Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За сладостта и горчивината...

Проф. Цветалина Танкова
Снимка: Ани Петрова

Използвахме това словосъчетание с житейски и медицински привкус в диалога ни с проф. Цветалина Танкова – ендокринолог, преподавател, учен и изследовател на диабета. Поставихме акценти върху прословутото "коварство" на болестта, която протича без симптоми, без болка и няма изявена клинична картина. Коментирахме и последиците от захарната болест и "белезите", които оставя в организма и човешкото тяло.

Особено внимание опитният ендокринолог обърна на откриването и диагностицирането на диабета, което е изключително трудно поради липсата на изявени симптоми. Поради това голяма част от популацията живее с болестта без дори да подозира. Все пак при един от двата най-разпространени типа – тип 2, има леки признаци – като често уриниране, особено през нощта, и сухота в устата. Но най-сигурният метод са кръвните изследвания, които реално показват нивото на кръвна захар. Поради това всеки от нас също носи отговорност за своя здравен статус и е препоръчително да правим такива изследвания поне веднъж годишно. Ако обаче в рода ни има доказано боледуващи, честотата на прегледите трябва да бъде на 6 месеца.

Колко важен фактор е т.нар. гликиран хемоглобин? – попитахме проф. Танкова. "Този показател, поясни тя, е свързан с контрола на средното ниво кръвна захар в рамките на последните три месеца. Но той не показва пиковете, а дава осреднена стойност. Така че по-достоверният показател е т.нар. обременяване, което вече има и по-иновативни приложения, а не само с вземане на кръв чрез убождане през определен интервал от време".

Достатъчно внимание отделихме с нашата събеседничка на личната ни отговорност пред здравето. Тя се изразява не само в периодичните изследвания и консултации, но и в поддържането на оптимално телесно тегло, както и във воденето на здравословен начин на живот. Всеизвестно е, че наднорменото тегло, което свързваме с метаболитен синдром, е изключително важен фактор за "отключването" на диабет.

Особено място в дискусията "За здравето" по БНР тази събота, зае проблемът за начините на отслабване. Освен класическите хирургични или медикаментозни методи, напоследък е модно да бъдат използвани противодиабетни лекарства. Именно този факт създаде на няколко пъти проблем със снабдяването на страдащите от диабет, а както разбрахме в последно време той е причина и за своеобразна война между фармацевтичните компании. Освен в зоната на морала, проблемът опира и до лекарската етика и медицинската целесъобразност.


Д-р Ирина Лазарова
В ефира на седмичното издание на програма "Христо Ботев" включихме и д-р Ирина Лазарова – психиатър, удостоена с годишната награда на името на доц. Георги Койчев, известен лекар от близкото минало, интелектуалец и ерудит.


Следващата събота ще говорим за изкуството да лекуваш и да твориш. На 24 май ще ни гостуват две дами – проф. Боряна Делийска и д-р Фани Цуракова. С българско слово и на фона на българска музика ще дискутираме по проблемите на нефрологията и психиатрията, но не само. Ще говорим за авторските романи, драматургия, разкази, картини на нашите гости…

По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Светла Коева: Има разбиране, че хуманитарното знание е важно

В навечерието на 24 май проф. Светла Коева, директорка на Института за български език при БАН, която наскоро пое нов мандат, гостува на предаването "За думите". През последните 5-6 години финансирането на академичната наука се подобрява. "Тенденцията е положителна и смятам, че тя е необратима", казва проф. Коева и добавя: "Другото, което смятам,..

публикувано на 23.05.25 в 09:58

Кръстът и огънят: равноапостолство

Предаването, излъчено в Деня на светите равноапостоли Константин и Елена, припомня събития и слабоизвестни факти от зората на християнството. Обръща се особено внимание на "огнения" елемент в честванията, на нестинарските традиции и съответната ритуална обредност, съпътстваща отбелязването на 21 май в някои региони на страната ни. Говорим със..

публикувано на 22.05.25 в 11:05

Училището за деца с нарушено зрение във Варна празнува 120-годишнина

Специално училище за ученици с нарушено зрение "Проф. д-р Иван Шишманов", гр. Варна, е открито през 1905 г. в София, като Държавен институт за слепи.  Първият директор на ДИС е д-р п.н. Стойчо Донев, който е и родоначалник на българската специална педагогика за зрително затруднени. Д-р Донев е човекът, адаптирал Брайловата азбука на български..

публикувано на 21.05.25 в 17:24
Снимката е илюстративна.

Юношеството – възрастта на кризи и търсене на себе си

Днешните абитуриенти са децата, на които се наложи още в 7. клас – в ключовия момент за кандидатстване в гимназия – да преминат към онлайн обучение. По-късно, когато вече влязоха в гимназия, отново останаха по домовете си, без възможност да се запознаят с новите си учители и съученици. Въпреки това се адаптираха, устояха. Дори до вчера не беше сигурно..

обновено на 21.05.25 в 09:54

Българската кирилометодиевистика във времето на технологиите

Повод за разговора с проф. Андрей Бояджиев, ръководител на Катедрата по кирилометодиевистика на Софийския университет и проф. Искра Христова в предаването "За думите" са 41-вите Кирило-Методиевски четения на Катедрата и 45-ата годишнина от създаването ѝ. Създаването на Катедрата по кирилометодиевистика е първият опит да се съчетаят в едно..

публикувано на 20.05.25 в 10:15