Стефан Спасов.

Снимки - БТА, ДТ "Невена Коканова"
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Харалд Йенер

"Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955" от немския журналист Хералд Йенер

Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..

публикувано на 19.07.25 в 08:35

Лили Гогова, синът ѝ Сашко и изкуството да сгъваш смисъл

Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..

публикувано на 18.07.25 в 16:20
Снимката е илюстративна

Нещо полезно, ценно или вкусно

В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..

публикувано на 18.07.25 в 15:15
Клери Костова - Балцер

Пророкът Джордж Оруел

"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..

публикувано на 18.07.25 в 08:55

Многоликият свят на Васил Захариев в мащабна изложба

"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа.  Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..

публикувано на 17.07.25 в 15:41