Точно месец преди София Прайд 2025 в "Нашият ден" своята лична история разказва Велислав Петров. Като куиър младеж в България, той описва осъзнаването на принадлежността си към ЛГБТИ общността, взаимоотношенията с родителите, отношението на учителите, особено в рамките на допълнението в Закона за предучилищното и училищното образование от 2024 година, което забрани популяризирането на идеи и възгледи, свързани с "нетрадиционна сексуална ориeнтация", взаимоотношенията със съучениците, приятелите и другите младежи на сходна възраст, притесненията, свързани с политическата ситуация у нас и в света.
Срещата с Велислав започва в Борисовата градина – едно място, което, по думите на младежа, не е безопасно за куиър хората. По улиците, в парковете, в градския транспорт насилието дебне онези представители на ЛГБТИ общността, които решават да изразят себе си и любовта си. Велислав е ставал свидетел на агресивни прояви.
Младежът, който родом е от Кюстендил, разказва за първите години в столицата, когато е живял в страх сякаш има мишена на гърба си.
В малкия град общността е сплотена до момента, в който не покажеш, че си различен, по думите на Велислав. Различните биват отхвърлени дори в училищната среда. След допълнението в Закона за предучилищното и училищното образование куиър младежите са дискриминирани включително от учителите, които им забраняват да се себеизразяват чрез външния си вид – облекло, пиърсинг и т.н. Забраните не важат за "нормалните", хетеросексуални ученици, което е признак за дискриминация, подчертава Велислав.
"Ако повече хора бяха открити и темата не беше табу, ако хората получаваха повече информация, нямаше да ги е страх. Законът спира потока на информация. Промените възпитават едно поколение, което вместо по-толерантно ще става по агресивно", коментира Велислав.
Младежът, който в момента е студент по право, е категоричен, че половата идентичност е част от човека – тя не може да бъде придобита от общуването със себеизразяващи се ЛГБТИ хора. Велислав изразява тревога от нарастващото влияние на онези политически партии, които са не само хомофобски, но и насочени срещу правата на различни уязвими групи.
"Нещата стават по-зле. Имаше период, в който бях по-обнадежден – може би, когато бях първи/втори курс в университета 2021/2022 година – но от миналата година все повече ме е страх накъде отива светът", заявява Велислав и допълва, че дори в университетска среда се сблъсква с консервативните разбирания на колеги и преподаватели.
В края на разговора Велислав казва: "Прайдът е празник на хората, които искат да покажат, че не ги е страх, че искат да са просто хора, а не подтип хора."
Поканата, която младежът отправя, е насочена най-вече към представителите на обществото ни, които не знаят какво да мислят, нямат напълно формирано мнение и слушат единствено легенди за Прайда.
Велислав Петров вярва, че само чрез емпатията хората могат да бъдат избавени от обезправяване, а обичта ще спаси всички нас.
Чуйте целия разговор в звуковия файл:
Материалът е създаден по проекта "От думи към истории", който се изпълнява от фондация GLAS, фондация Bilitis, Асоциация на европейските журналисти – България, Роми за демокрация и Мулти култи Колектив. Инициативата е финансирана от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения са само на организаторите и не отразяват непременно тези на Европейски съюз или Европейската комисия. Нито Европейския съюз, нито финансиращият орган могат да носят отговорност за тях.
Земеделието, човешката дейност, която стои в основите на цивилизацията ни, е претърпяла изключително малка автоматизация и до ден-днешен редица тежки и изнурителни дейности се вършат на ръка – дали поради липса на технологични решения, или пък поради липса на средства у самите земеделци да си позволят нови технологични средства. В това..
Лятото може да бъде не само време за почивки и развлечения, но и за придобиване на нови знания и напредък. Благовест Маламов от фондация "Атанас Буров" представя в "Нашият ден" лятното училище за студенти икономисти , което организира фондацията. Таз година се навършиха 150 години от рождението на финансиста, политик и държавник Атанас..
Във Варна тази сутрин беше отбелязан един от най-емблематичните и обичани неофициални празници в България – "Джулай морнинг" , традиция, чиито корени се връщат чак до 1986 година. Въпреки че няма официален статут, празникът се е утвърдил като символ на свободния дух, на новото начало и на търсенето на светлина – в буквален и преносен смисъл...
Икономическият и социален съвет (ИСС) е гласът на организираното гражданско общество в България. Консултативният орган изразява позицията на работодатели, синдикати, граждански организации в разработването на политики в законодателството на страната по важни социални и икономически въпроси. Гост в "Нашият ден" е председателят на ИСС Зорница..
Витските риболовни празници се организират всяка година от кметство Ъглен, НЧ "Отец Паисий 1926 г.", ЛРД "Сокол" – Луковит и ЛРД "Ъглен". Няма скромно да премълчим и участието на предаването "И рибар съм, и ловец съм" в лицето на двамата водещи Росен Мирчев и Асен Масларски. Те проследиха внимателно състезанието за млади риболовци на празниците и се..
Сопраното Лаура Монторо и пианистът Румен Трайков ще изнесат вокален рецитал. Концертът е част от 56-ия Международен фестивал "Софийски музикални седмици"...
Отговорът е: петанк! Вера Бонева-Чолашка, състезател от клуб "Каро", споделя за страстта си към този спорт, вдъхновен от френската традиция и подправен с..
"Чрез участието си в 33-тата полярна експедиция тази година успях да реализирам една от своите мечти – да работя на едно от най-труднодостъпните места на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg