На 22 април 1970 г. в САЩ за първи път е отбелязан Денят на Земята. В проявите тогава се включват повече от 20 милиона американци от всички краища на страната. Като резултат от това събитие се оформя мощно движение в защита на околната среда и са приети законите за чист въздух и чиста вода на САЩ. Идеята е да се привлече вниманието на хората към опазването на планетата ни и да се популяризира екологичният начин на живот.
По-късно е сформиран инициативен комитет за отбелязването на този ден по целия свят. Целта на Денят на Земята е създаването на най-голямото световно движение за опазване на околната среда, което да води до позитивна промяна за хората и планетата, свързвайки партньори от повече от 190 държави и ангажирайки повече от половин милиард души.
У нас през декември 1930 г. е първото честване по предложение на тогавашния земеделски министър Григор Василев,
България е една от първите страни, присъединили се към международното отбелязване на Деня на Земята, започнало от 1990 г. В Международния организационен комитет за честването на Деня на Земята България е представена от Благовест Сендов, който сформира Национален комитет за Деня на Земята.На призива за отбелязването на Деня на Земята откликват хиляди българи и денят се чества с много прояви, посветени на опазването на околната среда.
На 22 април 1992 г. президентът Жельо Желев подписва клетва в името на Земята, а над 30 хиляди български деца се подписват под Декларация за пълномощие за живот на Земята. Декларацията е връчена на Срещата на ООН за околната среда и развитието в Рио Де Жанейро през юни 1992 г. Оттогава всяка година България участва в отбелязването на Деня на Земята с разнообразни прояви културни събития и дава своя принос за по-чиста околна среда и за съхраняване на живота на планетата.
Денят на Земята през 2025 преминава под темата "Нашата енергия, нашата планета" и приканва световните общества да се ангажират с използването на възобновяема енергия, за изграждането на здравословно, устойчиво, справедливо и проспериращо бъдеще за всички хора на планетата.
Специална изложба посветена на Световния ден на Земята се открива на 22 април в Националния музей "Земята и хората" и може да се разгледа до 6 май.
На 22 април от 18.00 часа с вход свободен е първият концерт от XXXIII Международен музикален конкурс "Музиката и Земята". Концерти ще има всяка вечер до 26 април включително.
Освен осем постоянни изложби в музея има и няколко временни изложби – различни по теми и продължителност.
Две от тях могат да се видят до края на април: "Ясписи от Средногорието" – колекция на Ванюша Иванов и "Зелената приказка на камъка", която представя скъпоценни камъни и минерали със зелен цвят. В шест витрини на втория етаж на музея могат да се видят смарагди от Колумбия, Бразилия, Мозамбик и Русия, малахити от централно-африканския меден пояс, демантоид – най-редкия и ценен гранат, султанит от анадолските планини в Турция, както и турмалини от Бразилия и Афганистан. Могат да се видят и много други зелени минерали, които са се образували в различни геоложки епохи и при различни условия.
Подробна програма на събитията в музея "Земята и хората" можете да видите тук.
За добрите практики в грижата за бездомните животни в "Нашият ден" разговаряме със Стефан Курдов , журналист, музикант и двигател на гражданската инициатива за създаване на зоополиция във Варна. Курдов заявява: "Водим разговори с ръководството на града. Идеята е да се създадат сертификати за доброволни структури за предпазване на животните от..
Между 18 и 22 февруари в Панаирното градче в Пловдив традиционно и отново съвкупно се проведоха международните изложенията Агра, Винария и Фуудтех, събирайки по този начин целия път от производството до преработването на земеделската продукция. Акцентите в изложението и деловата му програма тази година бяха прецизното земеделие и връзката между..
В рубриката "Мигранти с таланти" ви срещаме с един финландски художник. Той се казва Томи Нордгрен и е роден в столицата на Финландия – Хелзинки. Учил е в Художествената академия "Пекка Халонен" в родината си, както и в санктпетербургската Художествена академия. За първи път идва в България и пристига в старата ни престолна столица през 2004 година,..
В сила е забраната за лов и риболов, но въпреки това има някои "вратички" да се лови риба в тъмната част на денонощието при определени условия. Какви са те и какво ще правят ловците по време на забраната (но не само това), можете да научите от Росен Мирчев и Асен Масларски – гласовете на предаването "И рибар съм, и ловец съм". Чуйте сладката..
В това издание на предаването "И рибар съм, и ловец съм" отново един до друг са рибарят Асен Масларски и ловецът Росен Мирчев. А разговорът е за гората българска. Поводът е стогодишен, та даже двойно вековен – век навърши Седмицата на гората, век празнува и лесовъдското образование в България! Гост на предаването е инж. Иван Ризов, зам.-директор на..
Между преводите и футбола – разговор в "Нашият ден" с Радослав Папазов , преводач от шведски и норвежки език и професионален футболен коментатор...
Преди 10 години на 22 април беше открита новата галерия "Стубел" с тринадесет картини от серията "Вертикали" изложбата на Атанас Парушев-Шока "Абстрактно"...
За три дни от днес до 26 април за четвърти път ще се проведат "Литературни срещи" на фондация "Прочети София". Темата е "Археология на паметта". Автори..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg