Творби на границата между скулптурата и поезията, между божественото и демоничното, между световете на "Ангели и демони" – това откриваме в изложбата на Георги Георгиев, която до 13 април може да бъде разгледана в галерия "Нюанс".
"Ангели и демони", както всъщност се казва и изложбата, припомня думите на Хенри Мур – а именно, че "изкуството е контрапункт на злото".
Георги Георгиев е по-познат по света, отколкото у нас. Повече от десет негови творби украсяват Китай – на входа на един от най-големите скулптурни паркове в страната се намира композицията му "Лодката", а друга негова скулптура е поместена в близост до манастира Шаолин.
"Много по-лесно е да си на страната на доброто. Когато се занимаваш с изкуство, то от само себе си си служител на красотата. Аз поне не познавам лоши хора между колегите."
Голямата мечта на Георги Георгиев е да направи монумент, посветен на единството между хора и религии и на утопичния световен мир.
Освен самата скулптура, според него е важна и локацията: "Иска ми се това да се реализира на сакрален терен, на границата между човека и Бога, и да въвлека много хора, защото за да постигнем такава мечта, трябва да сме заедно. Бих искал да привлека широка аудитория, която да насочи фокуса върху проблемите, защото явно не се учим от миналото и грешките си.
Надявам се проектът ми да добие мащабни размери и да получи обществена подкрепа, защото за пръв път правя подобно нещо и дълбоко вярвам в него. Вярвам, че мога да докосна хората и всички заедно да покажем, че единството между хора и религии е пътят към мира, защото на първо място сме Хора."
Намират ли ангелите и демоните зад рамото ни, и наистина ли любовта към доброто може да спаси света – ще разберем от Георги Георгиев.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Снимки – галерия "Нюанс" и личен архив на автора
Лиз Нюджънт е една от най-популярните ирландски писателки. Романите ѝ са на първо място в ирландските класации и е лауреат на пет ирландски литературни награди. Преведени са на 16 езика, включително и на български. "Загадката Оливър", "Малки жестокости", "Стаено зло" и "Странната Сали Даймънд" я направиха популярна сред българските читатели...
Поредното издание на "Академия комика" включва разказите "Сфинкс без загадка" от сборника "Престъплението на лорд Савил и други новели" от Оскар Уайлд, "Роза в механата" от изданието "Търкалящи се камъни" от О.Хенри и "Пролетен бюлетин" от книгата "Ако импресионистите бяха зъболекари" от Уди Алън. На финала на предаването има запазено място за..
В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват 1140 години от успението на св. Методий . Част от експонатите в "Азбука и история" и "Св. Методий славянобългарски" са ръкопис и старопечатна книга от колекциите на библиотеката, които са свързани с паметта на просветителя и неговата почит сред славянските народи...
В редакция "Хумор и сатира" сме богати с безброй поводи за празнуване. Сега наред е 50-годишнината на фестивала "Златният кос". От 1 април 1975 г. та до днес песните му звучат в най-културното място в радиоефира. Подробности в неделя веднага след новините в 18 часа , когато ще можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и..
"Картина ли е театралният плакат?" * поставя като въпрос срещата-дискусия в Народния театър с участието на студенти и преподаватели от Националната художествена академия и НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". За съвременната роля на театралния плакат и цени ли се той достатъчно, в "Какво се случва" говорят доц. Георги Павлов, преподавател в катедра "Плакат и..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от..
"Младежки Литературен вестник" е нова и обещаваща инициатива, която събира млади хора, за да творят и да изразяват своите възприятия за съвременната..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg