В изданието на предаването "Часът на етиката", излъчено по "Време за наука", проф. Стоян Ставру насочи вниманието към една от най-сериозните съвременни заплахи за обществото – манипулацията на вниманието, фалшивите новини и размиването на границите между журналистика и пропаганда.
Според проф. Ставру, днес повече от всякога е необходимо да водим задълбочен разговор за етиката в медиите, тъй като технологиите и алгоритмите все по-активно оформят начина, по който възприемаме информация. Търсачките и социалните мрежи не показват съдържание, за да информират, а за да ангажират – целта е да се задържи вниманието на потребителя, а не да се търси и разкрива истината.
Този процес води до показване на поляризиращи и често подвеждащи съдържания, които имат силно въздействие, но с цената на истинността. Така публичният разум бива манипулиран, а автономната преценка на гражданите ерозира. Хората все по-трудно разграничават фактите от мненията и губят способността си да формират независими и информирани позиции.
Проф. Ставру прави ясно разграничение: медиите могат да бъдат както лекарство, така и отрова. Те могат да лекуват социалната фрагментация чрез разпространяване на достоверна информация и търсене на истината. Но могат и да разрушат публичното пространство, когато се използват като инструменти за манипулация, подвеждане и разединение.
Съществената трансформация, която наблюдаваме, е преминаването от истина към реакция – медиите и онлайн платформите все по-често избират съдържания, които предизвикват емоционален отговор, а не такива, които информират. Това променя критерия за важност: вместо съдържанието да бъде важно, защото е истинно, то е важно, защото е въздействащо.
Проф. Стоян Ставру завършва с надеждата, че дебатът за етиката и медиите няма да спре, защото въпросите са много, а залозите – високи. В епоха на дигитална свръхкомуникация, етиката е онзи компас, който може да ни предпази от загуба на ориентация в морето от информация.
Слушайте!
Университетът по библиотекознание и информационни технологии – УниБИТ чества своята 75-годишнина с поредица от научни форуми, дискусии и празнични събития. За съхраняването на историята, поддържането на академичния дух и бъдещето в "Нашият ден" говори проф. д. ик. н. Стоян Денчев – основател и дългогодишен ректор на УниБИТ, настоящ..
Новото издание на предаването "И рибар съм, и ловец съм" открива със замах летния сезон с отбелязването на един чудесен празник – Летния Никулден! Пренасянето на мощите на Св. Николай Чудотворец от гр. Мира в Бари. Специален гост на предаването е Николай Николов, който говори много увлекателно не само за празника и за риболова, но и за отношенията на..
Милен Марчев е организатор на предстоящото на 18 май десето юбилейно издание на The Distinguished Gentleman's Ride (DGR) ("Поход на забележителните джентълмени") в София. Походът е благотворително мото събитие, което съчетава стил, обществен ангажимент и страст към класическите и ретро мотоциклети. Милен Марчев го определя като "масово събитие на хора с..
Какво прави една хижа достойна за признание; на базата на какво са обусловени категориите в конкурса "Хижа на годината"; какви са критериите за номинациите и могат ли те да бъдат отправна точка за изготвяне на актуална наредба и правилник за хижите? На тези въпроси в "Нашият ден" отговарят Венцислав Венев – председател на БТС, и Иван Панчев..
Изложбата "Потопеното наследство" можете да видите от днес в библиотеката на град Троян. Материалите за таблата са събрани при теренни изследвания и проучвания на архивни документи, свързани с трансформациите, които предизвиква строителството на язовири у нас . Автори на изложбата са учените от Института за етнология и фолклористика с музей към БАН..
"Terra Култура" пренася своите слушатели в света на наивизма с цвят, аромат и вкус от детството. За опита да върнем изгубеното чудо обратно в живота..
Ние хомо сапиенс ли сме или хомо Цапиенс? Кога и как потребителската култура излезе от рамките на "културното" и се превърнахме в едни машини за..
Шумен е домакин на едно от най-значимите културни събития в България – Международния фестивал "Друмеви театрални празници". Неговото 34-то издание включва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg