Преиздадоха "Джобен психотерапевт" на Сузана Макмахън
Това е книга, помогнала на милиони хора в цял свят да разберат себе си и сами да си помогнат. Тя предлага отговори на въпроси, които за мнозина са жизненоважни, като се започне от "Кой съм аз?" и "Какъв е смисълът на живота?", и се стигне до "Какво мога да контролирам?" и "Как да приема себе си и да се науча на самоуважение?".
Авторката засяга теми, свързани с травматичния опит, депресивните състояния, токсичните зависимости, суицидните мисли и поведение. От особена важност са въпросите, свързани с взаимоотношенията: що е то хармонична връзка, как се постига социална интегрираност, защо не мога да се влюбя в "подходящия" човек, какво е дисфункционално семейство, какво означава собственическо отношение към другия и пр.
Преводач на "Джобен психотерапевт" е Благовеста Балканджиева, художник на корицата е Стефан Касъров.
Авторката Сузана Макмахън е психиатър, консултант и лектор. Нейни са книгите: "Джобен психотерапевт“, "Джобен наръчник за разрешаване на проблеми: да имаме здрави връзки“ и "Джобен наръчник за разрешаване на проблеми: справяне със стреса".
"Джобен психотерапевт" е озаглавена така по две причини. Първо, защото е джобен формат и можем да я носим с нас навсякъде. Второ, независимо къде се намираме, всеки има възможността да си бъде сам психотерапевт. Доколкото всеки човек носи отговорност за живота си, всеки би могъл да си вдъхва кураж, да си прощава, сам да се подкрепя, понякога да се възпитава и когато е необходимо, да проявява твърдост спрямо себе си.
Десислава Желева представи книгата в "Артефир" в разговор с Димитрина Кюркчиева. Чуйте звуковия файл.
Снимка – изд. Колибри
Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта", "Желязната завеса: рухването на Източна Европа, 1944-1956", "Червен глад: войната на Сталин срещу Украйна" и най-новата – "Конгломератът Автокрация. Диктаторите, които искат да управляват света"...
За втора година в Нов български университет ще се проведе Международният фестивал "Следата Шекспир". Мотото на фестивала е "Театърът като "конспект на времето ни, като негов летопис в съкратено издание." Ето как виждат мисията на Фестивала организаторите му: "Изборът на Шекспир като универсална оптика, през която анализираме и рефлектираме процесите..
85 години от рождението на журналиста и поет Георги Заркин бяха отбелязани в Чешкия център в София. Събитието, припомнящо жестоката съдба на този талантлив и достоен български писател, неслучайно беше организирано там. През 1968 г., докато е в затвора, Заркин обявява 28-дневна гладна стачка в знак на протест срещу нахлуването на армиите на Варшавския..
Марио Варгас Льоса става известен с романа си "Градът и кучетата", 1963, за да се нареди не само до най-големите писатели от Южна Америка като Габриел Гарсия Маркес, Карлос Фуентес и Хулио Кортасар, но и в света. Получава Нобелова награда за литература през 2010 година, а у нас през 2013беше удостоен с Доктор хонорис кауза на Софийския университет...
Латвийският сериал "Съветски дънки" е написан от българската сценаристка Теодора Маркова, която стои и зад редица от най-успешните български продукции през последното десетилетие. Той се превърна в сензация, след като спечели наградата на публиката на престижния телевизионен фестивал Series Mania 2024, а актьорът Карлис Арнолдс Авотс бе отличен с..
"Когато вражеските самолети се появят, политиците ще се крият по мазетата, а летците ще поемат своя кръст", казва съвсем съзнателно по повод войната между..
1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест..
Пoредният брой на "Литературата, начин на употреба. На фокус – Полша", осъществен със спомоществователството на Полския институте посветен на Олга..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg