Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фоча – градът, който предстои да открием

4
Съвременната Фоча е красиво рибарско градче
Снимка: Оля Стоянова

Ако не сте чували за турския град Фоча, вероятно ще го разпознаете по-лесно под името Фокея и от уроците по история. Защото Древната Фокея е един от йонийски полиси, разположени по Егейското крайбрежие на Мала Азия. Някога градът е бил толкова силен и проспериращ, че е имал правото да сече собствени монети – и от злато, и от сребро. А върху тях е имало изображение на тюлен, който е бил символ на града, защото оттам идва и името на селището. Фокейците са били добри рибари, мореплаватели, търговци и големи пътешественици, защото са кръстосвали цялото Средиземноморие – между бреговете на Мала Азия, Европа и Африка. Търговските им пътища достигат до териториите на днешна Франция и Испания, а през 6 в. пр. н. е. те основават и град Масалия, днешна Марсилия във Франция, както и още редица градове на остров Корсика.

Тъкмо в тази посока бягат фокейците, когато са нападнати от персите – явно са били по-добри мореплаватели, отколкото войни, и за да се спасят от армията на персийския цар Кир Велики, предпочитат да напускат полиса и се установяват на остров Хиос, а по-късно и на остров Корсика.

Че миналото на Фоча е свързано с морето, си личи и днес. Защото съвременната Фоча е красиво рибарско градче, разположено в затворен залив. Водите на Егейско море са спокойни и чисти, а архитектурата на старите каменните къщи, построени преди векове, е запазила духа на онова време.

Ясмин Акън, която е лицензиран туристически водач към Министерството на културата и туризма на Република Турция, разказва повече за съвременния град Фоча. По думите ѝ, Фоча е много красив град, подходящ за посещения не само през лятото, но и през зимата. "Има богата история зад гърба си и красиви гледки. По крайбрежието има много стари каменни гръцки къщи, защото преди размяната на населението между Турция и Гърция, много гърци са живели тук. А каменните къщи са красиви и днес повечето от тях са превърнати в ресторанти, хотели и все още има хора, които живеят в тях.Това градче и днес е живо, има живот тук, но има и мир – особена тишина, ведрина и спокойствие. Всичко това ще откриете във Фоча", разказва Ясмин Акън.

Тя се шегува, че масовият туризъм още не е открил Фоча – градът се радва на голям интерес, но предимно от страна на турските туристи. И те като че ли го пазят за себе си. "Понякога се шегувам като казвам, че е по-добре да не представяме подобни места на масовите туристи, за да ги оставим за себе си и все още ще да има подобни места, на които можем да отидем и да си поемем дъх", усмихва се Ясмин Акън. И после добавя, че места като Фоча са за хората, които имат специален интерес към културата, традициите и обичаите, и стига да искат, винаги могат да ги открият.


Днес турският град Фоча е малък и живописен крайбрежен град, който предстои да бъде открит, защото Фоча има какво да предложи. Тук за запазени високи крепостни стени, типичните за Средиземноморието каменни вятърни мелници, има много алеи за разходка край морето и цели флотилии с рибарски лодки, които се полюляват спокойни край кейовете. Местната кухня е интерес микс от стари рецепти и традиции. А животът тук сякаш наистина е по-лек и по-ведър.

За връзката между културите и традициите – в местното кафене „Кавала“ могат да се пробват традиционните гръцки бадемови курабии

Снимки: Оля Стоянова

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Частицата живот…

Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..

публикувано на 22.07.25 в 15:35

Когато детето се бори с числата: какво трябва да знаем за дискалкулията

Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..

обновено на 22.07.25 в 11:27

Ефектът на новостта върху запаметяването

Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..

публикувано на 22.07.25 в 11:22

Подводна карта ориентира водолази и гмуркачи за 28 подводни обекта по Южното Черноморие

Сдружение  "Приятели на морето - Бургас" е учредено на 16.01.2013 година, с цел да осъществява дейност в обществена полза, изразяваща се в постигане на развитие и утвърждаване на духовните ценности, гражданското общество, образованието, физическата култура и опазване на околната среда на Черноморското крайбрежие. Водолази - членове на сдружението..

публикувано на 22.07.25 в 10:15
проф. Маргарита Попова

Проф. Маргарита Попова: Работим по улавянето и оползотворяването на въглеродния диоксид

"Последният проект, по който работим с моите колеги, е насочен към изграждане на затворен цикъл за директно изгаряне на биомаса за получаване на енергия чрез улавяне на отделения въглероден диоксид от димните газове, използвайки зеолитни абсорбенти,  получени от отпадъчните пепели от същия процес, както и силикатни абсорбенти, получени от..

публикувано на 21.07.25 в 10:10