Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Звездното небе – митология и наука" в Националния етнографски музей - БАН

Националният етнографски музей при БАН откри нова временна експозиция, озаглавена "Звездното небе – митология и наука". Тя  представлява вълнуващо пътуване в света на звездите от границите на митичното и сетивното до отвъд хоризонта, съобщават организаторите. 

"Тази изложба е плод на двугодишен труд. Идеята се роди, тъй като аз съм любител астроном и дългогодишен кръжочник в обсерваторията в Димитровград. Тогава реших, че можем да свържем етнологията и астрономията. Конкретният повод бе желанието ми да покажем единствения по рода си апарат "Апарат - планетариум", който се поддържа в обсерваторията в Димитровград. Той е уникален и с това, че е конструиран тук в България от димитровградския архитект Милко Миланов в периода 1959-1962 година.

И на 24-ти май 1962 г. е открит първият планетариум в България – този в Димитровград. Изложбата събира под един покрив културно и научно наследство в областта на астрономията и космонавтиката, представяйки, от една страна, светогледните представи на българския народ за планетите, Слънцето, Луната, звездите и останалите небесни обекти, а от друга – научните открития, разкриващи и обясняващи законите на Вселената, както и устрема на България към космическото пространство.

В експозицията се срещат два коренно противоположни полета на човешкото познание – традицията и народната памет, с изследователските хоризонти и науката. Митичното и научното открай време вървят ръка за ръка. Представените експонати в изложбата са подбирани така, че да бъдат интересни и любопитни за публиката. Като традиции и вярвания те са си само български.

гл. ас. Илия ВълевОсвен традиционни български обредни хлябове и други експонати от фонда, и апарати като телурий, уред, който демонстрира движението на Слънцето, Земята и Луната и обяснява как се случват слънчевите и лунни затъмнения. Този уред се стопанисва от Националния музей на образованието и е от 19-и век. До него посетителите ще могат да видят подобен уред, но от 20-и век. Тези уреди са се използвали при обучението на ученици и студенти, тъй като в умален мащаб показват процесите в Космоса.

Институтът по астрономия ни предостави два макета, които посетителите могат да видят в тази изложба. Единият е на първия изцяло роботизиран телескоп, който е в обсерваторията в Рожен и вторият макет е на новостроящия се първи професионален за България радиотелескоп, който също ще се разположи в Роженската обсерватория" – разказва в предаването "Следобед за любопитните" Илия Вълев, главен асистент в Националния етнографски музей към Института за етнология и фолклористика при Българската академия на науките.

Изложбата се реализира с финансовата подкрепа на Министерството на културата на Република България, "Имперекс“ ЕООД и "Сфера Лайт“ ООД. Тя се осъществява в партньорство с Института по астрономия с Национална астрономическа обсерватория при БАН, Института за космически изследвания и технологии при БАН, Катедра "Астрономия“ към СУ "Св. Климент Охридски“, Националния политехнически музей, Националния музей на образованието, Народната астрономическа обсерватория и Планетариум "Джордано Бруно" – Димитровград и Астрономическата обсерватория при ОП "Младежки център“ – Хасково.

Целия разговор на Ани Костова с гл. ас. Илия Вълев от предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл.

Снимки – Национален етнографски музей - БАН и БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стефан Велев

Български геолози изследваха скалите на нос Барнард в Антарктика

"Чрез участието си в 33-тата полярна експедиция тази година успях да реализирам една от своите мечти – да работя на едно от най-труднодостъпните места на остров Ливингстън, където е българската полярна база, нос Барнард", разказва в предаването "Следобед за любопитните" гл. ас. д-р Стефан Велев. "Там, заедно с моя адаш и колега Стефан, прекарахме 11..

публикувано на 30.06.25 в 14:10
Пламен Пенчев

Бъдещият неврохирург Пламен Пенчев първи в света публикува метаанализ

Студентът по медицина в пети курс на Медицинския университет Пловдив Пламен Пенчев публикува в международното научно списание Journal of Clinical Neuroscience метаанализ, в който е първи автор. Това не е стандартна научна статия, а най-високата форма на академична публикация – резултат от задълбочен анализ на световната литература, статистическа..

публикувано на 29.06.25 в 09:20

Къде се намира "изгорялата планина"?

Многобройни черни кратери, върху които не расте нищо, а земята е е покрита с потоци застинала лава и тъмна вулканична пепел. Това са част от пейзажите, които могат да се видят в геоложкия парк Кула-Салихли в провинция Маниса в Западна Турция. Геопаркът обхващаща площ от близо 300 кв. км., като интересното е, че природният парк все още не е много..

публикувано на 28.06.25 в 12:15

Математика без граници

Повече от 1200 ученици ще участват във финалното състезание на 12-ото издание на Международния турнир "Математика без граници", което ще се проведе в Несебър. Подробности разказва организаторът на турнира Любомир Любенов в предаването "Следобед за любопитните". "Сред претендентите за медали са 758 финалисти от над 150 училища в България. В Несебър..

публикувано на 27.06.25 в 10:10

Световни специалисти обсъждат в София ключовата роля на изкуствения интелект

На 26 юни София отново е домакин на едно от най-очакваните събития в света на иновациите – Webit 2025: Web3 and Human-centered AI Edition . Това е ден, посветен на бъдещето, който събира на сцената едни от най-ярките умове в бизнеса и представители на водещи компании в света, политици, медии и предприемачи, които ще обсъдят последните новости в..

публикувано на 26.06.25 в 14:21