На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за важността на ранната диагностика и интервенция при децата с нарушения в развитието. В ефира на предаването "Нашият ден" Ани Андонова, представител на Асоциация Аутизъм, сподели своите наблюдения относно напредъка в приемането и разпознаваемостта на децата с аутизъм, както и проблемите, които все още съществуват в обществото.
Напредък и предизвикателства
Ани Андонова сподели, че в рамките на предстоящия спортен празник на 26 април, организиран на езерото в "Дружба", целта е да се покаже на обществото, че децата с аутизъм също могат да се справят и да участват активно. Тя отбеляза, че благодарение на усилията на родителите и специалистите децата с аутизъм са по-разпознаваеми и по-приети в обществото. Въпреки това, Андонова подчерта, че има области, в които обществото не е напълно готово да приеме различията.
Предизвикателствата в образованието
В предаването Андонова изрази своето мнение относно интеграцията на децата с аутизъм в общообразователните училища. Според нея родителите имат естественото желание техните деца да бъдат в клас със своите връстници. Въпреки това, тя посочи, че понякога не се осъзнава, че детето може да не е готово за такова обкръжение и че в някои случаи това може да доведе до отхвърляне от страна на съучениците. За Андонова е важно да се признае, че не всички деца трябва да бъдат интегрирани в масовото училище, тъй като това не е подходящо за всеки случай.
Промени в диагностиката и важността на навременната намеса
В същото предаване психологът Мина Енева обсъди напредъка в диагностиката на аутизма и необходимостта от ранно откритие. Тя подчерта, че в миналото родителите са били принудени да чакат дълго време, понякога до половин година, за да получат диагноза от детски психиатър. Днес процесът е значително ускорен, което позволява на родителите да получат необходимата информация по-бързо и да започнат веднага работа с детето. Според Енева загубата на дори един ден може да има влияние върху бъдещето на детето и неговото развитие.
Призив за внимание към ранни признаци
Мина Енева подчерта, че ако родителите забележат, че тяхното дете има различия от връстниците си в яслите или градината, те трябва незабавно да потърсят помощ от специалист. Тя отбеляза, че този специалист трябва да бъде детски психиатър, а не логопед или психолог, които не са в състояние да поставят диагноза. Важността на навременната консултация и диагностика е от решаващо значение за ефективността на лечението и развитието на детето.
Слушайте!
Емона Иванова е парасъстезател по бадминтон. Родена с рядко увреждане на гръбначния стълб, тя бива изоставена от родителите си. Израснала е в институции. Обстоятелства, които я превръщат в борбена и смела жена. Открива своето призвание, когато за първи път хваща ракета като ученичка. Оттогава бадминтонът е нейният начин да докаже, че хората с..
За 3 години се отчита 6% ръст на делата, заведени от близки на починали пациенти, показват данни, изнесени на Кръгла маса за застраховане на медицинската професионална отговорност, инициирана от Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ), Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) и адвокатското дружество по медицинско право..
На днешния 3 април се навършват 146 години от обявяването (1879) на София за столица на България от депутатите в Учредителното събрание в Търново. Предложението е направено от един от първите български историографи, съосновател на Българската академия на науките, проф. Марин Дринов. Мотивите му са географското разположение на града и потенциалът за..
Проучване на "Тренд", проведено за Изпълнителна агенция "Медицински надзор", разкрива, че макар 62% от българите да одобряват донорството на органи, едва 40% обаче биха се съгласили да дарят органи след своята смърт. Това изследване беше обсъдено от специалисти, събрани от агенцията, за да анализират предизвикателствата пред трансплантациите в..
Над 500 души в нужда от Враца и областта очакват хранителни пакети в навечерието на великденските празници. Каузата се нарича "Подари Великденска трапеза на баба и дядо от Северозапада ". От години доброволците от организацията "Прави добро! Бъди добър!" се грижат да дарят глътка радост на възрастни и самотни хора в един от най-трудните за живот..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за..
На Световния ден за информираност за аутизма бе проведен открит разговор за предизвикателствата, с които се сблъскват хората с аутизъм, както и за..
На трети април независимата платформата ПУК и Гьоте институт организират поп-ъп изложба с книгите, номинирани за Dummy Award – една от най-важните..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg