Интересен и многообразен беше сезона за "КласикАрт" към Софийската филхармония. В студиото на "Метроном" гостува Кристиана Михайлова, един от създателите на квартета "КласикАрт", който прераства в ансамбъл и който е в сърцето на много и многоцветни проекти. Тя е част от състава на Софийската филхармония (това е била детската ѝ мечта), завършила е Бургаското музикално училище в родния си град, след това – Националната музикална академия при Богомил Караконов, а специализира в НБУ при Христо Танев.
През 2017 Кристиана и съмишленици започват да организират концерти, които обаче са по-различни – или има премиери, или необичайно музикални комбинации, или срещат различни изкуства, но най-вече – дават сцена на талантливи деца. И създават своя публика – и детска, и не само. "Ние сме новатори, но най-вече обичаме това, което прасим" – казва Кристиана. С нея е Георги-Маноел Димитров, който ще бъде водещ на заключителния концерт за този сезон на "КласикАрт". Срещат се на полето на доброто и желанието да променят средата, и естетиката на децата. Георги-Маноел е куклен актьор, който преподава в НАТФИЗ, но е и част от състава на Музикалния театър и пее в повечето актуални техни постановки в момента. Занимава се и с терапия с кукли. Многопластов и интересен – "точно него търсехме", казва с усмивка Кристиана Алипиева. Той ще разказва историите на доброто и на лятото.
А ето каква е музикалната програма на този концертен спектакъл, който очаква своите зрители в зала "България" сега в събота, на 28 юни от 11 часа. "Триделна е нашата програма. Първо ще чуете "Лято" из годишните времена на Вивалди и "Лято" из сезоните на Астор Пиацола в изпълнение на цигуларката Калина Георгиева.
Във втората част сериозна роля играе целия клас по валдхорна на Костадин Костадинов от музикалното училище. Те ще изпълнят специално аранжирани за тях фрагменти от музика от филми.
А името на цялото събитие идва от третата част, в която ще прозвучи "Карнавалът на животните" от Камий Сен – Санс. Ключовата роля на двамата пианисти, които изпълняват всички музикални образи на животни (и не само) са Венета Нейнска и Валерия Цоцкова.
За специфични моменти (като Птичката) към отбора на "КласикАрт" се присъединява флейтиста (парижки възпитаник) Николай Стойков. А децата от балетната школа на Джулия Ромеова ще танцуват (те точно са се върнали с няколко награди от Световното първенство по танци, което се е провело на Лазурния бряг във Франция).
И това не е всичко – за останалите елементи в този спектакъл чуйте целия разговор на Лили Големинова с Кристиана Михайлова и Георги-Маноел Димитров.
В предаването "Български изпълнители" на 11 август 2025 ще си спомним за един талантлив български певец, чийто глас звучи вече само от архивните записи, тъй като през 2022 неговият земен път приключва. Предаването е посветено на баса Емил Желев. Той завършва Държавната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в класа на проф. Благовеста..
За първи път в България и на Балканите haptic костюми правят някои от големите концерти тази година (на Dream Theater, Guns N’ Roses и Robbie Williams, и фестивала Hills of Rock) достъпни за хора с увреден слух, които могат да изпитат енергията на музиката с тялото си. Музиката е универсален език, който обединява, вдъхновява и вълнува. Но..
Музикалният редактор Албена Велева се включи по телефон от Банско, за да сподели впечатления и да очертае акцентите в програмата на джаз фестивала, който ще продължи до 10 август. По думите ѝ, днес е осмият ден от събитието, което събира любители на джаза от цялата страна и предлага богата палитра от стилове и изпълнители. Велева разказа, че..
За първи път в историята си и за всеобща радост, тази година Банско джаз фестивал продължава 10 дни. В 28-oто му издание от 1 до 10 август участват близо 200 български и световни джаз изпълнители, включително от САЩ, Япония, Канада, Франция и Швеция. Джаз академията на фестивала вече носи името на Милчо Левиев. В града звучи музика от три..
Тази година в програмата на Банско джаз фестивал се открояват няколко забележителни "първи пъти" – легенди на джаза, които по една или друга причина не са имали досега среща с българската публика, а сега са част от пъстрата програма на фестивала. Такива са, например, Nils Landgren, Catherine Russell, Anat Cohen и John Beasley (като лидер на трио),..
Какво следва за Украйна след срещата между специалния пратеник на САЩ за Близкия изток Стив Уитков и президента на Русия Владимир Путин в Москва? Защо..
Снежана и Михаил Караянчеви живеят в с. Здравец край Варна и градината в двора на къщата им е истински предцивилизационен рай. В нея липсва само..
Древният лидийски град Сардис е бил един от най-богатите градове в миналото. Сардис е бил столица и по време на управлението на цар Крез, останал в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg