Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Елена Бакалова и Вили Пиер Абал:

Финансовият кредит от необходима услуга стана стока

Снимка: Pixabay

Отново поставяме проблема със свръхзадлъжнялостта на физическите лица: защо той е важен за България и каква е причината толкова време да не бъде решен? Какъв е опитът на другите европейски страни в решаването на този социално и икономически значим въпрос? Защо е важно хората да могат да получават безплатни консултантски услуги и кой е начинът да бъде изградена в България независима мрежа за консултации по дългове?

За опита в това отношение на фондация "Темида" и за важността на финансовата грамотност при решаването на проблема със свръхзадлъжнялостта – разговор в "Нашият ден" с банковите експерти Елена Бакалова и Вили Пиер Абал.

"В последните няколко десетки години банковият кредит, финансовият кредит от необходима услуга стана стока, която се предлага и нашите клиенти не могат да разберат, че кредит не се купува просто така, а трябва предварително да бъде осмислено и осъзнато как ще бъде обслужван и дали ще се използва за полезни неща", заявява Бакалова.

Абал, от своя страна, разказва за модела във Франция, където съществува безплатна консултантска структура в подкрепа на хората в затруднено финансово състояние.

Според механизма за бюджетна подкрепа самите енергийни доставчици, телекоми и собственици на сгради под наем идентифицират уязвимите домакинства още при първите неплатени сметки и насочват хората към един от безплатните бюджетни консултативни пункта, където може да се реши проблемът. Този механизъм е част от новата директива на ЕС за потребителските кредити.

По думите на Бакалова без подкрепа хората не могат да ползват правата, създадени чрез законови норми. Това се дължи не само на финансова, но и на функционална неграмотност, допълва тя.

Тъй като банките са търговски дружества, те не могат да обърнат внимание на индивидуалните особености на всеки случай, както и на психическото състояние на длъжника и допълнителните утежняващи фактори, подчертава Бакалова.

Как фондация "Темида" предлага да се реши проблема на свръхдлъжниците – чуйте в звуковия файл:


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Валентин Вълканов

Валентин Вълканов: Разликата между Борисов и Пеевски е единствено на риторическо ниво

Кой е Джордж Сорос и на какъв тип политици пречи дейността му, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ. Кой е Сорос "Джордж Сорос, чисто формално, е един от най-успешните финансисти в историята на модерния капитализъм. От там нататък неговата филантропска дейност е именно нещо, което..

публикувано на 04.10.25 в 09:00

От закони към реалност – къде се губи защитата на децата жертви на насилие?

В рубриката "Темата на деня" в ефира на "Нашият ден" разговорът бе посветен на болезнена и дълбоко тревожна тема – има ли справедливост за децата, които стават жертви на насилие у нас? Защо зад стените на институциите се случват злоупотреби, за които "всички знаят, но никой не говори"? Отговорите потърсихме от Росица Кратункова, основател на..

публикувано на 03.10.25 в 11:15
Константин Семьонов

Бежанската история на Константин Семьонов

Константин Семьонов е бежанец от Русия, който повече от десет години живее извън своята страна. Още от преди 2014 година подкрепя независимата ориентация на Украйна. Напуска Русия за да не бъде вкаран в затвора заради политическите си убеждения. Живее на различни места по света, а след началото на войната в Украйна през 2022 година отива там за да..

публикувано на 03.10.25 в 09:50

95 филма от 55 държави пристигат на фестивала "ОКО"

Днес се открива VI издание на Международния фестивал на етнографското кино "ОКО" , който представя 95 филма на 103 режисьори , на 25 езика , от 55 държави , разположени на пет континента . От тях 93 ще бъдат показани в София на три локации . Сред акцентите са продукции – носители и номинирани за наградите "Оскар" и "BAFTA" ,..

публикувано на 03.10.25 в 09:00

"Аз съм тук" – изкуството за социална промяна и преодоляване на "присъдата възрастен"

"Възрастен" не е обида, категория или присъда. Да бъдеш "възрастен" е възможност, символ на прогреса в света ни. Така смятат от сдружение "Аз съм тук", чийто едноименен проект работи за достъп до изкуство на възрастни хора. Социално изключване, дискриминация, усещане за липса на сигурност, усещане за липса на безопасност. Такива са..

публикувано на 02.10.25 в 13:15