Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Диана Андреева

Извън политическите дитирамби на 24 май проблемите в културата се натрупват

Снимка: Фейсбук

Преди празничния 24 май в "Нашият ден" разговаряме с Диана Андреева, директор на Обсерваторията за изследване на културата. Повод за срещата е докладът за развитието на креативните индустрии през 2024 година, както и организираната от Обсерваторията, Българската музикална асоциация и Съюза на артистите дискусия в Народното събрание за устойчивостта и развитието на културата.

"Идеята беше дискусията да се направи именно в НС, в навечерието на 24 май, когато политиците излизат на нашия най-светъл празник и говорят как културата е приоритет. Извън политическите дитирамби на 24 май проблемите в културата се натрупват в последните години", заявява Андреева. 

Диана Андреева
Причината за негативната тенденция, по думите на Андреева, се корени в кратките управления и липсата на дългосрочна и краткосрочна политика. 

Към момента за култура се разпределят 0,53% от БВП, като от години борбата е за достигане на 1%. 

Постигнато е съгласие от политиците за нова дискусия с Комисията по култура и медии и Министерството на финансите по отношение на изготвяне на бюджета за 2026 година с нови политики, с нови програми, които до този момент са липсвали, казва Андреева. 

Андреева обяснява, че когато говорим за увеличение на финансирането, проблемът е в доказателствената база. Не може вече да се дават просто пера и суми, които трябва да са свързани с увеличение на публичните финанси. Нужно е да се отговори на въпросите къде искаме да отидем чрез увеличение на публичните финанси и какъв ефект искаме да създадем за обществото. 

Според Андреева работата на НФК разкрива един дефект – голяма част от средствата се разпределят за проекти в столицата. Създаването на три регионални фонда, акцент върху фонд "Мобилност", биха разрешили проблема с неравния достъп до култура и финансиране за българските граждани. 

Проблемите на културата не са работа само на Министерството на културата, но и на общините, и на обществените медии, подчертава Андреева. Една от целите на "Фабрика за идеи" е въвеждането на културни паспорти за лица от 6- до 26-годишна възраст. Подобна инвестиция от страна на държавата би изградила аудитория с вкус за участие в културни дейности, изтъква Андреева. Читалищната дейност в малките населени места е друг акцент, върху който гостът насочва вниманието на слушателите. 

Деница Езекиева, представител на сценичния сектор, се включва на телефонната линия на предаването с думите, че хората от креативните индустрии работят в много кризисна ситуация. Културата у нас Езекиева сравнява с болен човек, чиито симптоми трябва да бъдат посочени и лекувани. По думите на Езекиева е необходим друг тип разпределение, свързано с икономически и административни показатели. Министерството на културата следва да организира работни групи и всякакви форми на публично общуване, като акцентът трябва да е върху проучването и представянето на онези данни, които биха довели до ефективност в изразходването на публичните средства. 

Днес в Гьоте-институт ще бъде обявено Националното представително социологическо изследване, съобщава Андреева. 

"Защо е важно това изследване? Финансите следва да отиват до всеки български гражданин. Трябва да създаваме нови политики, където виждаме, че има дисбаланс в достъпа до култура и участието на българските граждани", пояснява Андреева. 

В края на разговора тя представя някои от данните в изследването: 

63% от българските граждани не са участвали в нито една културна дейност в последните 12 месеца. 
43% не са прочели нито една книга. 
62% от българите не са гледали театър.
82% не са посетили опера, балет, симфоничен концерт. 
1/4 казват, че нямат достъп, а около 40% посочват проблем с цената на билета. 
15% от младите българи не проявяват интерес към културни събития. 

Ето защо, по думите на Андреева, манифестът за достъп до култура трябва да е първа политическа задача. 

Чуйте целия разговор в звуковия файл: 

По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Сергей Трайков

В училищата място има само за религията на разума

В епизод 592 "Трамвай по желание" представя за своята публика театралния роман на Сергей Трайков "Уилям Шекспир не е девствена". "Мъж заварва жена си да прави групов секс и побеснял изважда пистолет; Шекспир се е родил едновременно на три различни дати; режисьор филмира Шекспирови пиеси с осъвременени имена като "Секс в лятна нощ" и "Двамата..

публикувано на 23.05.25 в 16:50
Линда Русева и Валентин Ганев

Хумор и престъпление в литературния салон на "Хумор и сатира"

Тази неделя " Академия комика " , литературният салон на редакция " Хумор и сатира ", за пореден път ще предложи на слушателите си увлекателни разкази от световната класика.  Съчетаваме двама много различни автори, Роалд Дал и Анри Троая. Всеки посвоему открива иронията, парадокса и хумора в темата за престъплението. Актьорите Валентин..

публикувано на 23.05.25 в 15:15
Are You a Modern Girl? Rituals & Nowness, 2025, кадър: Михаил Новаков

Ритуали на свързване

Съвременните ритуали са онези невидими жестове, чрез които хората се опитват да останат свързани: с тялото си, с природата, със спомена. Две изложби в София карат публиката да се запита как изкуството днес възстановява изгубената връзка между човека и света, било то общност или природа. Те приканват към завръщане към тялото, към усещането, към..

публикувано на 23.05.25 в 13:45

Третото издание на "Нова българска типография" ще бъде представено в ДОМ

Третото издание на "Нова българска типография" – изложбата в Концептуалното пространство ДОМ представя в "Артефир" дизайнерът Борил Караиванов. Куратор на експозицията, която ще бъде открита днес (22 май), е Кирил Златков. Посетителите на ДОМ ще могат да се запознаят до 27 юни с постиженията на българските дизайнери в областта на..

публикувано на 23.05.25 в 13:42

"Да поЧетем 24 май" на площад "Славейков"

Събитието "Да поЧетем 24 май" ще срещне на емблематичния столичен площад "Славейков" граждани, писатели и книжари в Деня на българската писменост. Симона Василева , един от организаторите, разказва в "Артефир" за мултижанровия фестивал, който ще превърне софийския площад в читалня на открито. На 24 май от 16 ч. ще започне фестивалът "Да..

публикувано на 23.05.25 в 13:27