В Световния ден на книгата и авторското право Асоциация "Българска книга" връчва наградите "Рицар на книгата". Отличието получават личности и организации, обобщени в четири категории – за библиотекар или библиотека, за учител или училище, за журналист или медия, както и за обществена личност с изключителен принос.
За силата на словото и смисъла на книгите в "Нашият ден" разговаряме с един от номинираните – Светлозар Желев.
Сред българските общественици Желев откроява яркото присъствие на Георги Господинов, благодарение на когото в последните години българската литература – в нейния универсален и емпатичен стил – е заела своето място в домовете на българите.
"Писателят е обществена фигура и носи отговорност за това, което се случва", смята Желев.
Сред библиотеките в България Регионалната библиотека "Пейо Яворов" в Бургас заслужава отличие, тъй като, по думите на Желев, това е най-добрият пример за такава институция у нас – първата сграда, построена специално за библиотека в последните 50 години, която в периода април-октомври е отворена за читателите денонощно.
"Писането и думите са опасни за диктатори, за режими, за хора, които искат да манипулират останалите. Имам огромни притеснения за това как много политици манипулират хората, общественото мнение и го насочват срещу писатели, които си позволяват да изказват мнение, което им противоречи. За съжаление видяхме тези неща и покрай подписката срещу учителите, които бяха посочена с имената си от една политическа партия. Нейните привърженици бяха насъскани да искат обяснение от тези учители", заявява Желев, като припомня конфликта около промените в Закона за училищното и предучилищното образование.
В днешния ден е нужно да излъчим послание за важността на думите – те трябва да се използват за добро, по думите на Желев.
Чуйте целия разговор в звуковия файл:
В Къща музей "Ненко Балкански" в Казанлък беше открита на изложбата "НАЧАЛОТО. Укрепяване на пороите и залесяване", която е посветена на делото на Феликс Вожли и Петър Манджуков. Четири важни годишнини се отбелязват с нея. Това са 150-годишнината от рождението на френския лесоинженер Феликс Вожли, 120 години от основаването на "Бюрото за укрепване на..
В световния ден на книгата и авторското право говорим с Валентин Калинов, философ, психолог и преподавател, за четенето като занимание на ума, като метод за добиване на по-нюансирано мислене, като сложност, като удоволствие, дори като еротика. "Има основание да се тревожим относно грамотността, но очевидно се намираме в период на трансформация,..
Театралният пърформанс "Клетви" се играе вече няколко пъти, а предстои и последното му представление – на 27 април в YALTA Art Room. Идеята и режисурата са на Марион Дърова, драматургията е на Стефан Иванов, звуковата среда – на Александър Евтимов-Шаманчето, костюмите – на Рая Кърпачева, а Мартина Апостолова и Николай Колев са актьорите на това..
Преди 10 години на 22 април беше открита новата галерия "Стубел" с тринадесет картини от серията "Вертикали" изложбата на Атанас Парушев-Шока "Абстрактно". За изминалите години той има още две изложби там. В пространството на галерията са представяли свои работи едни от най-добрите български художници – ето няколко имена: Динко Стоев, Камен..
За три дни от днес до 26 април за четвърти път ще се проведат "Литературни срещи" на фондация "Прочети София". Темата е "Археология на паметта". Автори от седем държави ще се срещнат с българската публика. Сред тях има вече утвърдени писатели като Мария Степанова, Шехан Карунатилака, Ю Хуа, както и млади творци – Анастасия Левкова от Украйна, Никола..
Драматичният театър "Сава Огнянов" в Русе обяви финалистите в тазгодишното седмо издание на Конкурса за млад театрален режисьор "Слави Шкаров". Освен от..
На 23 април се навършват 103 години от рождението на Радой Ралин, който пророчески беше възкликнал: "Революцията е една премиера. После спектакълът пада."..
O т 24 до 26 април в Националната музикална академия (НМА) в София ще се проведат Академичните пролетни четения (за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg