Това каза за предаването „Хоризонт до обед“ изкуствоведът Кристин Разсолкова , която започна петицията. Сградата е от малкото в стила на неороматизма, който е на почит в Европа и САЩ.
Къщата е ценна, защото е част от културно-историческото наследство на София и придава облик на един от най-старите софийски квартали. Защо се занимавам? Защото съм гражданин! Мисля, че това е най-нормалното нещо. Градът е на всички.
Според нея, къщата е само симптом на проблема на промяна на облика на старите квартали и разрушаването на културното наследство:
Няма причина нищо да застраши тази къща, ако се спазват правилата и законът за културното наследство, сподели тя.
Къщата е имала статут на паметник на архитектурата до 2008 г. припомни Расолкова.
На 8 юни е започнало разрушаването й, за да се построи шестетажна кооперация. Според информацията, до която достига г-жа Разсолкова възложител е КЕЙ ПИ ДЖИ Пропъртис. Собствениците не са публично обявени.
След подаденият сигнал за разрушаването в Софийска община и община „Лозенец“, столичната кметица Фандъкова спира разрушаването и иска проучване на историята на къщата. Кристин Разсолкова иска информация и от Музея за история на София.
Така става ясно, че сградата е била обявена за единичен паметник на културата през 1985 г и това е препотвърдено в 1993 г.
С писмо на НИПК № 1755/04.11.2008 г статутът на паметник на културата е свален. Въпросът е защо? И кой е поискал това?
Кметът на Лозенец и кметът на София очакват информация от Министерството на културата. Расолкова готви и открито писмо към министъра.
Според Кристин Разсолкова разрешението за строеж е дадено в нарушение на Закона за културното наследство
Всеки софиянец, който е минавал през последните 83 години по бул. Джеймс Баучър се е спирал макар и за кратко пред № 24. Там е въпросната къща, построена от арх. Иван Банков през 1932 г. Къщата с кулата, както я наричат хората. Тя има красива и здрава конструкция, хармоничен архитектурен план и тухлена украса, характерна за неоромантизма в архитектурата. В София паметниците в този стил се броят на пръсти и най-близкият пример е къщата на Сирак Скитник на ул. „Борова гора“, построена от арх. Георги Овчаров. Тази къща е емблематична за квартала, а и също за града.
"Нека да защитим една от многото стари софийски сгради, които ни свързват с нашата история, с времето на Сирак Скитник и Иван Милев и които са част от уважавано, обичано и поддържано културно наследство в Европа. Нека да се противопоставим на частни инвестиционни интереси и да защитим обществените. " - това е апелът, който г-га Разсолкова отправя и през програма Хоризонт към мислещите граждани.Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478