Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фестивалът "Девет слона": Градът като галерия, сцена и място за срещи

В каква атмосфера протича второто издание на фестивала "Девет слона" и кои са акцентите в програмата до края на седмицата  – разговор в "Нашият ден" с куратора Виктория Драганова.

За фестивала, който превръща София в сцена, галерия и място за нови връзки, Драганова казва: "Искаме да споделим историите на града, да поканим жителите да се включат, да разказват, да гледат, да усещат града по един по-различен начин."

Тя разказва за откриването на тазгодишното издание, което се е състояло в Swimming Pool. Изложбата Jump! Don’t Jump, посветена на басейните като тема, може да бъде видяна всеки ден от 16 до 18 ч. до края на фестивала.

Драганова разказва и за другите проекти, осъществени в различни квартали на София, за срещите с публика и за събитията, които предстоят тази седмица.

Утре (15 юли) артистката, писател и журналист Ашира Морис, която от няколко години живее в България, ще представи своя проект "Музей №20" – поп-ъп музей, посветен на ежедневието на трамваите от депо "Искър".

Музеят ще се помещава в трамвай №20, спрян в близост до депото. Посетителите ще могат да разгледат експонати и да чуят записани интервюта с ватмани, техници и пътници.

Трамваите от депо "Искър" скоро ще бъдат заменени с по-модерни мотриси. Музеят ще разкаже историята на настоящите трамваи, докато те все още са в движение — ще улови настоящето чрез формат, обикновено запазен за миналото. Това ще бъде колекция от спомени, преживени заедно.

На 16 юли (сряда) предстоят Литературни маршрути в района около ул. "Иван Асен II", а в четвъртък заедно с "Градоскоп" ще бъде изследвано пространството около Сточна гара.

Международен симпозиум, посветен на преплитането на изкуството и града, ще се състои в петък.

В неделя "Девет слона" ще бъде закрит в Бухово, като е организирано пътуване с автобус от площад "Св. Александър Невски".

Цялта програма на фестивала може да намерите тук

Днес в галерия "Пунта" на Женския пазар са организирани две работилници, водени от Ина Валентинова, художник и арт педагог.

На телефонната линия на предаването се включва художничката, за да разкаже повече за сутрешното и вечерното събитие, насочено към хора с интерес към изкуството и галериите – чуйте в звуковия файл:

Снимки – галерия "Пунта"
По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изкуство и култура край морето: какво да видите днес в Балчик

Нашата колежка Димитрина Кюркчиева, която в момента се намира в Балчик, сподели в ефира на предаването "Нашият ден" какви културни събития очакват жителите и гостите на морския град днес. По думите ѝ в момента в Балчик се провежда Седмицата на италианската култура, която бе тържествено открита в Двореца и ще продължи до 30 юли. В рамките на..

обновено на 22.07.25 в 09:18
Диана Дамрау и Павел Балев на концерта Mozarteum Brasileiro 2024

"Диана Дамрау Гала – Sole e Amore" на фестивала "Опера в Летния театър" - Варна

Павел Балев ще дирижира колоратурното сопрано Диана Дамрау на концерта "Диана Дамрау Гала – Sole e Amore". Проявата е част от фестивала "Опера в Летния театър" във Варна. Творческата връзка Балев – Дамрау съществува от 13 години. При съставянето на програмата на галата Павел Балев е търсил "слънчевата" музика – испански, италиански, френски и..

публикувано на 22.07.25 в 08:50

Детска книга на Матю Макконъхи

Носителят на "Оскар" Матю Макконъхи предлага своя детска книга с напътствия и житейски уроци, наречена "Само защото". Актьорът е известен не само с ролите си, но и с работата си в своята фондация "Просто продължавай да живееш", която цели подпомагането на младежи. "Детските стихове са много леки на пръв поглед, като песен, римувани, но в тях се..

публикувано на 21.07.25 в 17:07

Появата, развитието и ролята на "Белият куб" – в кураторски проект на Христо Калоянов

"Белият куб" е кураторски проект на Христо Калоянов.   Терминът "Белият куб" идва от есето на Брайън О’Дохърти Inside the White Cube: The Ideology of the Gallery Space от 1976 година. Основните характеристики са бели стени, които символизират чистота, без прозорци в контролирана среда. Проектът на Калоянов разглежда темите за появата, развитието и..

публикувано на 21.07.25 в 15:50

Над 150 фотографии с Райна Кабаиванска, събрани в изложба

Жителите и гостите на Пловдив могат да се докоснат до вдъхновяващата история на оперната прима Райна Кабаиванска чрез изложбата "Моите будители". Експозицията представя над 150 фотографии и разкрива впечатляващия път на Кабаиванска на световните сцени – от дебюта ѝ до триумфите в "Ковънт Гардън", "Ла Скала", "Метрополитън опера" и други престижни..

публикувано на 21.07.25 в 15:46