По повод 188 години от рождението на Васил Левски в "Нашият ден" разговаряме с историка Иван Кънчев, автор на сайта "Българска история" – за неразказаните истории за Апостола на свободата и последните открития, които допълват дълбокия образ на националния ни герой.
Кънчев изтъква, че призванието на историците е да защитават историята дори когато фактите разбунват духовете в обществото. Едно от последните открития, свързани с Васил Левски, се отнася до неговата рождена година. Досега на базата на семейни спомени беше възприето, че годината на раждане на Апостола е 1837-ма. След отварянето на Османските архиви обаче става ясно, че според данъчните архиви на Османската империя Левски трябва да е роден 1840 година.
"Смятам, че когато се появяват ясни документи, трябва да сме отворени към новото", заявява Кънчев.
Обирът в Арабаконак се смята за събитието, довело до разкриване на революционната организация по българските земи. Според последните открития османските власти знаят за бунтовническата дейност, в чиято основа е Васил Левски, месеци преди акцията.
"Трябва да си даваме сметка, че говорим за личност от много голям мащаб", казва Кънчев във връзка с факта, че Левски е двигател на цялата революционна организация.
Историкът коментира използването на националните герои за политически цели: "Работата на хората, които се занимават с история, е свързана с това нашето общество да има наистина ясна представа за тези национални герои – да ги познава, защото единствено познанието ще ни помогне да парираме користните цели на политици и друг тип организации. Когато имаме знанието и ясно формирани национални ориентири, много по-трудно се поддаваме на използването на историята с користни цели."
"Битката е обща и тя е да познаваме историята, за да изградим по-здраво общество", допълва Кънчев.
В ефир прозвучава запис от 16 юли 2017 година, част от Златния фонд на БНР – слово на акад. Антон Дончев пред Националната библиотека "Св. св. Кирил И Методий" по повод годишнина от рождението на Левски.
Чуйте целия разговор в звуковия файл:
В евангелското четиво от тази неделя при Христос донасят на постелка един разслаблен, т.е парализиран човек, когото Той изцелява с думите: "Дерзай, чедо, прощават ти се греховете". В случая Синът Божий извършва чудото заради вярата на тези, които го носят, което също не се случва за първи път. Намиращите се там книжниците веднага в един глас..
Данила Бабенко е руски гражданин, избягал от страната си, когато Русия нахлу в Украйна през февруари 2022 година. Вече три години Данила не може да придобие статут на бежанец в България. Какви са аргументите на Данила да избяга в България и с какви проблеми се сблъска на институционално ниво у нас, разказва в "Мрежата“ по програма "Христо Ботев“...
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg