Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вместо ножици, дайте на младите хора криле

| обновено на 09.04.25 в 11:14
Снимка: Pixabay

Те идват с очи, пълни с въпроси. С ръце, които искат да създават, рушат и пак да изграждат. С гласове, които още не са се научили да мълчат от страх. Младите. Онези, които винаги наричаме „бъдещето“, а рядко слушаме в настоящето. Те не искат позволение да бъдат различни – просто са. Не защото протестират нарочно, а защото още не са забравили как се мечтае без страх.

Светът, който им предават по-големите от тях, по-висшестоящите, е свят на стени и йерархии. Казва им се да бъдат смели, но и биват наказвани, когато не се подчинят. Учат ги да мислят, но ги поправят, когато мислите им не се вписват в обшата картинка. Говори им се за свобода, но тя бива ограничавана в рамките на приемливото, на установените стандарти. И така, малко по малко, младите са научени да се съмняват в себе си. Да не вярват на вътрешния си глас. Да не летят твърде високо.

Крилата се режат фино – с пренебрежение, със снизходителност. Не се режат с викове, а с мълчание. С това да не ги каним с нас на масата, когато се взимат решения. С това да не ги питаме, а директно да им обясняваме. Режем им крилата с безразличие. И после ги питаме защо не летят. Защо не отговарят на очакванията ни.

Но те опитват. Отново и отново. Понякога стискат зъби. Понякога с вътрешен бунт, който не могат да облекат в думи. И ако има нещо по-красиво от младостта, то е младостта, която не се е отказала въпреки всичко.

Острият камък на истината е, че не системата убива мечтите, а хората в нея. Хора, които говорят със страх, които раздават наказания, но не предлагат смисъл. Общество, което се страхува от новото, защото новото поставя под съмнение старото.

И въпреки поуката не е в обвинението, а в избора. Всеки ден, всеки от нас може да бъде онзи, който не реже криле. Можем да избираме да слушаме, преди да поучаваме. Да създаваме пространство, в което младите да пробват, да грешат, да стават и да продължават. Не защото ги смятаме за перфектни и за знаещи всичко, а защото ги приемаме като живи, мислещи, търсещи същества.

И някъде между нашата търпимост и тяхната смелост ще се роди истинският напредък. Но не като някаква идеология, а като човешко доверие. А онзи, който веднъж е полетял с помощ, ще знае как да подаде ръка на следващия, който още се учи да разгръща крилата си.

Младите хора са онова крехко утре, което се люлее на ръба между вярата и безнадеждността. Те идват с въпроси, идеи, страст и мечти, които често звучат неудобно на статуквото. Вместо да бъдат вдъхновявани – биват приучавани да се вписват. Крилата им се режат рано – с насмешка, с безразличие, със системи, които не търпят различното.

Но младите хора са и онова красиво днес, на което другите могат да се дивят. Достатъчно е някой да повярва в един млад човек – не с високопарни речи, а с реален шанс. Слушайте ги, подкрепяйте ги, допуснете ги до процеса. Дай им пространство, дори да бъркат. Младите не са проблем, който трябва да бъде решен. Те са решение, стига да им дадем думата, вниманието и доверието, което самите ние някога сме жадували. Защото когато отвориш вратата и вместо ножици подадеш криле – не просто даваш шанс, а изграждаш бъдеще, което е смислено за всички.

Слушайте!


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Злидол живеят само добри хора

"Щом сме се събуд ѝли и газим земята, значи всичко е наред " – с тази всекидневна мъдрост от Северозапада ме посрещнаха в село Злидол, област Враца. Навръх Цветница няколко местни добри жени раздаваха пакети с храна на възрастни хора в затруднено положение. Инициативата е част от кампанията на фондация "Прави добро! Бъди добър!" "Подари..

публикувано на 18.04.25 в 08:45

Ферма в Осоица

През целия си живот Даниел Георгиев е бил свързан с храната и произвеждането ѝ, въпреки че завършва Строителния техникум и Минногеоложкия университет в София. Съдбата, късметът, а може би и упорството и решимостта, го срещат с възможността да предлага, а сетне и да произвежда храна. И така, от нулата, както казва той, заедно с брат му създават..

публикувано на 17.04.25 в 15:25

Доброволци осигуряват празничен обяд за Великден на хора в нужда, можете да помогнете и вие

Над 1500 души, живеещи в домове за възрастни в цялата страна, ще бъдат зарадвани с празнична трапеза благодарение на Фондация "Предай нататък". А в София кампанията "Подай ръка" на Мартин Мартинов ще осигури топъл обяд на Великден на 150 – 170 бездомни и хора в нужда. Срещу дарение от 30 лв. за Великденски обяд, можете да станете част от Благодетелите..

публикувано на 17.04.25 в 12:55

Български фонд за жените за втори път спечели стратегическо финансиране от ЕК

Българският фонд за жените за втори път спечели стратегическо финансиране от Европейската комисия за продължаването на цялостната си програма за подкрепа и развитие на демократичния граждански сектор у нас. Рада Еленкова, програмен директор на БФЖ, представя в "Нашият ден" програмите на фонда за финансиране на организации от..

публикувано на 17.04.25 в 10:05
Мария Мира Христова, Десислава Христозова и Мира Добрева

Мисията на "Деси, къде си?" или "Тихо! За това не се говори..."

"Здравейте, аз съм Деси и съм дебела…" – така започва този разговор не само в студиото на "Семейно радио", но и навсякъде, където има хора, които са готови да се включат в битката с килограмите. И ако отговорите не винаги са удобни, то въпросите са повече от естествени. Задава ги журналистката и телевизионен редактор Десислава Христозова и..

публикувано на 17.04.25 в 08:05