Дали втората вълна на масовите протести в САЩ показа, че гражданската реакция е само началото на възстановяването на демократичните принципи, или край на надеждите, че това е възможно? Отговор на този въпрос търсим в "Нашият ден" заедно с политика и анализатор Момчил Даскалов.
Във втората вълна от протести в САЩ са се включили по-малко хора, но за сметка на това събитията са били по-разнообразни и участие са взели повече малки населени места. Символично е името на протестното движение – 50501, което, по думите на Даскалов, е заимствано от пощенския код на централно американско село – знак, че не само гражданите от големите градове в 50-те протестиращи щата изразяват недоволството си. Според Даскалов това движение е начало на нещо ново и много трудно постижимо.
"Опитът показва, че протестите са много важни, могат да катализират дадени процеси, но много трудно те самите обръщат посоката на историята", казва анализаторът и дава пример с масовите протести около убийството на Флойд, които са довели до съвсем малки реформи в полицейските практики.
Според Даскалов светът става свидетел на пълзящ държавен преврат и създаване на диктатура в САЩ. Американската държава е създадена за демокрация, механизми срещу диктатурата са заложени още в първата конституция на САЩ, която предвижда разделение на властите. Тези демократични принципи, по думите на госта, довели до най-добрите дни на човешката цивилизация – защита на индивидуалните права, частната собственост и инициатива, повишаване на благосъстояние на хората. Либералната демокрация толкова се е развила, че е започнала да се пропуква, обобщава Даскалов.
"Да се търси логика от Тръмп е доста трудно занятие. Ние не можем да го оценяваме от гледна точка на нашата гледна точка", заявява анализаторът.
Даскалов коментира американския неонационализъм, изповядван от милиардерите на Силициевата долина, в това число и от Мъск. Гостът поставя акцент още върху репресиите в самата Републиканска партия, върху компрометирането на американската съдебна система, която е сред най-важните стълбове на държавата, и върху натиска, оказван на журналистите и медиите в САЩ.
В края на разговора Даскалов коментира и състоянието на българското общество в световния политически контекст.
"Вече нито в България, нито в Европа може да има мнозинство", казва той и добавя, че нашият единствен и най-важен избор е да бъдем част от Европа.
Чуйте целия разговор в звуковия файл:
В това издание на предаването "И рибар съм, и ловец съм" отново един до друг са рибарят Асен Масларски и ловецът Росен Мирчев. А разговорът е за гората българска. Поводът е стогодишен, та даже двойно вековен – век навърши Седмицата на гората, век празнува и лесовъдското образование в България! Гост на предаването е инж. Иван Ризов, зам.-директор на..
Болна тема ли са скрининговите програми в България – въпросът коментира в Lege Artis проф. Здравка Валерианова , онколог с над 30-годишен опит в сферата на регистрация на злокачествените заболявания, епидемиологията на рака и раковия контрол. Онкологичните заболявания са водеща причина за смъртността в световен мащаб, като ключова роля за..
Германия е сред страните с най-изразена демографска криза. Населението остарява, а това поставя сериозни предизвикателства пред здравната и социалната система. Както в много други развити държави, хората в Германия живеят все по-дълго. За последните три десетилетия средната продължителност на живота се е увеличила с около 6 години при мъжете и с около 4..
Улцерозен колит и ректорагия – все по-често ли се срещат хроничните заболявания на червата, коментира в Lege Artis гастроентерологът д-р Николай Цонев. В началото на разговора д-р Цонев подчертава, че този тип заболявания са изключително разпространени сред младите хора. Гастроентерологът посочва двете водещи чревни възпаления –..
"Нашият ден" предлага на своите слушатели втора част на интервюто с Александра Белинова-Морган, правнучка на една от най-видните личности в българската история – Ивaн Евстратиев Гешов – български министър-председател, един от основателите на Българското книжовно дружество; директор в БНБ, чийто подпис стои под първата емисия български левове...
"Отвъд и вътре в спомена" е изложбата, която Долорес Дилова представя в галерия "Българи". Експозицията включва два цикъла, които изобразяват..
През 1984 г., в чест на 40-годишнината от социалистическата революция, се организира първата българска експедиция към най-високия връх на планетата –..
Ивинела Самуилова е обичана съвременна българска авторка, по образование богослов. Издала е 12 книги с художествена и нехудожествена проза, отличени с..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg