Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Момчил Даскалов: Да се търси логика от Тръмп е доста трудно занятие

Масовите протести в САЩ – шанс за демокрацията или край на надеждите?

Светът става свидетел на пълзящ държавен преврат и създаване на диктатура в САЩ

| обновено на 23.04.25 в 11:49
Момчил Даскалов
Снимка: БТА
Чуй новината! Чуй новината:

Дали втората вълна на масовите протести в САЩ показа, че гражданската реакция е само началото на възстановяването на демократичните принципи, или край на надеждите, че това е възможно? Отговор на този въпрос търсим в "Нашият ден" заедно с политика и анализатор Момчил Даскалов.

Във втората вълна от протести в САЩ са се включили по-малко хора, но за сметка на това събитията са били по-разнообразни и участие са взели повече малки населени места. Символично е името на протестното движение – 50501, което, по думите на Даскалов, е заимствано от пощенския код на централно американско село – знак, че не само гражданите от големите градове в 50-те протестиращи щата изразяват недоволството си. Според Даскалов това движение е начало на нещо ново и много трудно постижимо.

"Опитът показва, че протестите са много важни, могат да катализират дадени процеси, но много трудно те самите обръщат посоката на историята", казва анализаторът и дава пример с масовите протести около убийството на Флойд, които са довели до съвсем малки реформи в полицейските практики.

Според Даскалов светът става свидетел на пълзящ държавен преврат и създаване на диктатура в САЩ.  Американската държава е създадена за демокрация, механизми срещу диктатурата са заложени още в първата конституция на САЩ, която предвижда разделение на властите. Тези демократични принципи, по думите на госта, довели до най-добрите дни на човешката цивилизация – защита на индивидуалните права, частната собственост и инициатива, повишаване на благосъстояние на хората. Либералната демокрация толкова се е развила, че е започнала да се пропуква, обобщава Даскалов.

"Да се търси логика от Тръмп е доста трудно занятие. Ние не можем да го оценяваме от гледна точка на нашата гледна точка", заявява анализаторът.

Даскалов коментира американския неонационализъм, изповядван от милиардерите на Силициевата долина, в това число и от Мъск. Гостът поставя акцент още върху репресиите в самата Републиканска партия, върху компрометирането на американската съдебна система, която е сред най-важните стълбове на държавата, и върху натиска, оказван на журналистите и медиите в САЩ.

В края на разговора Даскалов коментира и състоянието на българското общество в световния политически контекст.

"Вече нито в България, нито в Европа може да има мнозинство", казва той и добавя, че нашият единствен и най-важен избор е да бъдем част от Европа.

Чуйте целия разговор в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стоян Ставру в студиото на предаването

Ангажираност вместо истина: Новата формула за медийно съдържание

В изданието на предаването "Часът на етиката", излъчено по "Време за наука", проф. Стоян Ставру насочи вниманието към една от най-сериозните съвременни заплахи за обществото – манипулацията на вниманието, фалшивите новини и размиването на границите между журналистика и пропаганда. Според проф. Ставру, днес повече от всякога е необходимо да водим..

обновено на 13.05.25 в 14:07
Проф. Стоян Денчев, Нина Цанева и доц. Диана Стоянова

Университетът по библиотекознание и информационни технологии чества 75-годишнина

Университетът по библиотекознание и информационни технологии – УниБИТ чества своята 75-годишнина с поредица от научни форуми, дискусии и празнични събития. За съхраняването на историята, поддържането на академичния дух и бъдещето в "Нашият ден" говори проф. д. ик. н. Стоян Денчев – основател и дългогодишен ректор на УниБИТ, настоящ..

публикувано на 13.05.25 в 10:15

И замириса на море

Новото издание на предаването "И рибар съм, и ловец съм" открива със замах летния сезон с отбелязването на един чудесен празник – Летния Никулден! Пренасянето на мощите на Св. Николай Чудотворец от гр. Мира в Бари. Специален гост на предаването е Николай Николов, който говори много увлекателно не само за празника и за риболова, но и за отношенията на..

публикувано на 12.05.25 в 16:10

Между благотворително мотосъбитие, детска книжка, наводняване на съседа и Куала Лумпур

Милен Марчев е организатор на предстоящото на 18 май десето юбилейно издание на The Distinguished Gentleman's Ride (DGR) ("Поход на забележителните джентълмени") в София. Походът е благотворително мото събитие, което съчетава стил, обществен ангажимент и страст към класическите и ретро мотоциклети. Милен Марчев го определя като "масово събитие на хора с..

публикувано на 12.05.25 в 13:32

Конкурсът "Хижа на годината": Кой и защо заслужава признание

Какво прави една хижа достойна за признание; на базата на какво са обусловени категориите в конкурса "Хижа на годината"; какви са критериите за номинациите и могат ли те да бъдат отправна точка за изготвяне на актуална наредба и правилник за хижите? На тези въпроси в "Нашият ден" отговарят Венцислав Венев – председател на БТС, и Иван Панчев..

публикувано на 12.05.25 в 10:22