Науката като знание, творчество, изследване и забавление – така изглежда тя на най-големия фестивал на науката в Кипър, който се провежда днес и утре в столицата Никозия. Негов организатор и домакин е Кипърският институт – водещият научноизследователски център в страната.
"Панаирът на науката 2025" ("sCYence Fair 2025") кани деца и възрастни на "вълнуващо и незабравимо пътешествие в науката и технологиите", чрез което "да изследват света на утрешния ден", се казва в съобщението за събитието на Кипърския институт.
Иновативният фестивал съчетава по интересен начин образование, интерактивност и забавление, посочват организаторите.
Тази година той е разширен и продължава два дни вместо един, както беше в предишните му издания.
Празникът на науката бе открит днес от министъра на образованието Атина Михайлиду.
Програмата му започна с голямо училищно състезание по природни науки, в което ученици от целия Кипър представят своите научни проекти. Предстоят интерактивна научна изложба, демонстрации на живо и научни експерименти от студенти и изследователи. Подготвени са срещи с роботи, образователни игри във виртуалната реалност и други атрактивни дейности.
Със свои презентации участват учени от Кипърския институт, Кипърския музей по естествена история, Компютърния музей в Кипър, както и представители на научни организации, европейски изследователски програми и чуждестранни посолства.
В Кипър бе подписан първият по рода си меморандум за сътрудничество за насърчаване на многообразието, равенството между половете и приобщаването в академичната с реда. Инициативата е подкрепена от всичките 12 държавни и частни университети в страната. Споразумението има за цел да установи "обща основа за диалог, споделен ангажимент и..
Британските крал Чарлз и кралица Камила представиха новите си държавни портрети в Националната галерия в Лондон по случай втората годишнина от коронацията им. Картините ще бъдат изложени в Централната зала на галерията, преди да бъдат преместени в Бъкингамския дворец през юни. Портретът на краля го показва наметнат с държавната роба над..
Започна реставрацията на едно от монументалните произведения на музея "Орсе", картината на Гюстав Курбе "Погребение в Орнан". Повече от година реставраторите ще работят пред очите на посетителите на централно място в музея, съобщи "Франс инфо". Картината е с внушителните размери 3 метра височина и почти 7 метра ширина. Осем реставратори ще работят..
Вчера френският парламент започна обсъждането на нов законопроект, насочен към борбата с антисемитизма и расизма в университетите, съобщава изданието Le Monde . Текстовете предвиждат засилване на механизмите за превенция и сигнализиране при подобни прояви в системата на висшето образование. Заради напрегнатата атмосфера в пленарната зала..
На 6 май отбелязваме Световния ден на акордеона, обявен от Международната конфедерация на акордеонистите през 2009 г . Датата е избрана в чест на патента на акордеона, подаден на 6 май 1829 г. от австрийския майстор Сирил Демиян във Виена. А в тези дни Международната конфедерация на акордеонистите организира множество събития, включително концерти,..
В днешното издание на предаването ни акцентът падна върху темата за смелостта и отдадеността, необходими, за да се занимаваш с наука в България. Гости в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" разговаряхме с Йорданка Велкова, ръководител на лектората по български език в Университи Колидж..
"Флорална еклектика " е първата колективна изложба, организирана от новата Sofia Green Gallery, разположена на ул. "Сердика". В експозицията са..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg