Разработен е най-малкият пейсмейкър в света от американски биоинженери от Северозападния университет, съобщи италианската обществена телевизия "Рай". Устройството е с размерите на оризово зърно и се активира от светлина.
Пейсмейкърът се инжектира в тялото чрез спринцовка и се активира от светлинни импулси, излъчвани от преносимо устройство, което елиминира необходимостта от батерии и кабели. След приключване на функцията си устройството естествено се разтваря в тялото, като значително намалява рисковете от усложнения, свързани с досега прилаганите устройства.
Временни пейсмейкъри се използват при много пациенти след сърдечна операция или при изчакване на постоянен пейсмейкър. Създаването на толкова малък пейсмейкър е в отговор на специфична нужда на детските кардиохирурзи. Кардиологът Игор Ефимов, съавтор на изследването, посочва, че около 1% от новородените имат вроден сърдечен порок, независимо от мястото на раждане. Добрата новина е, че тези бебета се нуждаят само от временно устройство след операция, тъй като в повечето случаи сърцата им се възстановяват сами за около седмица. Въпреки това този период е изключително критичен.
"Сега можем да поставим този малък пейсмейкър върху сърцата на бебетата и да ги стимулираме с нежно устройство, без необходимост от последващо хирургично отстраняване", обяснява Ефимов.
Устройството представлява значителен пробив в биоелектронната медицина, предлагайки иновативно решение за пациенти, нуждаещи се от временна стимулация.
Късно снощи, на официална церемония в Ботаническата градина на Рио де Жанейро, градът прие титлата "Световна столица на книгата". Досега тя принадлежеше на Страсбург . Инициативата е на ЮНЕСКО и стартира още през 2001 година. До края на месец април 2026 година бразилската столица се ангажира да насърчава книгите и четенето във всички възрастови и..
Научните изследвания и цифровите иновации в о бластта на управлението на водите са в центъра на дискусиите на две международни конференции, които се провеждат в Кипър от днес и ще продължат три дни . Техен организатор и домакин е Университетът Неаполис в град Пафос. В 6-ата международна конференция по водна икономика, статистика и финанси и..
Режисьорът Франсис Форд Копола получи наградата за цялостни постижения на Американския филмов институт на годишна церемония, събрала легенди на киното от една привидно отминала епоха, предаде БТА. Сред дошлите да почетат 86-годишния Копола в театър "Долби" в Лос Анджелис бяха филмови величия като Стивън Спилбърг, Джордж Лукас, Робърт де..
10 дни музика, изкуство и незабравими емоции обещават за шести пореден път организаторите на фестивала Plоvdiv Vibes, част от културния календар на Община Пловдив. Входът за всички събития е свободен. Изданието на фестивала е посветено на разнообразието от поколения, формиращи неповторимия дух на Пловдив. За тази година са избрали темата "..
В Кипър успешно завърши първият етап от изпълнението на програмата за превенция на тормоза и насилието в училище "Стоим заедно" /Standing Together/, съобщиха от образователното министерство. Инициативата ще продължи и през следващата учебна година. Чрез поредица от семинари и разнообразни дейности, осъществявани в училищата и сред..
До осми май в Пловдив продължава ежегодната изложба на съвременно изкуство "Арт позитив 2025". Тази година темата, вдъхновила произведенията е "Прозрачно"...
Новото българско кино, което приковава зрителите към екрана, провокира у заинтересованите от филмовия процес въпроси за това какви са ключовите аспекти на..
На 6 март министърът на културата Мариан Бачев отстрани арх. Петър Петров от поста директор на Националния институт за недвижимо културно наследство..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg