В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с починалото дете в Пловдив. Според него прибързаните изводи в обществото и медиите крият риск от неправомерно насочване на вината и пропускане на съществени детайли в разследването.
"В момента се правят прибързани заключения. Има компетентни органи, които трябва да се произнесат. Нека ги изчакаме", призова проф. Темелков. Той подчерта, че изнесената до момента информация е противоречива, а липсата на коментари от близките на детето и от екипа, участвал в случая, буди недоумение.
Професорът насочи вниманието към друг въпрос – липсата на приет единен стандарт за анестезия в болниците. "Предлагали сме 3–4 варианта на стандарт на Министерството на здравеопазването, но нито един не е приет. Причините са елементарни – някъде не бил публикуван, другаде не бил обсъждан", обясни той.
По думите му обаче истинската причина е по-дълбока – много болници няма да отговорят на изискванията на такъв стандарт и ще бъдат принудени да спрат дейността си. "А изискванията са строги – става въпрос за апаратура, наличност на медикаменти, но най-вече за личен състав".
Недостиг на специалисти и прегаряне на кадрите
Според проф. Темелков проблемът със специалистите е особено остър – официалният брой на анестезиолозите изглежда голям, но всъщност много от тях работят на две или три места, което води до прегаряне. Освен това значителна част от работещите в сектора са в пенсионна възраст. "Това е нещо, за което трябва сериозно да се помисли в бъдеще," допълни той.
За алергиите и съвременните медикаменти
В коментар относно възможните алергични реакции, проф. Темелков подчерта, че в Западна Европа не съществува изискване за задължително тестване за алергии при всички пациенти, които ще бъдат подложени на анестезия. "Новите медикаменти са силно пречистени и създадени така, че да не предизвикват алергични реакции. Нямат нищо общо със старите препарати, които сме използвали в миналото."
Слушайте!
Безплатни прегледи за меланом се провеждат днес от над 200 специалисти в над 30 града из страната в рамките на кампанията "Евромеланома" 2025. За превенцията и лечението на рака на кожата говори в Lege Artis онкодерматологът д-р Валерия Матеева , началник на отделението по дерматохистопатология и имунохистохимия към УМБАЛ "Александровска"...
В рамките на Европейската седмица на общественото здраве тази година, темата за "Здравословно стареене срещу мултиморбидности в цифровия свят" беше във фокуса на дискусиите. По този повод в ефира на предаването Lege Artis доц. д-р Гена Грънчарова, председател на Българската асоциация по обществено здраве, коментира ключови въпроси, свързани със..
Медицинските сестри и акушерките настояват за по-високи възнаграждения и по-добри условия на труд. Ще бъдат ли изпълнени исканията – интервю в Lege Artis с Мая Илиева , председател на Синдиката на българските медицински специалисти. По думите на Илиева е проведена среща между Синдиката и екип от Министерството на здравеопазването. Срещата е..
Точно месец преди София Прайд 2025 в "Нашият ден" своята лична история разказва Велислав Петров. Като куиър младеж в България, той описва осъзнаването на принадлежността си към ЛГБТИ общността, взаимоотношенията с родителите, отношението на учителите, особено в рамките на допълнението в Закона за предучилищното и училищното образование от 2024..
В изданието на предаването "Часът на етиката", излъчено по "Време за наука", проф. Стоян Ставру насочи вниманието към една от най-сериозните съвременни заплахи за обществото – манипулацията на вниманието, фалшивите новини и размиването на границите между журналистика и пропаганда. Според проф. Ставру, днес повече от всякога е необходимо да водим..
Никога не съм си представяла, че ще готвя за слонове в Тайланд! Че аз за себе си рядко подхващам тиган или тенджера. И изведнъж… усвоявах рецептурник за..
Те вече са студенти, но любовта към камерната музика започва от Музикалното училище в София. Първоначално са квартет, но по ред причини се трансформират..
Той е млад мъж в Христова възраст. Поет, писател, музикант, свободен дух с четка в ръка. Той е Росен Карамфилов. Автор на 9 книги, на 20-и май е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg