Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Обикновен инцидент" на иранския режисьор Джафар Панахи със "Златна палма" в Кан

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Филмът "Обикновен инцидент“ на иранския режисьор Джафар Панахи триумфира на 78-ия Международен кинофестивал в Кан след като грабна "Златна палма".

Панахи е едва четвъртият режисьор, който печели трите най-големи трофея от значимите европейски форуми – "Златна мечка" от Берлин, "Златен лъв" от Венеция и "Златна палма" от Кан – след Анри Жорж Клузо, Микеланджело Антониони и Робърт Олтман.

"Обикновен инцидент" проследява историята на един мъж, бременната му съпруга и дъщеря им, които катастрофират, а този инцидент става причина за поредица от мрачни събития.

Забелязва се тенденция през последните години, когато филми, отличени със "Златна палма", печелят "Оскар". Сред тях са миналогодишният "Анора" на американеца Шон Бейкър и "Паразит" на режисьора от Република Корея Понг Джун Хо.

В конкурсната тази година програма бяха включени 22 заглавия.

Второто по значимост отличие – Голямата награда, спечели "Сантиментална стойност" на норвежеца Йоаким Триер.

Наградата на журито беше поделена поделена между Sirat на испански режисьор Оливер Лаше и "Звук от падане" на германката Маша Шилински.

Призът за най-добра актриса взе Надя Мелити за ролята в "Малката сестра" на френската режисьорка и актриса Хафсия Херци.

Бразилският филм "Тайният агент" беше отличен в категориите "Най-добър режисьор" в лицето на Клебер Мендонса Фильо, както и "Най-добър актьор“ на Вагнер Моура.

Братята Жан-Пиер и Люк Дарден отнесоха приза "Най-добър сценарий" за "Млади майки"

Подробности за Международния кинофестивал в Кан са от разговора на Велин Манов в "Артефир" с журналиста Зорница Аспарухова.

Снимка – ЕПА/БГНЕС

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Велин Манов, Мария Василева и Мартина Йорданова

Дарението на Гауденц Руф на Националната галерия, подредено в изложба

Дипломатът, филантроп и колекционер Гауденц Руф дари на Националната галерия произведения от личната си колекция. В изложбата "Изкуството да колекционираш време" са включени всичките творби от дарението. Експозицията показва 21 автори – 12 българи и 9 чужденци. Присъствието на автори от България, Сърбия и Черна гора говори за регионален..

публикувано на 28.07.25 в 16:14

Писателят анималист разказва…

Култовото предаване "И ловец съм, и рибар съм" тази неделя въвлича многобройната си вярна публика в интересен разговор за природата, за вечната тайна – и явна конкуренция между ловци и рибари, но и за литературата!  Защото гост и събеседник е Лъчезар Воденичаров, познат на читателите си като Воден Чаиров. Ловец, рибар,  кучкар, инженер, но и..

публикувано на 28.07.25 в 14:05

Георги Шашиков: Фаготът като съдба и билет към Япония

В рубриката "Културен отпечатък" на Terra Култура фаготистът Георги Шашиков сподели своята вдъхновяваща история – история, в която музиката не е просто професия, а съдба и начин на общуване. Макар и малко познат у нас, Шашиков е истинска звезда в Япония – страна, която вече близо две десетилетия нарича свой дом. Георги Шашиков започва..

обновено на 28.07.25 в 13:12

Глаголицата вдъхновява художничка за изложбата ѝ "Словото за Мир"

"Озарена съм и благодарна за даровете, който се леят за мисията "Словото за Мир". Творческите проявления на Словото са наистина семена, които се множат, когато сме спокойни, добри и отворени за светлината във всеки човек" – с такива думи се обръща към приятелите си художничката Мира Копанаров. От 18 години тя живее и твори в Канада. "Много..

публикувано на 28.07.25 в 13:10
Георги Господинов

Изкуството в мен: Георги Господинов

Той е най-превежданият и най-награждаваният извън България български писател – първият българин, носител на литературната награда "Международен Букър" за романа си "Времеубежище", преведен на английски от Анджела Родел. Той е Георги Господинов.  Още с първата си стихосбирка е отличен с Националната награда за дебют "Южна пролет", а н егови..

публикувано на 28.07.25 в 12:56