Преди началото на IX Софийски международен литературен фестивал за деца и младежи в "Нашият ден" разговаряме с фестивалния директор Искра Джанабетска – как се провокира интерес към четенето у децата, какво предпочитат да четат и изчезващ вид ли е хартиеният носител на книгите?
Като двигател на платформата "Книговище" Днажабетска споделя своите наблюдения върху читателските навици и инереси на децата.
"Възрастните са тези, които са отговорни за това книгите да стигат до децата и да ги интригуват", заявява тя.
Твърде голяма част от хората днес не четат, но Джанабетска вярва, че никога не е късно човек да бъде запленен от литературата. Тя призовава родителите и учителите да разгърнат детските книги, да погледнат на тяхното вълшебство с нови очи и да не се ограничават до класиките от детството си като романите на Астрид Линдгрен.
Децата, по думите на Джанабетска, имат разнообразни вкусове. Те проявяват интерес както към много от "задължителните" книги, така и към енциклопедии, комикси, комедийни и фентъзи романи.
Технологиите могат да бъдат използвани за насърчаване на интереса към литературата, вярва гостът и допълва, че децата обичат досега с хартията и рисунките.
На 27 май предстои откриването на Софийския международен фестивал за деца и младежи под шапката на Пролетен панаир на книгата.
Джанабетска представя някои от акцентите в програмата.
Сред получилите международно признание гости ще бъде полската детска писателка Анна Онихимовска. Посетителите на фестивала ще могат да разгледат книгите от почетния списък на световната награда "Ханс Кристиян Андерсен" в специална изложба на Международния съвет на детската книга. Ще гостуват и две украински писателки.
От българска страна Петя Кокудева ще представи "Колелото на Кинан" – книга с приказки на деца бежанци в България.
Какво още предстои – чуйте в звуковия файл:
Поетеса, писателка, преподавателка и учен от БАН, Людмила Миндова написва книгата си "Ангелът на прехода" не само в памет на своята майка Свобода Стефанова. Тя е много повече от спомен, защото се връща във времето на прехода след 1989 година, а и още по-назад, за да съхрани паметта за онова време, за хората, които съставят с личните си съдби..
Днес на открита сцена "Мелницата" от 19:30 ч. в рамките на Международния фестивал "Дни на класиката в Балчик" ще се състои концертът "Посоки" на вокален ансамбъл "Спектрум". Ще прозвучат авторски акапелни пиеси, аранжименти на класически, фолклорни, поп и джаз теми за пет гласа и Loop station. Повече за събитието разказва Константин..
Днес в Пловдив в Зала "2019" на Градската художествена галерия се открива изложбата "Разговори с живописта" на Греди Асса. Художникът, носител на наградата "Захарий Зограф", представя над 55 живописни платна и едроформатни рисунки, създадени между 2010 и 2024 година. Десислава Маркова разговаря с Греди Асса – чуйте в звуковия файл:
В Котел започва IХ издание на Фестивала на етносите, багрите и котленския килим. Фестивалът се организира под патронажа на кмета на града Коста Каранашев , а програмата включва демонстрации на автентично тъкане на котленски килими, народни танци и песни от различни етноси, фолклорни шествия и костюми, занаятчийски базар с ръчно изработени изделия,..
Днес е крайният срок за онлайн гласуването за песните финалисти в Националния конкурс за песен "Бургас и морето". Подборната комисия е допуснала 12 песни, а желаещите могат да дадат своя глас на официалния сайт на конкурса. Песента, събрала най-много гласове, ще спечели наградата на онлайн слушателите. Финалът на конкурса ще се проведе на 26 юли..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
Един от най-великите романи на ХХ век – "Магът" на Джон Фаулз , излезе в превод на български език, дело на преводача Боримир Паскалев. В "Нашият..
Маргарита Димитрова , изпълнителен директор на Фондация "Аполония", представя в "Нашият ден" акцентите в 41-вото издание на фестивала на изкуствата в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg