В рубриката "Времето на редактора" по БНР темата за водните ресурси на България и тяхното управление застана в центъра на вниманието. Гост в предаването "Нашият ден" беше проф. Емил Гачев от секция "Води" към Института за изследване на климата, атмосферата и водите при БАН. Според него макар и моментната ситуация да не е критична, тя е сериозен повод за размисъл.
"Няма място за паника, но определено има основания за безпокойство", подчерта проф. Гачев. По думите мустраната ни години наред разчита на това, че дъждовете ще "ни спасят" – ще напълнят язовирите, ще подсигурят водоснабдяването и ще компенсират липсата на ефективно управление. Тази практика обаче става все по-рискова в контекста на климатичните промени.
Климатичната система става все по-непредсказуема, отбелязва той. Валежите в последните години често остават под нормата, а липсата на дъжд, съчетана с остарялата и неефективна водна инфраструктура, създава предпоставки за проблеми в бъдеще. Проф. Гачев подчертава, че макар климатичните фактори да не са под наш контрол, много от решенията са в нашите ръце – стига да проявим воля и далновидност.
"Нуждаем се от осъзнат подход към водата – не просто като ресурс, а като стратегическо богатство", казва още той. Според проф. Гачевименно сега е моментът да се инвестира в модернизиране на инфраструктурата, да се подобри мониторингът и да се вземат сериозни мерки в управлението на водните ресурси, преди закъснението да стане критично.
Неговото послание е ясно – не трябва да се страхуваме, а да действаме разумно и навреме.
Слушайте!
През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..
В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..
С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg