Малко преди Деня на Светите равноапостоли Кирил и Методий се отправяме към храма на книгата и словото.
Програма "Христо Ботев" излъчи извънредно студио от Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий".
В 11:00 ч. читалните на НИБКМ се изпълниха с участници във второто издание на инициативата Голямата диктовка II – "Пазител на българския език".
Събитието отбелязва 146-ата годишнина на Библиотеката, а тазгодишната диктовка е посветена на Годината на глаголицата.
"Азбучна молитва" на старобългарски език, изпълнена от актьора Борис Арабов и съхранена в Златния фонд на БНР, прозвучава в ефира на изнесеното предаване – чуйте:
Директорката на НБКМ доц. д-р Калина Иванова изразява радостта си от големия интерес към Голямата диктовка, довел в библиотеката участници от различни възрасти, желаещи да проверят грамотността си.
"Мисията на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" е опазването на българската книжовност. Мисията включва това да осигурим свободен достъп до знанието и богатството, което съхраняваме", казва доц. Иванова.
По думите на директорката НБКМ се стреми да бъде в крак с времето, да въвежда иновации, да привлича млади хора.
"В много активен период сме на дигитализация на специалните колекции. Притеснението ни е, че въпреки наличието на дигиталните копия, всеки читател и учен иска да се докосне до оригинала", заявява доц. Иванова и призовава читателите да използват електронните ресурси на библиотеката.
"Празнични са дните в библиотеката и искам да си пожелая, след като те отминат, в работния ритъм нашите държавни лица в законодателната, изпълнителната и местната власт да се сетят отново за Националната библиотека и за обществените библиотеки изобщо", казва още доц. Иванова.
В края на разговора директорът на библиотеката отправя празнично пожелание:
"В НБКМ работят достойни, авторитетни хора. Нека си пожелаем да има едно адекватно възнаграждение на техния труд. Нека да си пожелаем една приятна и комфортна обстановка за нашите читатели. Вярвам, че държавата и всички ние заедно ще намерим достойно решение на проблема, с уважение към паметта на нацията и книжовните ни светини."
Чуйте повече в звукоивя файл:
Минути преди края на Голямата диктовка разговаряме с Мария Стефанова от отдел "Връзки с обществеността" на НБКМ и с д-р Бояна Минчева – експерт по работа със старопечатни книги, съпоставителни изследвания на ръкописната книга и традиция, опазване на ръкописно-документалното наследство.
"Експерти като нас са свързващото звено между самите оригинали, между книжовното наследство и обществеността. Ние сме медиатори, отговорни за тяхното опазване, за тяхното популяризиране, за тяхното представяне пред различни публики. Без хора като нас би бил много труден и сложен, понякога невъзможен, достъпът до тези културни богатства", казва д-р Минчева.
Стефанова представя някои факти от мястото на събитието в края на Голямата диктовка. По думите ѝ Националната библиотека прави всичко възможно, за да отвори фондовете си, за да ги покаже на голямата общественост и днешната инициатива е още едно от средствата за постигане на тази цел.
"Хората, влезели веднъж в библиотеката, остават в нея завинаги", казва Стефанова.
Текстът е бил изненада за всички участници – над 90 на брой. Събитието е проведено с подкрепата на МОН, а в ролята на диктор е влязъл Мирослав Христов, директор на 38 ОУ "Васил Априлов".
Стефанова разказва и някои интересни факти за историята на емблематичната сграда, построена преди 72 години от двамата архитекти Димитър Васильов и Иван Цолов. В архитектурния проект са заложени хранилища за 30 години напред, но за съжаление техните възможности вече се изчерпват.
Д-р Бояна Минчева, автор на специалната изложба, посветена на паметта и прославата на Светите братя Кирил и Методий през вековете, споделя: "Този път подходихме малко по-нестандартно – не сме определяли тема, не сме определяли полемика, не искаме да разказваме вече познати неща. Оставихме документите да разказват. Така изградихме композиционния разказ в тематично-хронологичен аспект, като тези теми не са от онези – спорните, а всъщност засягат отделните жанрове, свързани с прославата на Кирил и Методий."
Съвсем естествено, по думите на д-р Минчева, в началото на изложбата са поставени двата единствени ръкописа, които съдържат глаголически вписвания – това са Елинският апостол (Х век) и Аргировият триод (XII-XIII век).
После следват житиен разказ и служби.
"Житията и службите неизменно съпровождат изграждането на култа и неговото почитане през вековете", пояснява д-р Минчева.
Отделни части на изложбата са посветени на похвалите, календарните отбелязвания и текстовете в печатните книги на Възраждането, съхранявани в НБКМ.
Изложбата може да бъде разгледана в Централното фоайе на Националната библиотека в празничния Ден на отворените врати (24 май).
В края на изнесеното студио слушателите на програма "Христо Ботев" получават възможността да станат част от Голямата диктовка, като запишат два абзаца от диктувания текст – "Слово от Кирил Философ как покръсти българите" , част от "Солунска легенда".
Чуйте целия материал в звуковия файл:
Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..
Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..
В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа. Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg