С балканската си тетралогия Капка Касабова създаде нов жанр, който се опира на документалния разказ, на пътеписа, на есето, но в крайна сметка няма свое име. Той е само неин. Да се пише за нещата, които вече почти сме изгубили в съвременния свят е подходяща именно такава флуидна проза, която писателката създава. Всичко в тези четири книги "Граница", "Към езерото", "Еликсир" и последната засега "Анима" е лично преживяно, няма измислени герои и истории, няма фикция, но книгите може да се четат като романи, защото и героите на Капка Касабова, и случващото се са толкова необикновени, че ни изглеждат фикционални.
Писателката художествено пресъздава изчезващия свят, в който връзката с животните и природата все още е съхранена, а самата тя също е герой на разказа си: "Аз съм съд, през който минава дъхът на света". Защо един съвсем реален свят зазвучава като приказка? Понякога страшна, но не романтична.
В "Анима" Капка Касабова изследва Пирин и пасторализма – движението на животни и хора в търсене на паша, разказва за номадството, чиито може би последни представители са овчарите и техните каркачански стада овце там. Прекарва един сезон с такава общност по западните склонове на планината. Резултатът е "Анима".
"Тази книга, пише още в началото, е вдъхновена от хората и кучетата, които все още са отдадени на пасторализма. Тези смели и верни същества крачат през света нечути и незабелязани." Тъкмо за да бъдат видени, е написана тази книга, да се оцени какво означава изчезването им за човешкия род, да се запази автентичният спомен за тях, да се предизвика размисъл за откъсването на съвременния свят от природата и последствията от това. "Анима" – душата на света.
Чуйте Капка Касабова
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите творби на адрес nkyanaki_petrov3@abv.bg . В категория "Поезия" могат да бъдат изпратени до три стихотворения, а в раздел "Проза" – произведения с дължина до три стандартни страници...
Историкът Петър Николов-Зиков разказваза съдбата на престолонаследника от Шишмановата династия Иван Стефан в книгата "Людовико – императорът на България". Трудът разкрива съдбата на царя в изгнание. В изданието авторът продължава да изследва родната история от XIII и XIV век след неговите трудове "Истинската история на Видинското княжество" и "Домът..
Старозагорският драматичен театър ще представи тази вечер най-новата си премиера – спектакъла "Многострадалната Геновева или летопис на едно въстание". Първата среща с публиката ще се състои на сцената на Античния форумен комплекс "Августа Траяна" в Стара Загора . Постановката е резултат от съвместната работа на утвърден екип: драматизацията е дело..
Предстоят три дни приключенско кино под звездите в "Лятна филмомания " . Фестивалът в Банско ще предложи избрани филми от миналогодишното издание на Банско филм фест. Селекцията включва най-добрите планинарски, приключенски и екстремни филми през последната година. Жителите и гостите на Банско ще се насладят на 9 филма от България, Полша, Италия,..
Габровската художничка Пепа Църова представя в Троян, в "Серяковата къща", от 18:00 часа своята самостоятелна изложба "Разговор за градини и поляни". Изложбата е съвместен проект на галерия "Серякова къща" – Троян, и галерия "Орловска 10" – Габрово, и поставя начало на бъдещо сътрудничество между двете експозиционни пространства. С авторката Пепа..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg