В свят, в който информацията се превръща в най-ценния ресурс – сравним дори с "новия суров петрол", съществуват български иновации, които не само следват тенденциите, но ги и задават. Един такъв пример е стартъпът Storied Data, чийто съосновател Радослав Которов разказа пред БНР за пътя на данните към смисъла и за това как чрез така наречените "оркестрирани системи" от изкуствен интелект, те успяват да извлекат стойност от информационния хаос.
Storied Data Inc. е основана през 2020 г. от Радослав Которов (Радо), която живее от 30 години в САЩ, съвместно с негов партньор. “Продукта на компанията вече е на пазара, непрекъснато се развира и за това са осигурени средствата,” допълни Которов. Средствата от инвестицията ще бъдат използвани основно за маркетинг, главно в Европа и по-малко в САЩ. Част от тях ще бъдат насочени и към подобряване на обслужването на клиентите.
Радо Которов е бил съосновател и мениджър в компаниите Sufficient Grounds Inc. и CMI Marketing Inc. (CafeMom), както и главен иновационен директор на технологичната компания Information Builders. В момента е и главен изпълнителен директор на Trendalyze.
ИмВенчър II е управляван от Импетус Капитал ООД алтернативен инвестиционен фонд. Фондът инвестира в български и свързани с България чуждестранни малки и средни предприятия и такива със средна капитализация.
Според Которов, дигиталната технология трябва да се разглежда не просто като механичен инструмент, а като средство за сътрудничество и комуникация. Докато индустриалните машини изолират работата на човека, цифровите системи дават възможност за взаимодействие и интелигентен обмен на идеи.
Той подчертава и философската дълбочина на софтуерното инженерство. "Писането на един софтуерен продукт е като писането на книга", казва Которов. Идеите и концепциите се кодират, обработват се като данни и накрая се трансформират в реални решения – именно това прави връзката между Платоновия свят на идеите и съвременната технология.
"Не можеш да напишеш добър софтуер без идея", твърди Которов. Както във всяка творческа дейност, мисълта предшества действието. Именно това разбиране го отвежда в САЩ в началото на 2000-те години, когато дигиталните технологии започват своята експанзия. Тогава той започва работа в една от първите и най-иновативни софтуерни компании в страната.
Которов споделя, че често се подценява концептуалната страна на технологиите – те не са просто инженерни проекти, а носители на идеи, които влияят върху начина, по който мислим и действаме.
В ранната си кариера Которов работи по технологии, които обработват данни и ги предоставят на хората, които взимат решения. Един впечатляващ пример е съвместната работа със структури като Белия дом, където системите, които разработват, помагат за съставянето на бюджета на САЩ – документ от над 900 страници, изискващ събиране и интегриране на информация от множество източници.
Технологията на Storied Data намира приложение и в сътрудничество с Министерството на отбраната на САЩ, както и с университети, свързани с фондацията на Бил Гейтс. Чрез нея става възможно „превеждането“ на огромни обеми данни в разбираема, полезна и навременна информация.
Българският стартъп вече е привлякъл вниманието на едни от най-престижните институции в света. Системата от „оркестрирани изкуствени интелекти“ на Storied Data впечатлява журито на конкурс на Харвард Бизнес Скул, демонстрирайки потенциала на българското ноу-хау да задава стандарти в глобален мащаб.
Слушайте!
Георги Трайков от София се захваща с реставрирането на мебели почти като на шега, а се увлича дотолкова, че създава собствено ателие и се сдобива и с помощник – тапицера Александър Петренко. Да се реставрират мебели изглежда лесно, но е свързано с много груба и фина работа, усет за душата на предметите и за тяхната история. И понеже Георги..
В неделното евангелско четиво Христос излекува двама слепци и един, обхванат от бяс ням човек. За Сина Божи, който е Лекар на душите и телата, това не е първото изцеление. Прави впечатление не отричането на безспорното чудо, а неговото обяснение. Множество са физическите недъзи, които Христос облекчава, но винаги показва, че истинският носител на..
Защо 12 години след протестите ДАНСwithme и "Белия автобус" днес по площадите на големите български градове отново има протестиращи хора, които искат справедлива съдебна система у нас . Какво пропусна гражданското ни общество, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ. Какво..
Осъдителната присъда за журналиста Борис Митов и "Медиапул" коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова , преподавател във ФЖМК. "Това дело е изключително важно в няколко посоки, особено сега, когато говорим за събитията с кмета на Варна и за всички последици от действието на прокуратура, на Антикорупционната комисия и..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Минчо Димчев, Търговище: Съседът ми направи ламаринен гараж в двора си, непосредствено до моята ограда. Направих молба до Общината и до МРРБ. От министерството ми отговориха, че от Общината могат да разрешат въпроса. Зная, че..
Защо 12 години след протестите ДАНСwithme и "Белия автобус" днес по площадите на големите български градове отново има протестиращи хора, които..
Екипът на Театър 199 "Валентин Стойчев" посвещава театралния сезон и премиерните спектакли през цялата юбилейна година на своя дългогодишен директор Анна..
От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg