Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Звездното небе – митология и наука" в Националния етнографски музей - БАН

Националният етнографски музей при БАН откри нова временна експозиция, озаглавена "Звездното небе – митология и наука". Тя  представлява вълнуващо пътуване в света на звездите от границите на митичното и сетивното до отвъд хоризонта, съобщават организаторите. 

"Тази изложба е плод на двугодишен труд. Идеята се роди, тъй като аз съм любител астроном и дългогодишен кръжочник в обсерваторията в Димитровград. Тогава реших, че можем да свържем етнологията и астрономията. Конкретният повод бе желанието ми да покажем единствения по рода си апарат "Апарат - планетариум", който се поддържа в обсерваторията в Димитровград. Той е уникален и с това, че е конструиран тук в България от димитровградския архитект Милко Миланов в периода 1959-1962 година.

И на 24-ти май 1962 г. е открит първият планетариум в България – този в Димитровград. Изложбата събира под един покрив културно и научно наследство в областта на астрономията и космонавтиката, представяйки, от една страна, светогледните представи на българския народ за планетите, Слънцето, Луната, звездите и останалите небесни обекти, а от друга – научните открития, разкриващи и обясняващи законите на Вселената, както и устрема на България към космическото пространство.

В експозицията се срещат два коренно противоположни полета на човешкото познание – традицията и народната памет, с изследователските хоризонти и науката. Митичното и научното открай време вървят ръка за ръка. Представените експонати в изложбата са подбирани така, че да бъдат интересни и любопитни за публиката. Като традиции и вярвания те са си само български.

гл. ас. Илия ВълевОсвен традиционни български обредни хлябове и други експонати от фонда, и апарати като телурий, уред, който демонстрира движението на Слънцето, Земята и Луната и обяснява как се случват слънчевите и лунни затъмнения. Този уред се стопанисва от Националния музей на образованието и е от 19-и век. До него посетителите ще могат да видят подобен уред, но от 20-и век. Тези уреди са се използвали при обучението на ученици и студенти, тъй като в умален мащаб показват процесите в Космоса.

Институтът по астрономия ни предостави два макета, които посетителите могат да видят в тази изложба. Единият е на първия изцяло роботизиран телескоп, който е в обсерваторията в Рожен и вторият макет е на новостроящия се първи професионален за България радиотелескоп, който също ще се разположи в Роженската обсерватория" – разказва в предаването "Следобед за любопитните" Илия Вълев, главен асистент в Националния етнографски музей към Института за етнология и фолклористика при Българската академия на науките.

Изложбата се реализира с финансовата подкрепа на Министерството на културата на Република България, "Имперекс“ ЕООД и "Сфера Лайт“ ООД. Тя се осъществява в партньорство с Института по астрономия с Национална астрономическа обсерватория при БАН, Института за космически изследвания и технологии при БАН, Катедра "Астрономия“ към СУ "Св. Климент Охридски“, Националния политехнически музей, Националния музей на образованието, Народната астрономическа обсерватория и Планетариум "Джордано Бруно" – Димитровград и Астрономическата обсерватория при ОП "Младежки център“ – Хасково.

Целия разговор на Ани Костова с гл. ас. Илия Вълев от предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл.

Снимки – Национален етнографски музей - БАН и БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ко Паньи – селото на кокили

В тайландското село Ко Паньи от провинция Панг Нга живеят около 360 семейства. Никой не се шокира от факта, че предците им произхождат от две мюсюлмански фамилии, пристигнали чак от индонезийския остров Ява. Но че абсолютно всички постройки са наколни, вече е повод за учудване. Населението от 1600 души доскоро се е препитавало само с риболов,..

публикувано на 25.07.25 в 16:15

"Професия Човек" – деца рисуват портрети на социалните работници, които се грижат за тях

"Човек, който..." – така започва най-често простичкият и сърдечен отговор на въпроса, зададен към дете: "Какво прави социалният работник?" Човек, който ми помага. Човек, с когото си играем. Човек, с когото не ме е страх. Фондация "За нашите деца" организира една необичайна и трогателна изложба, наречена "Професия Човек". Това е наивният,..

публикувано на 24.07.25 в 15:23

ДС срещу Българската православна църква

Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече.  Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..

публикувано на 23.07.25 в 16:35

Частицата живот…

Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..

публикувано на 22.07.25 в 15:35

Когато детето се бори с числата: какво трябва да знаем за дискалкулията

Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..

обновено на 22.07.25 в 11:27