Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Академичен поглед...

Акад. Богдан Петрунов
Снимка: БГНЕС

Върху значими проблеми дискутирахме заедно с акад. Богдан Петрунов. Опитен учен, лекар и преподавател, дългогодишен ръководител на Националния център по заразни и паразитни болести, акад. Петрунов е доайенът на българската алергология. Много са неговите ученици и последователи, а лично той едва преди няколко месеца прекрати активната си лекарска практика.

В поредното издание "За здравето" акценти поставихме върху много теми в областта на превенцията и лечението на заразните и паразитните болести, но започнахме с актуалните сюжети. Нарекохме ги "диагноза страх" – от менингококови и други животозастрашаващи инфекции до биологичния болничен отпадък, който бива смесван и изхвърлян заедно с битовия. Събеседникът ни коментира всички аспекти на проблемите и рисковете от тяхното неглижиране.

Любимата професионална тема на нашия гост – алергиите, отне доста от ефирното време, но с полезни и прагматични съвети. Говорихме за т.нар. сенна хрема, за сезонните болести, свързани с полени, мръсен въздух, химически или природни алергени.

"Една от тях, астмата, е тежко протичащо нарушение на дишането и на белодробната функция, подчерта акад. Б. Петрунов, и за да има адекватно лечение са необходими редица изследвания за уточняване на причинителя. Единствено тогава можем да назначим терапия, която ще даде добър резултат." Изключително тревожно ученият коментира т.нар. алергичен шок и рисковете от настъпване на бърз летален изход, особено ако не бъдат взети бързи адекватни мерки.

В диалога стигнахме и до факта, че немалко болести не могат да бъдат трайно излекувани. Но благоприятното повлияване върху тяхната остра фаза, както и поддържащата терапия овладяват процеса и водят до добро качество на живот.

Не отминахме и въпросите, свързани с хранителните и лекарствените алергии. Акад. Петрунов даде примери за непоносимост към някои видове храни или съставки, още в ранна детска възраст. И подчерта отговорността на служителите в училища и детски градини при храненето на децата.

Засегнахме още една "любима" тема, ваксините. И направихме опит да отговорим на въпроса: панацея за здравето ли са те? В този смисъл откроихме и ролята на държавното предприятие "Бул-Био" в производството и ваксиналното покритие на десетки държави по целия свят.


По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кой дърпа конците

Предаването разказва за куклите и по-специално за историята на кукления театър – част от историята на човешката цивилизация. Припомня и българския принос натрупал вече повече от стогодишен опит в тази сфера. С доцент Мирослав Цветанов, преподавател в НАТФИЗ и режисьор на куклени спектакли, с известния ни театрален и куклен режисьор Катя Петрова, и с..

публикувано на 08.05.25 в 08:20
Проф. Веселин Дафов

Проф. Веселин Дафов за религията в училище: Допусна се хора да се карат за нещо, което не знаем какво е

Уважаваният преподавател и учен споделя позицията си по повод разгорещилия се спор за или против въвеждането на задължително избираем предмет "Добродетели и религия" в средното училище. Сюжетът не е нов, но беше скандално актуализиран от недобре обоснованото намерение на МОН за спешно въвеждане на нов учебен предмет. В предложението се преплетоха..

публикувано на 07.05.25 в 09:32

Десислава Борисова – млад учител и финалист на FameLab 2025

Десислава Борисова е докторант и млад български учен, чиято страст към науката и преподаването се превръща в лична мисия. Тя преподава Химия и опазване на околната среда в частното основно училище "Томас Едисън", като същевременно посвещава времето си и като доброволец в престижната школа по химия на Фондация "Миню Балкански". Миналата година Десислава..

публикувано на 06.05.25 в 14:19
Проф. Вайсилов, проф. Петков и проф. Александров

Трима изследователи от СУ с публикации в едно от най-престижните научни издания

В днешното издание на предаването ни акцентът падна върху темата за смелостта и отдадеността, необходими, за да се занимаваш с наука в България. Гости в студиото бяха трима изтъкнати учени от Факултета по химия и фармация към Софийския университет "Св. Климент Охридски":  проф. д.х.н. Георги Вайсилов, проф. Петко Петков и проф. Християн Александров ...

обновено на 06.05.25 в 13:44

Учениците искат да учат, когато и учителите учат

След наскоро приключилото голямо годишно събитие "Добрите практики на фокус" на фондация "Заедно в час" в рубриката "Всичко за образованието" гостува Милена Димитрова, старши специалист "Управление на съдържанието". В годината, в която фондацията отбелязва 15-ия си рожден ден, "Добрите практики на фокус" събра повече от 500 участници – учители,..

публикувано на 06.05.25 в 10:01