Постоянната комисия, която действа от името на Асамблеята между пленарните сесии, заседава на 27 ноември 2015 година в София. Тогава бе приета важна Декларация, която ще остане в европейската история като Софийска декларация. Това става на практика когато Европа отбелява 40 години от подписването на споразуменията по т.нар. Хелзинкски процес по времето на Студената война, който формулира основните принципи на съвместното съжителство - ненарушаване на границите и спазването на човешките права. Значението на Декларацията приета на 27 ноември в София е в иницирането на бъдещото свикване на Четвъртата среща на държавните глави и ръководителите на правителства на 47-те страни-членки, които да препотвърдят ценностите и принципите на които се основава европейското единство и сътрудничество. Форматът на тези Срещи на върха на Съвета на Европа е ключов. За това говори сам по себе си фактът, че те се случват наистина рядко.
Съветът на Европа реши първо да препотвърди принципите и ценностите на европейското сътрудничество, в един период, когато Европа се сблъсква с предизвикателства, проблеми и конфликти – единственият адекватен отговор на това е една обща позиция да бъде изработена, затова лозунгът на българското председателство е "Съединението прави силата". В момента това е лозунгът на Голяма Европа, каза в предаването "Хоризонт до обед" Лъчезар Тошев, ангажиран с каузите на Съвета на Европа като почетно асоцииран член на ПАСЕ.
Т.нар. Софийска деклерация беше подкрепена от лидерите на всички политически фракции в ПАСЕ още преди гласуването, а беше приета в София с консенсус – само един социалист от Швеция е гласувал „въздържал се“.
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478