Тържественото откриване на Седмицата на гората ще се състои на 7 април от 11 ч. пред храм-паметника "Свети Александър Невски" в София. Мотото тази година е: "Век от вечността в опазване и грижа".
Седмица на гората се отбелязва традиционно от 1925 година в началото на април. Инициативата е свързана с празника на залесяването, въведен покрай приемането на VIII Закон за горите в България. Празникът е постановен от тогавашното Министерство на народното просвещение заедно с Министерството на земеделието и държавните имоти.
За тазгодишното отбелязване на Седмицата на гората в "Нашият ден" разказва доц. д-р Христо Михайлов, ректор на Лесотехническия университет.
"2025 година е знакова за българските гори, за българското лесовъдство и за българските лесовъди. През тази година ние отбелязваме 100 години от висшето лесовъдско образование в България. Този юбилей тържествено ще отбележим на 7 май, но двата празника тази година вървят успоредно, с много енергия, под егидата на Министерството на земеделието и храните. На нашите чествания, трябва да отбележа, че почетен патронаж е дал президентът Румен Радев", казва доц. Михайлов.
По традиция честванията са започнали с мемориал на лесовъдите, загинали за благото на българските гори и природни красоти.
Доц. Михайлов заявява: "Гората изисква отношение, грижи, опазване – тя е нашето бъдеще."
"Отговорно мога да заявя, че състоянието на българските гори е много добро, но тенденцията от гледна точка на тяхното опазване тревожи лесовъдите", допълва гостът.
Доц. Михайлов поставя акцент върху заплахата от горски пожари, които в 95 % от случаите са следствие от човешка небрежност. По официални данни за 2024 година са изгорели близо 180 хил. декара горска площ.
Гостът изтъква наличието и на друга заплаха за българските гори, която се явява под формата на политическо вмешателство в управлението на горите.
Седмицата на гората ще бъде отбелязана с наситена програма, организирана в партньорство с Министерството на земеделието и храните, заявява ректорът на Лесотехническия университет.
Предстоят дни на отворените врати, срещи с деца и експертни дискусии, посветени на проблемите на горите и състоянието на дивеча и ловното стопанство у нас.
Чуйте повече по темата в звуковия файл:
Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) е увеличила с повече от два пъти своята подкрепа за България през изминалата 2024 година, като финансов стимул са получили 20 български проекта. Неотдавна президентът на ЕБВР Одил Рено-Басо бе на посещение в България, в рамките на което проведе среща с президента Румен Радев, с министъра..
Две изложби се откриват днес в Градската художествена галерия "Борис Георгиев" във Варна – "В огледалото на Рембранд" и арт инсталацията "Васил Стоилов – архитектурни мотиви". Повече за тях ще чуем сега от редактора Ани Маринова. Слушайте!
Сдружението "Тук-там" вече 10 години подкрепя българските студенти, които искат да получат магистърска степен в чужбина и да приложат наученото в България. В "Нашият ден" Мила Топалова , член на УС на сдружението, мениджър "Образователни инициативи", представя възможностите за получаване на стипендия по програмата "Иди, учи и се върни" ...
Семинар на тема "Българи, останали докрай и в Плиска си пренесли трона: разказването на националното в жанровете на метъл музиката след 1990 г. в България" ще се състои днес от 14:30 часа в Института по етнология и фолклористика с Етнографски музей към БАН. В България възходът на твърдия звук местно производство може да бъде проследен назад някъде до..
Последното издание на популярното ловно-рибарско предаване "И рибар съм, и ловец съм" е посветено, както винаги, на теми, изключително интересни за природолюбителите. Като например, големия традиционен за началото на април празник – Празника на гората! А вторият сюжет ни спира дъха, защото става дума за мечки! Нашите родни български мечки в..
На 7 април – Деня на здравния работник, отбелязваме значимостта на хората, които се грижат за здравето ни не само в болничните зали, но и чрез словото...
Представете си ярко розово езеро със захарно бели облаци… във водата. Трудно е дори за разюздано въображение. А такова място съществува! Селото около..
"Ганьограф" е авторско работно наименование на кратките визуално-словесни творби в социалните мрежи, описващи "класическия българин" или "класѝка", нещо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg