Преди началото на IX Софийски международен литературен фестивал за деца и младежи в "Нашият ден" разговаряме с фестивалния директор Искра Джанабетска – как се провокира интерес към четенето у децата, какво предпочитат да четат и изчезващ вид ли е хартиеният носител на книгите?
Като двигател на платформата "Книговище" Днажабетска споделя своите наблюдения върху читателските навици и инереси на децата.
"Възрастните са тези, които са отговорни за това книгите да стигат до децата и да ги интригуват", заявява тя.
Твърде голяма част от хората днес не четат, но Джанабетска вярва, че никога не е късно човек да бъде запленен от литературата. Тя призовава родителите и учителите да разгърнат детските книги, да погледнат на тяхното вълшебство с нови очи и да не се ограничават до класиките от детството си като романите на Астрид Линдгрен.
Децата, по думите на Джанабетска, имат разнообразни вкусове. Те проявяват интерес както към много от "задължителните" книги, така и към енциклопедии, комикси, комедийни и фентъзи романи.
Технологиите могат да бъдат използвани за насърчаване на интереса към литературата, вярва гостът и допълва, че децата обичат досега с хартията и рисунките.
На 27 май предстои откриването на Софийския международен фестивал за деца и младежи под шапката на Пролетен панаир на книгата.
Джанабетска представя някои от акцентите в програмата.
Сред получилите международно признание гости ще бъде полската детска писателка Анна Онихимовска. Посетителите на фестивала ще могат да разгледат книгите от почетния списък на световната награда "Ханс Кристиян Андерсен" в специална изложба на Международния съвет на детската книга. Ще гостуват и две украински писателки.
От българска страна Петя Кокудева ще представи "Колелото на Кинан" – книга с приказки на деца бежанци в България.
Какво още предстои – чуйте в звуковия файл:
На 29 май с поредица събития, посветени не само на литературата, започва 17-ото издание на фестивала "СтолицаЛитература". Епичните поеми на Джон Милтън "Изгубеният рай" и "Възвърнатият рай" задават тематичната рамка на тазгодишната "СтолицаЛитература". Събитията в програмата на фестивала следват противоречивото ни отношение към носталгията и..
Родовият документално-истроически роман "Реките на времето" е дебютен за авторката доц. д-р Евгения Кръстева-Благоева , преподавател в Департамент "Антропология" на НБУ. В "Артефир" доц. Кръстева заявява, че през личната семейна памет всъщност разказва историята на България от последните близо 100 години. По думите на авторката..
Първият роман на поета Азиз Таш "Ниският полет над думите" беше представен в Унгарския културен институт "Лист". Кристина Йорданова, литературовед и преподавател в Софийския университет "Св. Климент Охридски", говори за книгата, а Ива Колева изпълни избрани откъси от нея. За атмосферата допринесе и музикалното изпълнение на Бехрин Шопова, музиколог,..
В "Нашият ден" гостува Гонсало М. Тавареш , най-престижното писателско име в съвременната португалска литература, философ по образование и преподавател по теория на науката в Лисабонския университет. Богатото му творчество обхваща романи, разкази, пиеси, поезия, есеистика. У нас са преведени "Пътуване до Индия", "Кварталът", "Матео остана без..
Посоката е Пролетният панаир на книгата в София. Гост в студиото на "На шият ден" е Красимир Лозанов , главен редактор на известно българско издателство, познавач на литературата, икономист и читател. Тема на разговора е случващото се на книгоиздателския фронт, новото и интересното като книги и тенденции на българското литературно поле...
Започва 12-ото издание на Международния филмов фестивал за ново европейско кино "Златната липа" в Стара Загора, който цели да популяризира европейското..
Протест на настоящи и бъдещи медици се проведе в 6 града в страната. Исканията са за работна заплата, отговаряща на висококвалифицирания труд, който..
През изминалата седмица парламентът прие на първо четене промени в Закона за здравното осигуряване . Основните акценти в тях включват разпределение на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg