На 8 май в Гимназия за дигитални науки "СофтУни БУДИТЕЛ" се проведе СТЕМ ден, посветен на темата "Как това, което консумираме, влияе на поведението и здравето ни". В рамките на събитието десетокласници представиха пред своите по-малки съученици – осмокласници – различни аспекти на вредите от модерни субстанции като вейпове, снус и райски газ.
Събитието започна със забавен скеч, озаглавен "Спящата красавица и Монстъра", който по достъпен и хумористичен начин показа страничните ефекти от прекомерната консумация на енергийни напитки – сърцебиене, световъртеж, безсъние, главоболие и други здравословни проблеми.
След това последва тематична презентация със сериозен тон, в която учениците от десети клас разясниха опасното влияние на вейпове, снус и райски газ. Те акцентираха върху необходимостта младите хора да търсят надеждна информация относно страничните ефекти на тези вещества, преди да посегнат към тях, водени от мимолетно любопитство или желание за принадлежност.
Във втората част на програмата младежите, разпределени в екипи, организираха поредица от интерактивни станции. Всяка от тях демонстрираше вредите от популярните сред тийнейджърите вещества чрез образователни и практически дейности. На една от станциите, с помощта на 3D модел на сърце, изработен на училищния 3D принтер, учениците показаха как енергийните напитки и райският газ въздействат директно върху сърдечно-съдовата система.
Не по-малко внимание беше обърнато и на вредните хранителни навици. На станцията, посветена на вредните храни, учениците обясниха какви могат да бъдат дългосрочните последствия от прекомерната консумация на пакетирани продукти и чипсове, богати на нездравословни мазнини, сол и захар.
Чрез креативен и интерактивен подход, десетокласниците от "СофтУни БУДИТЕЛ" успяха не само да предадат важни знания, но и да ангажират своите съученици с теми, от значение за тяхното физическо и психическо благополучие.
Един от организаторите, Катерина Арсова, учител по биология, разказа за инциативата в ефира на "Нашият ден".
Слушайте!Насилието срещу възрастни жени е специфичен и сериозен социален проблем в световен мащаб, изискващ координиран отговор от различни организации. Сред инициативите, които вече дават реална подкрепа, е проектът на Асоциация "Ная" – "Подкрепа на възрастни жени, пострадали от домашно насилие", отличен с наградата на фондация "Лале". Той е насочен към..
В рубриката "Семейно рецепта" черпим вдъхновение от Международния кулинарно-фолклорен фестивал "Банатски вкусотии – традициите на моето село", който започва на 16 август 2025 г., събота, в с. Асеново, община Никопол.На открито на площада ще се демонстрира приготвяне на местни традиционни банатски храни, а участниците ще имат възможност да участват и..
Русия, САЩ, Украйна и Европа – какво предстои, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Владо Йончев , главен редактор на OFFNews. Владимир Путин и Доналд Тръмп "Русия има своите имперски амбиции, дори когато е слаба, но някъде около 2010-а Путин напълно изостави всички опити за сближаване с Европа и започна проекта за..
Защо беше осъдена да заплати 1000 лв., коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" разследващата журналистка от сайта "За истината" Венелина Попова: "Делото, за което бях осъдена, е свързано с мой въпрос към Община Гълъбово за това какви документи има, свързани с инвестиционното намерение да се изгражда там завод за изгаряне на..
Защо представите на българските политици и общество за почтеност са криворазбрани и кому е нужен съветник по почтеността, коментира във "Въпреки мрежата" по програма "Христо Ботев" Мария Спирова . "Мисля, че трябва да се тръгне от това как почтеността се чете в различните общества. Това, което, според мен, трябва да усетим сами за себе си, е, че..
Как изкуството помага за осмисляне на нарастващите екологични кризи и за намирането на решения за тяхното преодоляван? Този въпрос е на фокус на вниманието..
В рубриката "Семейно рецепта" черпим вдъхновение от Международния кулинарно-фолклорен фестивал "Банатски вкусотии – традициите на моето село", който..
За първи път в страната ни ще се проведе международен конгрес на дантелиерите заедно с Фестивала на дантелата в Калофер и Карлово. Домакинството на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg