Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Уебинари за младежко участие: Подготовка за активни граждани

| обновено на 31.03.25 в 11:01
Снимка: facebook,NationalYouthForumBulgaria

Цветелина Раденкова, представител на Младежко сдружение за мир и развитие на Балканите и Националния младежки форум, обсъди важността на младото поколение в процеса на вземане на решения на общинско и държавно ниво. Тя сподели своите виждания и за предстоящата Национална среща "Младежко участие", която ще се проведе през месец юни, както и поредицата уебинари, които ще я предшестват.

Целите на Националната среща "Младежко участие"

Цветелина Раденкова подчерта, че основната цел на събитието е да повиши информираността по темата за младежко участие. Това ще се случи чрез поредица от уебинари, които ще се проведат всеки месец до самата среща. Уебинарите ще бъдат използвани като инструмент за обучение и развиване на практически компетенции и умения за участие в процесите на вземане на решения. Раденкова посочи, че младите хора имат нужда от подкрепа, за да могат ефективно да се включат в тези процеси.

"Младежкото участие е близо до гражданското, но има спецификата, че младите хора се нуждаят от подкрепа, за да бъде то ефективно", обясни Раденкова. Тя добави, че един от приоритетите на срещата е събирането на добри практики от страната, които все още не са достатъчно разпознати от широката общественост. България разполага с успешни примери, които могат да бъдат полезни за развитието на младите хора и тяхното активно включване в обществото.

Уебинарите и тяхната роля

Уебинарите ще имат за цел да уеднаквят основните разбирания по темата и да подготвят участниците за предстоящата среща. Раденкова обясни, че проектът е насочен както към самите младежи, така и към хората, които работят с тях. Това включва не само младежки лидери, но и обучители и други професионалисти, които са ангажирани с младежки дейности. Важно е те да получат необходимите инструменти, за да могат да съдействат за ефективното включване на младите хора в процеса на вземане на решения на местно и национално ниво.

Как ще се състои самата среща?

Националната среща ще предостави пространство за дискусии и обмен на идеи, като същевременно ще се акцентира върху практическите аспекти на младежкото участие. Раденкова обясни, че това е 12-ото издание на събитието, което в общността е известно и като Национален дебат. По този начин ще се създаде благоприятна атмосфера за обмен на идеи и представяне на успешни модели и стратегии за включване на младите хора в процесите на вземане на решения.

Слушайте!


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как бургаско училище се бори със здравословни проблеми сред младите

Затлъстяване, заседнал начин на живот, вредни хранителни навици, злоупотреба с алкохол и вещества – как бургаското средно училище "Константин Петканов" адресира тези проблеми сред младите и какво представлява конкурсът "Посланици на здравето" ,  инициатива на Министерството на здравеопазването, ще научим от директора на училището Ивайло Марков. С..

обновено на 08.04.25 в 13:33
Мануела Несл, директор на ЕБВР за България

Най-важното е да се създаде добра екосистема за предприемаческия дух

Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) е увеличила с повече от два пъти своята подкрепа за България през изминалата 2024 година, като финансов стимул са получили 20 български проекта. Неотдавна президентът на ЕБВР Одил Рено-Басо бе на посещение в България, в рамките на което проведе среща с президента Румен Радев, с министъра..

публикувано на 08.04.25 в 11:35
Димитър Шишманов

Гръцки студенти съживяват делото на дипломата Димитър Шишманов

Генчо Банев е преподавател по български език, литература и култура в лектората по българистика в департамента по руска филология и славистика на Атинския университет. Заедно със своите студенти Спиридула Пампулопулу, Мария Гавриду, Константина Ксиарху и Константинос Варваресус гостът разказва за изследователския проект, посветен на живота и..

публикувано на 08.04.25 в 11:33

Светлина, сянка и спомени – две изложби, които говорят

Две изложби се откриват днес в Градската художествена галерия "Борис Георгиев" във Варна – "В огледалото на Рембранд" и арт инсталацията "Васил Стоилов – архитектурни мотиви". Повече за тях ще чуем сега от редактора Ани Маринова. Слушайте! 

обновено на 08.04.25 в 10:03

Десетото издание на инициативата "Иди, учи и се върни" е отворено за кандидати

Сдружението "Тук-там" вече 10 години подкрепя българските студенти, които искат да получат магистърска степен в чужбина и да приложат наученото в България.  В "Нашият ден" Мила Топалова , член на УС на сдружението, мениджър "Образователни инициативи", представя възможностите за получаване на стипендия по програмата "Иди, учи и се върни" ...

публикувано на 08.04.25 в 09:25