От всичко, което се случва около нас и често въпреки нас, някак е трудно човек да на се запита какво право има някой да накърнява нечие чуждо достойнство. Да нанася удари, буквални и преносни, по личността. Особено ако тя е едва формираща се. Темата за домашното насилие, за съжаление, е от темите без срок на годност. Това потриса, стиска за гърлото и боли. Формите на насилие се оказват немалко и винаги успяват да си проправят път към живота на човека. Често към потиснатия, скрилия се от света, несигурния.
Това, както и един от филмите, които бяха част от документалната програма на 29-ия София филм фест, доведе до немалко питания: какво превръща децата в (не)видима жертва и кога страхът им пречи да говорят за проблемите си; кога децата стават жертва и на моделите, от които са изградени; как тъкмо тези модели ги карат да приемат неестественото за нормално и по какъв начин може да бъде превъзмогната травмата от детството?
"Лоши учители" говори за всичко това, като изследва живота на Винченцо Фуоко – 35-годишния футболист, белязан от травма в детството си, която го кара да мълчи в продължение на много години. Той става жертва на своя спортен мениджър, но въпреки сексуалното посегателство и целия кошмар, през който преминава, Винченцо все така обича футбола и днес той отново е част от живота му. След едни премеждия, а благодарение и на подкрепата на асоциацията "Промени играта", Фуоко решава да разкаже историята си. Неговото свидетелство е от решаващо значение не само за осъждане на насилието, но и за повишаване на осведомеността относно значението на подкрепата за жертвите, както и за необходимостта от наказване на извършителите.
Роберто Ораци, режисьорът на документалната история, е смятан за важна фигура от съвременната италианска кинопанорама, който поставя силен акцент върху сенчестите страни от човешката природа и социалните проблеми. Той решава да проследи живота и битката на Винченцо във филм.
Как изкуството може да помогне за разкриване на истината и съществува ли справедливост в случая? Защо често не слушаме какво ни казват децата и трудно им вярваме, когато се опитват да ни насочат към проблемите си?
Отговорът на тези въпроси, както и повече за футбола, който учи на дисциплина и отборна игра, и за силата на подкрепата и нуждата от кураж – разказват Винченцо Фуоко и Роберто Ораци в звуковия файл. Преводът от италиански е на Мартин Петров.
Зад историята във филма "Лоши учители" застава Рикардо Нери. Италианският филмов продуцент беше сред гостите на 29-ия София филм фест. Той е продуцирал филмите "Бандите на Ню Йорк“, "Под слънцето на Тоскана“, "Превъзходството на Борн“, както сериала на Паоло Сорентино "Новият папа“ и филма му "Ръката на Бога“.
Нери заговори за това кога едно дете може да приеме насилието за нормално поведение и по какъв начин педофилът успява да манипулира жертвата си. Той разказа и колко време е било нужно, за да може Винченцо Фуоко да се довери на филмовия екип.
В рамките на международния София филм фест Рикардо Нери представи пред българската публика и игралната история на режисьора Флоренц Папас. Тя се развива в посткомунистическа Албания, където самотна майка и нейният проблемен син тийнейджър се опитват да се преборят с взривовете на гражданско насилие, които разкъсват източноевропейската държава. "Лунапарк" е филмов разказ за прехода – не само между различните общества и политически режими, но и между човешките емоции. Той е вдъхновен от детските спомени на Папас за бурната епоха. Флоренц Папас е режисьор, в когото Рикардо Нери вярва. Повече за сюжета на "Лунапарк" и киното, в което италианският продуцент вижда потенциал, чуйте от продуцента в звуковия файл. Превежда го Йоана Стоянова.
Снимки – СФФ
Предстои седмото издание на Фестивала на българската книга в средата на юни в Брюксел. Той се организира от Българската културна асоциация в Белгия, чиято мисия е да популяризира нашата култура там и в съседните страни. През тези години Фестивалът се утвърждава като значимо културно събитие. Срещите на него са възможност за взаимно опознаване,..
Най-старият музей в югозападна България - Археологическият музей в Сандански, е домакин на предаването "Семейно радио" в края на април.Изнесеното студио е над основите на раннохристиянска базилика от V в. – базиликата на епископ Йоан. В съседните зали на втория етаж са изложени експонати от праисторията и античността. Музеят притежава ценна..
Режисьорският дебют на Боян Крачолов на Голяма сцена в Народения театър вдигна публиката на крака три поредни вечери. Причината са изумителните постановъчни решения, силното актьорско присъствие и усещането, че зад всяка дума на Том Стопард се крие въпрос, на който никой от нас все още няма ясен отговор, в премиерния спектакъл "Розенкранц и..
По повод Световния ден на изкуствата българският автор Александър Ал. Хаджихристов беше удостоен с почетна награда в Истанбул. Турската Асоциация за изкуство и литература "Санатаевет" ("Да на изкуството"), която подпомага хора на изкуството, е присъдила отличието за книгата с поезия на Александър Ал. Хаджихристов "Писалката на Господ", преведена и..
Ето какво пише в поканата за изложбата "Емил Стойчев. Срещи" авторът Иво Милев: "Причината за тази изложба са срещите ми с Емил Стойчев в един дълъг период от време през 2024 и 2025 г. Поводът беше организирането на неговата юбилейна изложба "Въображението е моята кръвна система" в СГХГ. …Срещите ни, обсъжданията на предстоящата изложба минаха през..
Режисьорският дебют на Боян Крачолов на Голяма сцена в Народения театър вдигна публиката на крака три поредни вечери. Причината са изумителните..
Най-старият музей в югозападна България - Археологическият музей в Сандански, е домакин на предаването "Семейно радио" в края на април.Изнесеното студио е..
Село Горна Митрополия се намира в община Долна Митрополия, област Плевен. Името на селището идва от думите Митра (бог Митра) и полис (град) – и значението..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg