Френският институт в България отдава заслужена почит на трима изключителни братя, родени в началото на XX век в крайдунавския град Русе. Събитията, организирани на 12 и 13 май в София и продължаващи на 14 май в Русе – родното място на семейство Канети – са своеобразно културно пътешествие, съчетаващо литературни четения, срещи, прожекции, изложба и музика.
Директорът на Френския институт, Люк Леви, разказа в предаването "Нашият ден" по БНР (с превод на Здрава Стоева) за вдъхновяващата история на тримата братя Канети, които оставят значими следи в литературата, музиката и науката.
"Тримата братя Канети са родени в един много хубав град на брега на Дунав – Русе", споделя Леви. Градът, познат в онова време като Русчук, е бил истински културен кръстопът – "в един ден там е можело да се чуят седем различни езика", припомня той.
Най-известен от братята е Елиас Канети – бележит писател, философ и носител на Нобелова награда за литература. "Той говореше 11 езика, но избра немския за своя творчески изказ", казва Леви. Елиас Канети остава до днес единственият автор с български корени, удостоен с Нобелова награда за литература.
Жак Канети, друг от братята, се прочува като музикален продуцент и откривател на таланти. През кариерата си във Франция той дава тласък на кариерите на редица легендарни изпълнители и оставя траен отпечатък в историята на френската музика.
Най-малкият брат, Жорж Канети, посвещава живота си на науката. Като изследовател в Института "Пастьор" той става един от пионерите в борбата с туберкулозата. Разработва иновативно лечение чрез комбиниране на няколко антибиотика – метод, който променя подхода към болестта. В негова чест е наречен рядък щам на туберкулозната бактерия – Mycobacterium canetti.
"Историята на братята Канети е история за три различни пътя, водещи към европейската сцена – в литературата, музиката и медицината – и всички започват от Русе", обобщава Люк Леви.
Събитията, организирани от Френския институт, предлагат не само възможност за културно обогатяване, но и напомнят за потенциала, който се крие в местата, където се срещат различни езици, култури и съдби.
Слушайте!
Анджей Сташук е писател , поет, драматург, есеист, публицист и издател, лауреат на Наградата на фондация "Кошчелски", Литературната награда " Нике " и Литературна награда на Гдиня. Роден е на 25 септември 1960 г. във Варшава . В началото на 80-те години е ангажиран в дейността на "Движение Свобода и мир". Автор е на фейлетони, публикувани в..
Един от най-интересните съвременни млади поети Никола Петров снощи имаше премиера на новата си стихосбирка „Ето го разкаяния победител“. Тя се състоя в Камерната зала на Младежкия театър "Николай Бинев " . Ценителите на добрата поезия изпълниха залата, за да чуят как впечатляващо поетът рецитира стихотворенията си наизуст – с емоционален усет и без..
"Син, но го няма небето" е дебютната фотографска изложба на Благовеста Семкова, която ще бъде представена днес (14 май) от 19 ч. в концептуалното галерийно пространство на BECA Center of Visual Storytelling. В "Нашият ден" Семкова, майка на четири деца – едно от които с аутизъм – разказва за този личен проект, засягащ борбата с възприятията на..
В Регионалния исторически музей – София, в изложбената зала "Триъгълна кула на Сердика", на 15 април 2025 г. беше открита една необичайна изложба – "Бестиарий" на проф. Виктор Паунов. В нея са събрани над 230 оригинални илюстрации, създавани в продължение на повече от четири десетилетия. Това не е типична ретроспекция – не проследява хронологично..
Директно от сърцето на книжния свят в Централна Европа – Прага, колегата Светлозар Желев сподели в ефира на "Нашият ден" вълнуващи подробности за започващия Международен панаир на книгата и литературен фестивал Svět knihy . С повече от 600 изложители, събитието се утвърждава като най-голямото литературно средище в региона, събиращо автори, издатели и..
Никога не съм си представяла, че ще готвя за слонове в Тайланд! Че аз за себе си рядко подхващам тиган или тенджера. И изведнъж… усвоявах рецептурник за..
Те вече са студенти, но любовта към камерната музика започва от Музикалното училище в София. Първоначално са квартет, но по ред причини се трансформират..
Той е млад мъж в Христова възраст. Поет, писател, музикант, свободен дух с четка в ръка. Той е Росен Карамфилов. Автор на 9 книги, на 20-и май е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg