Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво наричаме "магично"? Петър Желязков за илюзиите на ума

| обновено на 13.05.25 в 13:02

На 7 юни предстои пролетното издание на Ratio Forum, озаглавено "Магията на реалността". Темата, макар на пръв поглед да звучи мистично, всъщност има съвсем рационално обяснение. Един от организаторите на събитието, Петър Желязков, пояснява, че под "магично" трябва да разбираме не свръхестественото, а способността на някои хора да заблуждават другите, както и естествената склонност на човешкия мозък да се поддава на илюзии.

"Смятаме, че мозъкът е съвършен инструмент, че природно сме надарени със способността да извличаме истината. Но това далеч не е така. Всеки човек може да стане жертва на измама, на илюзия, на дезинформация", предупреждава Желязков. Според него критичното мислене не е даденост, а умение, което трябва да се развива и усвоява съзнателно.

В предаването "Време за наука" Петър Желязков споделя и своя личен път към научния свят. Той разказва, че интересът му към науката не е започнал в училище, а по-късно – когато започнал да търси дълбочина и смисъл в обяснението на света. "Науката има странното свойство да дава и от материалните, и от духовните блага", казва той. Именно в научния разказ Желязков открива вдъхновение – защото този разказ не само че не отстъпва по сила на всички останали начини, по които се опитваме да осмислим битието си, но има и едно скромно предимство – той е истинен.

Именно тази истина – понякога невидима и прикрита зад сенките на измамата и дезинформацията – е в центъра на вниманието на "Магията на реалността". Ratio Forum ще предложи едно пътешествие през илюзиите на възприятието и ще покаже как науката не просто обяснява света, а ни учи да мислим критично и да различаваме истината от измамата.

Събитието е покана към всеки, който иска да види "магията" не като свръхестествен феномен, а като естествената способност на разума да преодолява заблудите и да се доближава до реалността такава, каквато е.

Програмата на събитието предвижда:

· За магията и илюзиите за говори Ричард Уайзман - психолог, автор на научнопопулярни бестселъри и експерт по паранормални явления и илюзии.

· За изкуството на манипулацията - Пол Зенон е един от най-известните британски илюзионисти с голям опит в представянето на различни трикове, илюзии, измами и паранормални теми.

· За нашите възприятия и желания лектор е Пол Блум е професор по психология, "суперзвезда" в своята област, изследовател на това, как еволюират моралните ни категории.

· Как се разпространяват фалшивите новини, защо хората се вкопчват в конспиративни теории и какво можем да направим, за да се предпазим от когнитивните капани на дезинформацията ще обясни изследователят Стефан Левандовски.

Слушайте! 
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Нешо Чипев

Проф. Нешо Чипев: Черно море става все по-топло, но не и по-солено

Черноморската екосистема има своите специфични функции. Не е никак лесно да се прогнозира и разбере въздействието на който и да е фактор, било то климатични, човешки или космически, върху системата, в това число и черноморската. Това е така, защото те се състоят от облак от връзки. Тук говорим за ефекта на пеперудата, т.е. ако на едно място..

публикувано на 13.05.25 в 16:10

Хоботът на слона има над 1000 мускула

Никога не съм си представяла, че ще готвя за слонове в Тайланд! Че аз за себе си рядко подхващам тиган или тенджера. И изведнъж… усвоявах рецептурник за любимите ми гиганти. В тайландската провинция Сурат Тани Elephant hills е мястото, където всеки миг е познание за нещо ново, а всяка гледка – скрийнсейвър за компютъра. Приключението започва..

публикувано на 13.05.25 в 15:45
Калоян Димитров

Еврика! Успешни българи: Калоян Димитров

Калоян Димитров е ученик от Американския колеж в София. Двамата със съотборника си Момчил Колев са лауреати от Националния конкурс "Млади таланти" и представители в Европейското младежко научно изложение (EXPO Science Europe), което се проведе през юли миналата година в Сараево по линия на МИЛСЕТ. Проектите на тандема са свързани все с приложения..

публикувано на 12.05.25 в 17:05

За терапевтичната сила на конете

Фондация "Пейнт и Куортър хорс България" се посвещава на тези две американски породи коне, наследници на мустангите, на тяхното отглеждане и разпространяване. С времето прозрението, че конете могат да бъдат в услуга на обществото, разширява мащабите на мисията. Днес Екипът провежда терапевтична езда, рехабилитация за деца и хора с физически и умствени..

публикувано на 12.05.25 в 15:23
проф. Иван Шопов

Проф. Иван Шопов: България има своето бъдеще в науката за полимерите

Думата полимери, произлиза от гръцките думи – "много" и "част", т.е. полимерите са нещо, което съдържа много части. Самата структура е една дълга молекула. Германецът Хермант Щаузингер, който е лауреат на Нобелова награда, за първи път обяснява, че може би има вещества, които са с огромна молекула, която нарича макромолекула. Години наред..

публикувано на 12.05.25 в 10:35