На 3 май Стара Загора ще бъде домакин на Националния хоров фестивал "Августа Траяна", който събира 16 хорови формации от различни краища на България.
Организатори на събитието са Община Стара Загора и Народно читалище "Родина-1860", което отбелязва 165 години от създаването си. Това е втората по големина обществена институция в страната с учебно-просветителски и самодейни дейности. Именно НЧ "Родина-1860" се счита за родоначалник на хоровото изкуство в Стара Загора и региона.
Във фестивала ще участват хорове от Варна, Пловдив, Кърджали, Хасково, Карлово, Нови пазар, Свиленград, Костенец и Стара Загора.
Програмата започва в 13:30 ч. с уъркшоп "Singing All Together", ръководен от диригента Добринка Койнова-Бирман – възпитаничка на АМТИИ "Проф. Асен Диамандиев" с дългогодишна кариера в Германия. В момента тя е диригент на хоровете при читалишето, към Дамски камерен хор "Да саро" и Смесения хор "Родина" и артист-хорист към Държавната опера – Стара Загора.
Финалният концерт на всички участници започва в 16:00 ч., като входът за публиката е свободен.
Секретарят на читалище "Родина", културологът Евгения Атанасова, споделя: интересът към фестивала тази година е голям, а читалището не само е второто по големина в страната, но с гордост заема мястото на основоположник на хоровото изкуство в Стара Загора и региона.
Слушайте!
Най-старият музей в югозападна България - Археологическият музей в Сандански, е домакин на предаването "Семейно радио" в края на април.Изнесеното студио е над основите на раннохристиянска базилика от V в. – базиликата на епископ Йоан. В съседните зали на втория етаж са изложени експонати от праисторията и античността. Музеят притежава ценна..
Режисьорският дебют на Боян Крачолов на Голяма сцена в Народения театър вдигна публиката на крака три поредни вечери. Причината са изумителните постановъчни решения, силното актьорско присъствие и усещането, че зад всяка дума на Том Стопард се крие въпрос, на който никой от нас все още няма ясен отговор, в премиерния спектакъл "Розенкранц и..
По повод Световния ден на изкуствата българският автор Александър Ал. Хаджихристов беше удостоен с почетна награда в Истанбул. Турската Асоциация за изкуство и литература "Санатаевет" ("Да на изкуството"), която подпомага хора на изкуството, е присъдила отличието за книгата с поезия на Александър Ал. Хаджихристов "Писалката на Господ", преведена и..
Ето какво пише в поканата за изложбата "Емил Стойчев. Срещи" авторът Иво Милев: "Причината за тази изложба са срещите ми с Емил Стойчев в един дълъг период от време през 2024 и 2025 г. Поводът беше организирането на неговата юбилейна изложба "Въображението е моята кръвна система" в СГХГ. …Срещите ни, обсъжданията на предстоящата изложба минаха през..
Това е заглавието на предговора от Боряна Владимирова на "Литературни анкети – 13 поети от 90-те", които тя е направила. След "Сеч и меланхолия", както се нарича анкетата с Ани Илков, "Въглени и звезди" – с Едвин Сугарев, последва сборник с анкети с 18 поети от 80-те. Тази, последна засега книга от поредицата "Литературни анкети – 13 поети от 90-те"..
Къде в общуването между политиците и гражданите можем да поставим израза "Да разлаем балъците", кога властимащите използват такава стратегия към..
По повод Световния ден на изкуствата българският автор Александър Ал. Хаджихристов беше удостоен с почетна награда в Истанбул. Турската Асоциация за..
Изминаха 100 дни (20 януари – 29 април 2025) от началото на втория мандат на американския президент Доналд Тръмп в Белия дом. Журналистката от NPR..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg