Използвахме това словосъчетание с житейски и медицински привкус в диалога ни с проф. Цветалина Танкова – ендокринолог, преподавател, учен и изследовател на диабета. Поставихме акценти върху прословутото "коварство" на болестта, която протича без симптоми, без болка и няма изявена клинична картина. Коментирахме и последиците от захарната болест и "белезите", които оставя в организма и човешкото тяло.
Особено внимание опитният ендокринолог обърна на откриването и диагностицирането на диабета, което е изключително трудно поради липсата на изявени симптоми. Поради това голяма част от популацията живее с болестта без дори да подозира. Все пак при един от двата най-разпространени типа – тип 2, има леки признаци – като често уриниране, особено през нощта, и сухота в устата. Но най-сигурният метод са кръвните изследвания, които реално показват нивото на кръвна захар. Поради това всеки от нас също носи отговорност за своя здравен статус и е препоръчително да правим такива изследвания поне веднъж годишно. Ако обаче в рода ни има доказано боледуващи, честотата на прегледите трябва да бъде на 6 месеца.
Колко важен фактор е т.нар. гликиран хемоглобин? – попитахме проф. Танкова. "Този показател, поясни тя, е свързан с контрола на средното ниво кръвна захар в рамките на последните три месеца. Но той не показва пиковете, а дава осреднена стойност. Така че по-достоверният показател е т.нар. обременяване, което вече има и по-иновативни приложения, а не само с вземане на кръв чрез убождане през определен интервал от време".
Достатъчно внимание отделихме с нашата събеседничка на личната ни отговорност пред здравето. Тя се изразява не само в периодичните изследвания и консултации, но и в поддържането на оптимално телесно тегло, както и във воденето на здравословен начин на живот. Всеизвестно е, че наднорменото тегло, което свързваме с метаболитен синдром, е изключително важен фактор за "отключването" на диабет.
Особено място в дискусията "За здравето" по БНР тази събота, зае проблемът за начините на отслабване. Освен класическите хирургични или медикаментозни методи, напоследък е модно да бъдат използвани противодиабетни лекарства. Именно този факт създаде на няколко пъти проблем със снабдяването на страдащите от диабет, а както разбрахме в последно време той е причина и за своеобразна война между фармацевтичните компании. Освен в зоната на морала, проблемът опира и до лекарската етика и медицинската целесъобразност.
В ефира на седмичното издание на програма "Христо Ботев" включихме и д-р Ирина Лазарова – психиатър, удостоена с годишната награда на името на доц. Георги Койчев, известен лекар от близкото минало, интелектуалец и ерудит.
Следващата събота ще говорим за изкуството да лекуваш и да твориш. На 24 май ще ни гостуват две дами – проф. Боряна Делийска и д-р Фани Цуракова. С българско слово и на фона на българска музика ще дискутираме по проблемите на нефрологията и психиатрията, но не само. Ще говорим за авторските романи, драматургия, разкази, картини на нашите гости…
Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече. Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..
Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..
Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..
Сдружение "Приятели на морето - Бургас" е учредено на 16.01.2013 година, с цел да осъществява дейност в обществена полза, изразяваща се в постигане на развитие и утвърждаване на духовните ценности, гражданското общество, образованието, физическата култура и опазване на околната среда на Черноморското крайбрежие. Водолази - членове на сдружението..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg