В "Нашият ден" гостуват режисьорът Жан-Рене Дюшеман и журналистът Николай Томов, за да представят документалния филм "По следите на българите американци преди и сега", създаден по Националната програма "Неразказаните истории на българите" на МОН, която превърна стотици български ученици в изследователи на българските следи по света.
Ана Вълкова превежда в ефир.
Дюшеман е дългогодишен приятел на България от Сен Жил – о. Реюнион, Франция, който е работил по няколко документални проекта с Николай Томов.
Филмът "По следите на българите американци преди и сега" е създаден в партньорство от българска страна с Природо-математическата гимназия в Гоце Делчев и със Средно училище "Св. Паисий Хилендарски" – Пловдив. Идеята за документалния разказ е на Боянка Иванова – основател на българското неделно училище на името на Джон Атанасов в Чикаго. По думите на Томов, Иванова е един от горещите радетели за завръщане на българите от чужбина в България.
Томов разказва за личния си житейски път като емигрант и за рубриката "Възвръщенци", посветена на българите, които решават да се завърнат от Америка, Канада и Европа.
Дюшеман, от своя страна, разказва за срещата с Томов през 2000 година, за вдъхновението от българската култура, история и природа и за обогатяващите срещи при всяка визита в България.
"Много от българите възприемат нещата в метафизичен план – нематериално. Разбира се, запазвайки прагматизма, са който да си печелят хляба", споделя своите впечатления гостът от Франция.
Това, което впечатлява най-силно режисьорът по време на работата върху документалния филм "По следите на българите американци преди и сега", е въпросът за мотивацията на 3 милиона представители на българския елит да напуснат родината.
"Историята на българската емиграция е част от нас и ние сме част от нея", допълва Томов, според когото от Освобождението до наши дни България не е спирала да изнася умни, кадърни и достойни хора.
Чуйте целия разговор в звуковия файл:
Вчера в зала "Райко Алексиев", СБХ пред многобройна публика беше открита изложбата на големия скулптор Павел Койчев – "Мъжки, женски, среден род, единствено и множествено число". Година и половина след предишната му изложба в същата зала "Homo sapiens – възпоменание" се срещаме с неговите фигури на жената, мъжа, децата, които са от стиропор и..
Фондация "Тодоров" учреди отличие за българска наука и литература. Идеята е на акад. Иван Тодоров. Първите отличия ще бъдат връчени на церемония на 20.05.2024 г. от 18.00 ч. в зала "Проф. Марин Дринов" в Централната сграда на БАН, ул."15 ноември" №1. Ще се състои представяне на Фондация "Тодоров" и връчване на нейните отличия на името на акад. Иван..
На 17 май се открива първото издание на Седмица на африканската култура в София . Пълната програма за фестивала можете да намерите тук . Седмицата на африканската култура в София е продължител на вече над десетгодишната традиция в отбелязването на Деня на Африка – 25 май, датата, на която в 1963 г. е основана Организацията за африканско..
"Наведнъж" са текстовете, събирани в продължение на седем години след дебюта на Стефан Икога – "Непукистика", пише за книгата Йордан Д. Радичков. Задъхани, разхвърляни между кварталите и улиците на София и българското Черноморие, стиховете му рисуват картини на хармоничното съществуване, на споделеност, както и картини на истерията, гнева и..
Варна ще даде официален старт на туристическия сезон с празничен концерт, който ще се състои тази вечер от 19:00 часа на площад "Антон Новак" – на входа на Морската градина . Събитието ще предложи на жителите и гостите на града богата програма, включваща музикални изпълнения, атрактивно акробатично шоу и редица изненади. Специален гост на..
Евроскептичните гласове казват, че гражданите ще обеднеят, ако бъде прието еврото у нас. Допълват, че България не е готова, че Европейският съюз е..
Изкуственият интелект не може да замени естествения, защото не може да разбере живота, съзнанието и да генерира смисъл, е тезата на Сергей Герджиков,..
Проф. Момчил Методиев, преподавател в НБУ, ръководител на Института за изследване на близкото минало и главен редактор на сп. "Християнство и култура",..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg