Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Александра Миланова е първият български представител в Глобалната младежка академия

Александра Миланова
Снимка: БНР

България за първи път има свой представител в Глобалната младежка академия (Global Young Academy – GYA). Това е гл. ас. д-р Александра Миланова от Института за балканистика с Център по тракология при БАН. Тя беше избрана сред стотици кандидати от цял свят заради своите високи академични постижения, международни изяви и обществена ангажираност. Официалната церемония по встъпване в длъжност ще се проведе в рамките на Годишното общо събрание на Академията през юни 2025 г. в Хайдерабад, Индия.

"Глобалната младежка академия е създадена през 2010 г. и обединява 200 млади учени от шест континента. Нейната главна цел е да обединява и насърчава талантливи млади изследователи, които да участват в процеса на вземане на решения на международно, регионално и национално ниво за преодоляване на световните обществени предизвикателства.

В момента това са представители на 103 държави, като за първи път от тази година България и Боливия са със свои представители в организацията. Една от целите на Глобалната младежка академия е не само да обединява, но и да насърчава млади изследователи от различни научни области.

Към момента тези като мен, които сме представители на хуманитарните и социални науки, са много по-малко, но вярвам, че това ще се промени и да имаме все повече представители от България, за да може българската наука да заеме своето достойно място в организацията.

Аз се надявам на предстоящото годишно събрание, първо, да ги запозная с България, тъй като предполагам, че по-голямата част от тях не познават страната ни. Да мога да ги вдъхновя, за да посетят България и след това да се връщат много пъти тук, да си сътрудничат с различни учени и институции от страната ни. Надявам се да установим едно ползотворно сътрудничество с колегите от различни държави. Вече имам такива предварителни разговори от Колумбия и Мексико, които се занимават с дейности, свързани с научната дипломация. И се надявам някога Общото събрание на Глобалната младежка академия да се проведе в България, като домакин да бъде БАН.

С моята работа се надявам да насърча все повече млади изследователи да се присъединят към организацията. Процесът на кандидатстване не е лесен, изисква време и усилия. Процедурата по подбора е продължителна, но смятам, че това ще открие много нови възможности за сътрудничество, контакти и споделено знание. Дори дистанционно младите колеги могат да се включат в различни дейности, благодарение на новите технологии.

Посланието на моята лекция ще бъде това, че културата е най-доброто място за водене на диалог, най-доброто средство за насърчаване на разбирателството и сътрудничеството между народите не само в рамките на Глобалната младежка академия, а и по принцип. Културата е все по-важен фактор за запазване на мира и стабилността, въпреки технологичния напредък и възможностите на изкуствения интелект", разказа в предаването "Следобед за любопитните" гл. ас. Александра Миланова.

Целия разговор на Ани Костова с Александра Миланова можете да чуете в звуковия файл.


Снимка – БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Маргарита Попова

Проф. Маргарита Попова: Работим по улавянето и оползотворяването на въглеродния диоксид

"Последният проект, по който работим с моите колеги, е насочен към изграждане на затворен цикъл за директно изгаряне на биомаса за получаване на енергия чрез улавяне на отделения въглероден диоксид от димните газове, използвайки зеолитни абсорбенти,  получени от отпадъчните пепели от същия процес, както и силикатни абсорбенти, получени от..

публикувано на 21.07.25 в 10:10
Акад. Атанас Атанасов

Акад. Атанас Атанасов: Храната има енергия, която влияе върху нас

Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от водещите земеделски учени в България с дългогодишен и впечатляващ опит в теорията и практиката на земеделската наука. Някои от неговите перспективни виждания са изпреварили времето и очевидно ще имат..

публикувано на 19.07.25 в 09:40
Валентин Георгиев

Еврика! Успешни българи: Ивайло Къртев

Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..

публикувано на 14.07.25 в 17:05
д-р Чавдар Ботев

Д-р Чавдар Ботев: В България има условия за лечение на постковид синдром

"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..

публикувано на 14.07.25 в 09:40

Национален природонаучен музей, епизод 1: История и запознаване

Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..

публикувано на 14.07.25 в 09:10