Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Капка Касабова и душата на света

Капка Касабова
Снимка: Ани Петрова

С балканската си тетралогия Капка Касабова създаде нов жанр, който се опира на документалния разказ, на пътеписа, на есето, но в крайна сметка няма свое име. Той е само неин. Да се пише за нещата, които вече почти сме изгубили в съвременния свят е подходяща именно такава флуидна проза, която писателката създава. Всичко в тези четири книги "Граница", "Към езерото", "Еликсир" и последната засега "Анима" е лично преживяно, няма измислени герои и истории, няма фикция, но книгите може да се четат като романи, защото и героите на Капка Касабова, и случващото се са толкова необикновени, че ни изглеждат фикционални.

Писателката художествено пресъздава изчезващия свят, в който връзката с животните и природата все още е съхранена, а самата тя също е герой на разказа си: "Аз съм съд, през който минава дъхът на света". Защо един съвсем реален свят зазвучава като приказка? Понякога страшна, но не романтична.

В "Анима" Капка Касабова изследва Пирин и пасторализма – движението на животни и хора в търсене на паша, разказва за номадството, чиито може би последни представители са овчарите и техните каркачански стада овце там. Прекарва един сезон с такава общност по западните склонове на планината. Резултатът е "Анима".

"Тази книга, пише още в началото, е вдъхновена от хората и кучетата, които все още са отдадени на пасторализма. Тези смели и верни същества крачат през света нечути и незабелязани." Тъкмо за да бъдат видени, е написана тази книга, да се оцени какво означава изчезването им за човешкия род, да се запази автентичният спомен за тях, да се предизвика размисъл за откъсването на съвременния свят от природата и последствията от това. "Анима" – душата на света.

Чуйте Капка Касабова



По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изкуството на музиката и природата се срещат в Jam on the River

Започва седмото издание на Международния фестивал на музиката и изкуствата Jam on the River. Мотото на форума тази година е "Свободата е култура". Сред участниците са Плевенската филхармония, Йордан Камджалов, Вероника Тодорова, Атанас Маринов, Минко Ламбов и Цветан Недялков. Началото на фестивала ще бъде на 30 юли в двора на Основно училище..

публикувано на 28.07.25 в 17:40
Велин Манов, Мария Василева и Мартина Йорданова

Дарението на Гауденц Руф на Националната галерия, подредено в изложба

Дипломатът, филантроп и колекционер Гауденц Руф дари на Националната галерия произведения от личната си колекция. В изложбата "Изкуството да колекционираш време" са включени всичките творби от дарението. Експозицията показва 21 автори – 12 българи и 9 чужденци. Присъствието на автори от България, Сърбия и Черна гора говори за регионален..

публикувано на 28.07.25 в 16:14

Писателят анималист разказва…

Култовото предаване "И ловец съм, и рибар съм" тази неделя въвлича многобройната си вярна публика в интересен разговор за природата, за вечната тайна – и явна конкуренция между ловци и рибари, но и за литературата!  Защото гост и събеседник е Лъчезар Воденичаров, познат на читателите си като Воден Чаиров. Ловец, рибар,  кучкар, инженер, но и..

публикувано на 28.07.25 в 14:05

Георги Шашиков: Фаготът като съдба и билет към Япония

В рубриката "Културен отпечатък" на Terra Култура фаготистът Георги Шашиков сподели своята вдъхновяваща история – история, в която музиката не е просто професия, а съдба и начин на общуване. Макар и малко познат у нас, Шашиков е истинска звезда в Япония – страна, която вече близо две десетилетия нарича свой дом. Георги Шашиков започва..

обновено на 28.07.25 в 13:12

Глаголицата вдъхновява художничка за изложбата ѝ "Словото за Мир"

"Озарена съм и благодарна за даровете, който се леят за мисията "Словото за Мир". Творческите проявления на Словото са наистина семена, които се множат, когато сме спокойни, добри и отворени за светлината във всеки човек" – с такива думи се обръща към приятелите си художничката Мира Копанаров. От 18 години тя живее и твори в Канада. "Много..

публикувано на 28.07.25 в 13:10