С монографична изложба музеят "Леополд" във Виена почита художника експресионист Егон Шиле. Озаглавена "Времена на сътресения. Последните години на Егон Шиле: 1914-1918", експозицията проследява късните му творчески години.
Изложбата включва над 130 скици и 48 картини от колекцията на музея "Леополд", както и такива, които са част от колекциите на международни музеи и частни колекционери. Тя е разделена на девет тематични области, в които се преплитат биографични и художествени елементи. Изложбата изследва стилистичните и личните особености на Шиле през драматичните години на войната и по този начин дава нов поглед върху последния етап от живота му. Той умира през 1918 година, покосен от испански грип, само на 28.
"Галерията притежава най-голямата колекция в света от произведения на ексцентричния художник, който е представител на австрийския експресионизъм и ученик на Густав Климт", разказва директорът на музея Ханс-Петер Виплингер пред Асошиейтед прес. В експозицията посетителите ще видят картини с по-спокойни сюжети, в които авторът е преоткрил себе си, след като е преживял изключително трудни моменти в живота си. Ранните му творби са изпълнени с драматизъм и включват исторически обрати, които силно въздействат върху публиката.
Според неговите изследователи егоцентризмът му в периода 1914-1918 година избледнява и той става по-възприемчив към външните реалности, фокусира се върху нови теми и променя художествения си стил.
Към колекцията за първи път се показва дневникът на съпругата му Едит Шиле, в който тя записва своите преживявания, мисли и емоции, отразяващи техния личен живот.
Творби на български и чуждестранни автори ще бъдат показани днес за първи път в Националната художествена академия. Колекцията включва 49 картини от резиденция "Средна гора" на Вълко Червенков – бивш министър-председател на Народна република България в периода от 1950 до 1956 година. Изложбата "Една непозната колекция" е изключителна в..
От 9 до 12 април със специална програма Музеят на авиацията – филиал на Националния военноисторически музей – ще отбележи Международния ден на авиацията и космонавтиката, както и годишнината от полета на първия български космонавт. В рамките на събитието са предвидени нова изложба, презентации, прожекции, образователни игри и среща с космонавта..
5 млн. евро предоставя Европейският съюз в подкрепа на двуобщностния Технически комитет по културното наследство в Кипър , който обединява представители на кипърските гърци и кипърските турци. Споразумението за новото финансиране за периода 2025 – 2029 г. бе подписано между Европейската комисия и Програмата за развитие на ООН, съобщиха от европейското..
Учени разкриват, че намерените във френски манастири редки ръкописи от 12 и 13 век , обвити в тюленова кожа, произхождат от далечните райони на Гренландия. Изследването показва съществуването на обширна търговска мрежа през Средновековието. Откритията хвърлят нова светлина върху търговските мрежи и практики през Средновековието и са свидетелство за..
Близо една четвърт от учениците в системата на държавното образование в Кипър са чужденци, а в частните училища децата с мигрантски произход вече са мнозинство . Това показва проучване за произхода на учениците 2014-2024 година, проведено от Кипърския институт по демографска и миграционна политика с данни от Министерството на..
Отиде си актьорът от Сатиричния театър Пламен Сираков. Той бе добър, усмихнат човек, благ и ненатрапчив. Познавах го от 1991 г., когато се срещнахме в..
Темата за литературата в учебната програма на децата ни тлее и периодично припламва в публичното пространство, подета от различни говорители, водени от..
Изложбата "Атон в рисунки и фотографии" на известния художник Андрей Янев и проф. Мирослав Дачев , която бе представена, под патронажа на президента..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg