Това е каузата на Диляна Денева, консултант по достъпна среда с международен опит. Завършила е психология в британския университет The Open University. Между 2013 г. и 2018 г. работи като координатор на различни проекти, свързани с достъпността и социалното включване на хората с увреждания в европейската неправителствена организация European Network on Independent Living, базирана в Брюксел. Била е ръководител на младежката мрежа към организацията и заедно с нея провежда редица обучения за млади хора с увреждания в Европа.
Участвала е в многобройни конференции и форуми на европейско ниво, изнасяла е презентации и е допринасяла в различни дискусии с опита и познанията си в областта на хората с увреждания.
Заедно с Център за независим живот е организирала различни обучения.
Диляна претърпява пътен инцидент преди повече от 18 години и сега е в инвалидна количка. Да има достъпна среда е жизнено важно за нея и означава тя да може да води така наречения нормален живот.
По думите и достъпната среда може да се определи като такава, когато всеки един човек, независимо дали се движи с инвалидна количка, ползва бастун, придвижва се с бебешка количка или просто има травма, може да се придвижва, да общува, въобще да участва пълноценно в живота на обществото. Истинската достъпна среда може да включва не само физическа достъпност, тя е тази, която не те кара да се чувстваш излишен, защото си на дадено място.
Най-често срещаните пречки по отношение на достъпността са липсата на скосени тротоари, на асансьори, на рампи, отсъствие на адаптирани тоалетни.
Има и невидими бариери – такива, които се отнасят до липсата на разбиране на нуждата от достъпност. В държавата има достатъчно регулации, които би трябвало, дори и да не си достатъчно информиран, да те задължат да направиш усилия в тази посока, но нивото на контрол е много слабо.
Може ли всеки от нас да направи нещо, за да подобри достъпността на средата, в която живее? Може да е нещо просто, например да опита да погледне света през очите на другия: да не паркира на място за хора с увреждания, да сигнализира при липса на достъп... Понякога дори един разговор може да бъде промяната, от която има нужда точно този човек.
Може да намерите и безплатен Наръчник за достъпна среда.
Целия разговор на Светлана Вълкова с Диляна Денева може да чуете в звуковия файл.
Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..
Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..
Сдружение "Приятели на морето - Бургас" е учредено на 16.01.2013 година, с цел да осъществява дейност в обществена полза, изразяваща се в постигане на развитие и утвърждаване на духовните ценности, гражданското общество, образованието, физическата култура и опазване на околната среда на Черноморското крайбрежие. Водолази - членове на сдружението..
"Последният проект, по който работим с моите колеги, е насочен към изграждане на затворен цикъл за директно изгаряне на биомаса за получаване на енергия чрез улавяне на отделения въглероден диоксид от димните газове, използвайки зеолитни абсорбенти, получени от отпадъчните пепели от същия процес, както и силикатни абсорбенти, получени от..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg