Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Звезден прах, или невидимите частици, които ни заобикалят

| обновено на 08.04.25 в 13:20

В днешното издание на предаването "Време за наука" имахме възможността да се потопят в темата за звездния прах и космическите явления, благодарение на д-р Петя Янчулова Мерика-Джоунс, гост-лектор на "Следите на сътворението. Звезден прах.", събитие на Рацио, привлякло вниманието на мнозина, любопитни за тайните на вселената.

През 2025 г. д-р Янчулова Мерика-Джоунс е във България като част от Фулбрайт програма, и работи в катедра "Астрономия" към Физическия факултет на Софийския университет. Там тя води курс за обработка и анализ на астрономически данни с Python, като същевременно е и постдокторант по националната програма "Млади учени и постдокторанти". Преди това д-р Янчулова е била учен в Научния Институт за Космическия Телескоп в Балтимор, САЩ, в групата "Междузвездна материя". Тя е завършила физика с астрофизика в Университета в Калифорния, Сан Диего през 2020 г. и също така има интереси в спорта – била е състезателка по плажен волейбол.

Срещата с астрономията за д-р Янчулова започва още от детството й. Един от ключовите моменти е свързан със снимка на Халеевата комета, подарена й от учени от Националната астрономическа обсерватория Рожен. Тази снимка я мотивира да последва своята мечта да изследва вселената.

В хода на разговора по темата за звездния прах, д-р Янчулова Мерика-Джоунс предложи интересен поглед върху въпроса за праха в нашите домове. Тя сподели, че освен обичайния домашен прах, който се натрупва, когато не го почистваме редовно, в атмосферата и космоса има много по-малко видими, но не по-малко интересни частици. Тези частици могат да бъдат прах от междузвездното пространство, които навлизат в нашата атмосфера.

"Интересен факт е, че освен праха в нашите домове, който е най-обикновен прах, е възможно да навлизат частици от пространството, от Космоса. Всъщност, хиляди тонове прах постъпват в атмосферата, и някои от тези частици не са само от Слънчевата система. Когато гледаме един слънчев лъч и виждаме неговата златисто светлина, повечето от праха в него е от нашата атмосфера, но някои частици могат да са навлезли и от междузвездното пространство," обясни тя в ефира на предаването.

Слушайте! 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ден на отворените врати организират в Института по геология на 22-ри април

В навечерието на Световния ден на Земята заедно с учени от Геологическия институт на БАН обсъждаме основните природни ресурси, върху които се гради нашето общество – водите, почвите, горите и полезните изкопаеми. "Наистина ние сме най-големия научно-изследователски център в областта на науките за земята в България. Намираме се в София, това е..

публикувано на 21.04.25 в 17:39

Лекари и педагози подкрепят възможността родителите да извиняват отсъствия от училище до 15 дни годишно

Преди малко повече от година семействата на българските ученици получиха възможност да извиняват отсъствията   им "до 15 учебни дни в една учебна година с мотивирано заявление от родителя до класния ръководител, но не повече от 5 дни наведнъж" при леки неразположения или важни семейни причини. Изненадващо синдикат "Образование" към КТ..

публикувано на 20.04.25 в 15:40

В Италия записват рецептата за разложка капама

Европейският фестивал на зооморфните маски се проведе в италианския град Исерния и събра над 400 участници от 12 държави. Както се досетихте от името на събитието, става дума за   обредите на предците, в които мъже са се преобличали като животни, за да призовават плодородието на земята,  завръщането на пролетта и прогонването на болестите. Кожи,..

публикувано на 20.04.25 в 09:38
Зографско евангелие, 10 век, глаголица, лист 43 б.

Глаголицата – наука и мистика

1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест на съвършеното творение на светите Кирил и Методий фондация "Глаголитика" ще представи през 2025 година цикъл от лекции под надслов "Научни и богословски аспекти в изучаването на глаголическата..

публикувано на 18.04.25 в 11:05

Атентатът в "Света Неделя" – престъпление на века

На 16 април 1925 г. дейци на военното крило на комунистическата партия извършват зловещ атентат в черквата "Св. Неделя" – най-големият терористичен акт за целия ХХ век в света. Загиват 134 души, ранени са над 500. Сред тях 12 генерали, 15 полковници, 7 подполковници, 3-ма майори, 9 капитани, 3-ма депутати. Смъртта настига и столичният кмет..

публикувано на 16.04.25 в 17:05