Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нови поколения в танца във фокуса на новия брой на "Списание за танц"

Снимка: "Списание за танц"

За седма поредна година, в навечерието на Международния ден на танца, излиза новият брой на годишното издание за балет, съвременен танц, пърформанс и танцова култура "Списание за танц". На фокус в 120-те печатни страници на изданието е темата за "Нови поколения в танца".

В броя намират място интервюта с водещи български и международни хореографи и изпълнители от различни жанрове и полета, анализи на изследователи на танца и културни мениджъри, както и критически текстове за някои от най-актуалните премиери на балетната и съвременната танцова сцена в страната. 

Отдава се почит към режисьора Николай Георгиев, който ни напусна тази година, а той дава тласък на формирането на редица български танцови артисти. Обръща се внимание и върху мащабни съвременни теми като възможното въздействие на изкуствения интелект върху танца. 

В рубриката "Антология" е включен разговор с един от големите новатори в танцовите техники Уилям Форсайт. Появява се и новата рубрика "Посоки", която ще разказва за развитието на танца в различни национални контексти по света. Първата ѝ спирка е Брюксел и фламандската вълна, превърнала белгийската столица във витален център на европейския съвременен танц.

"Списание за танц" е неразривно свързано с Международния фестивал за съвременен танц и пърформанс "Антистатик", чието 18-о издание се открива днес (12 май) под мотото "Жестове на съпротива". Форумът събира на едно място артисти и теоретици, които прескачат границите на въображението, разглеждат някои от най-болезнените теми на съвременността и ги прекрояват, повличайки ни в полет на мисълта, от който имаме нужда днес.

Брой 7 на "Списание за танц" ще бъде представен на 16 май в One Gallery.

Подробности за списанието и "Антистатик" са от разговора на Велин Манов в "Артефир" с главния редактор Ангелина Георгиева и организатора на фестивала Ива Свещарова.

Снимки – Международен фестивал за съвременен танц и пърформанс "Антистатик"

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Скулптурата „Жената и вселената - Електра“ на Боряна Росса

"Електра" разпери криле на бургаското летище

На десети юли в обществената зона на Терминал 2 на Летище Бургас беше открита скулптурата "Жената и вселената - Електра" на Боряна Росса. Творбата се състои от рисунки, наподобяващи стенописи върху инсталация от излезли от употреба самолетни крила. Естествено, тема на творбата, която ще остане за постоянно на летището е полетът, летенето...

публикувано на 29.07.25 в 17:26

Трябва да изграждаме у децата навика да мислят за света и за това, което се случва наоколо

Поводът да се срещна с психолога Слави Стоев беше неговата детска книга "Тихата гора", която спечели националната награда "Бисерче вълшебно" в категорията "Мечтатели" за деца между 11 и 13 години. Това е особено ценна и специална награда, защото за нея гласуват децата. И именно те са избрали една книга, посветена на глухите деца и приятелството,..

обновено на 29.07.25 в 17:16

Асоциация на българската събитийна индустрия ще работи за българската култура

Наскоро бе учредена Асоциацията на българската събитийна индустрия (АБСИ) – нова професионална организация, обединяваща водещите клубове, промоутъри и организатори на концерти, музикални и културни събития в страната. Създаването на АБСИ е първата стъпка към устойчиво професионално обединение, което да отстоява интересите на един от най-динамичните и..

публикувано на 29.07.25 в 16:15
Сцена от „Риголето“ на Държавна опера Варна на открита сцена в „Двореца“ - Балчик

Вече 10 години сцена "Двореца" е марка

Всичко започва от една смела идея на директора на ДКИ КЦ "Двореца" в Балчик Жени Михайлова, споделена с директора на Държавна опера Варна Даниела Димова. Двете заедно обхождат различни потайности на красивите градини на румънската кралица Мария, докато избират място за открита сцена под небето и накрая го намират– в непосредствена близост до Двореца..

публикувано на 29.07.25 в 15:10

Обикаляме света с билет за кино с "Кино за пътешественици"

Първата половина на август отново ще предложи пътешествия до различни места по света, благодарение на традиционната панорама "Кино за пътешественици". Ще се прожектират филми, които ще заведат публиката до интересни и непознати места на Земята. Форумът ще представи 20 заглавия, с които зрителите ще пътуват без да се налага да си купуват..

публикувано на 29.07.25 в 14:20