Когато бях малка, в научнопопулярно списание (може би "Космос"), прочетох за антигравитационния хълм в Салала. Тогава султанатът Оман ми се струваше толкова невъобразимо далечен и екзотичен! Щом имах възможност да посетя тази държава, освен Руб Ал Хали, втората по големина пустиня в света след Сахара, бях много ентусиазирана да видя това магнетично във всякакъв смисъл място. В света има стотици антигравитационни хълмове. Размечтала съм се за онзи на Великденския остров, но този в Оман се оказа най-лесно достъпен.
Намира се между Мирбат и основния град на провиниция Дофар - Салала. Първоначално предпочетох да изляза от колата, за да видя с очите си как тя тръгва нагоре по хълма, без да работи двигателят. Честно казано, изобщо не забелязах нито хълм, нито "обратно движение".
За да дам шанс на необичайното природно явление, влязох в автомобила. Шофьорът го паркира в подножието на баира, където започва склонът. Наклонът му ми се стори около 30 градуса. Машината е освободена от скорост, спирачката – също. Удивително! Колата започва да се движи. Водачът леко държи волана, без да пипа спирачките или газта. Автомобилът непрекъснато ускорява и докато стигне върха на хълма вече се движи със скорост 35-40 км/ч.
Любопитни ли сте какво всъщност се случи? Някои хора вярват, че това място има магнитно поле, други са убедени, че тук гравитационният ефект е нулев. Трети са сигурни, че в мистерията са намесени демони и дори предупреждават да не се ходи там.
Чела съм много статии, свързани с научните обяснения на антигравитационните хълмове и оптичните илюзии, и пълен качамак от тях се завихри в ума ми. И някак се съсредоточих върху идеята за оптическа илюзия: Мозъкът ще изчисли позицията си, като сравни местоположението на околните обекти. Така че в тази област всъщност наклонът не се изкачва, а се спуска. Това означава, че поради оптична илюзия нашият ум ни казва, че наклонът е възходящ. В действителност обектът се движи, както обикновено, при спускане по наклон.
Реших да експериментирам, като използвам приложението на телефона си My Tracks. Тази апликация ще даде точно измерване на височини с помощта на GPS.
Ако антигравитацията се дължи на зрителна илюзия, нивото на хълма трябва да бъде променено. Опитвах се да я изключа или да я докажа, макар останалите в колата да бяха абсолютно убедени, че тя върви нагоре без човешка намеса. Записах показанията на тракера, докато колата се движи автоматично към височината. След това проверих надморската височина. Резултатът е невероятен.
Според данните от приложението изкачването на хълма, което виждаме, всъщност не е изкачване, а слизане. Най-ниската позиция на възвишението е около 75 м височина от морското равнище. Докато колата се движи, надморската височина намалява и на върха на хълматя е 60 м. Така че това, което виждаме, като възходящ, всъщност е спускащ се хълм с височина около 15 м и разстояние 300 м. Има още един прост метод, който можете да опитате – използвайте индикатори за нивото на водата.
Но какъвто и да е резултатът, вероятно е едно от най-интересните явления в света.
Ако имате възможност да посетите Мирбат, не бъдете скептични, ами грабнете шанса. Защото в тази част на Оман има още какво да се види. Градът се гордее с дълга история, датираща от 7 век сл. Хр. Мястото е било важен търговски център за търговия с тамян, ценна стока с голямо търсене в целия древен свят.
Снимки – Магдалена ГиговаЦелебната сила на вълшебната приказка не е мит, осъзнали са го психотерапевтите от Фройд насам, особено Юнг, който насочва вниманието към архетипите в общочовешкото психическо функциониране. Още оттогава вълшебната приказка е част от професионалния психоаналитичен и терапевтичен арсенал. "Приказката е мост между съзнаваното и несъзнаваното… ние..
Малко повече от 80 стихотворения, няколко писма – до Мина, до Дора Габе, предсмъртните писма на поета до д-р Кръстев и Тодор Александров и част от автобиографията, която той диктува на Владимир Василев, са включени в двуезично издание, излязло наскоро във Франция. Избраното заглавие е на поетичната антология "Подир сенките на облаците", съставена от..
Започнаха великденските кампании в помощ на хора в нужда. Една от организациите, които се занимават с благотворителност в Перник и региона, е фондацията "Не си сам". Нейната мисия е да направи деня на нуждаещите се по-светъл и радостен с хранителни дарения и емоционална подкрепа. Гости в предаването "Другият до мен" бяха Евелина Димитрова –..
Поканихме за разговор проф. Мария Малинова, нашият неофициален консултант по акушерство и гинекология. В седмицата на Благовещение опитният специалист отправи полезни съвети към дамите от всички възрасти. Поставихме част от акцентите върху тежките диагнози като рака на яйчниците и на маточната шийка, ендометриозата, но основната сюжетна..
Конкурс за гимназисти, студенти, докторанти и краеведи обявиха от Центъра по българистика с Лекторат по български език, литература и култура при Мелитополския университет, Украйна. Това стана по време на ежегодните Дни на България, които Центърът организира в периода между 14 февруари, Успение Кирилово, и 11 март, рождената дата на Софроний..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват 1140 години от успението на св. Методий . Част от експонатите в "Азбука и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg