Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хубен Черкелов: За мене образите върху банкноти и монети са символи на комуникация

След миналогодишните две изложби в столицата, този февруари роденият в Кърджали художник Хубен Черкелов е отново в родината. В края на февруари 2019 г. той откри в София експозиция, озаглавена „Светът е твой“. Тя може да бъде разгледана до края на месец март в галерията на улица "Оборище" № 5.

Хубен Черкелов е роден в Кърджали. Живее в Ню Йорк от 2000 година. Завършва Художествената гимназия в Казанлък и Художествената академия в София. В средата на 90-те години на миналия век е активен участник в артистичния кръг „XXL“, организиран около едноименната галерия в София. След преместването си в САЩ става популярен с картините със сюжети от банкноти и монети. Негови творби са представени в Музея „Бронкс“ в Ню Йорк, Музея „Броган“ във Флорида, на 54-ото Биенале във Венеция, както и в други галерии в Ню Йорк, Бостън и Шарлът. 

Хубен Черкелов: Озаглавил съм тазгодишната си изложба „Светът е твой“. Искам да кажа, че изкуството е достъпно, че то е навсякъде, че вече живеем, за добро или за лошо, в един глобализиран свят. Вече много хора пътуват, виждат различни неща. Художниците, на свой ред, също пътуваме, показваме произведения на изкуството пред различна публика. Светът принадлежи на човека, на публиката. Това, което изкуството прави, е да подпомага хората да се чувстват по-добре. Изкуството, което ние познаваме от 2000 години, то не може да решава големи проблеми, не може да лекува слепота или СПИН. Целта на изкуството е съвсем друга - да подкрепи хората да им мине деня, седмицата, годината по-леко, по-добре. От тази гледна точка всичко в моята изложба е обърнато към публиката, към хората.

-  В началото, когато пристигнах в САЩ, нямаше още клетъчни телефони и компютри, комуникацията беше далеч по-трудна. За да се обадя на мои роднини и приятели в България, ползвах улични телефони. Трябваше да имам много монети от 25 цента, защото за един нормален телефонен разговор са нужни доста. Тогава забелязах, че американците имат най-различни символи от различни щати на своите монети. Не бяха унифицирани и ми стана любопитно защо и как са решили даден образ да бъде върху точно определена монета. И така започнах. За мене образите върху банкноти и върху монети са символи на комуникация.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Метин Хафъзсалим: Намаляват безработните в област Кърджали, макар и минимално

Област Кърджали се нарежда на 21-ва позиция по показателя равнище на безработица сред 28-те области в страната, каза  Метин Хафъзсалим, директор на Дирекция "Бюро по труда" - Кърджали. В интервю за Радио Кърджали той обеляза, че към края на месец септември броят на регистрираните безработни лица в бюрата по труда от област Кърджали е 4472,..

публикувано на 23.10.24 в 13:57

Д-р Кирчев: Сега е момента за противогрипни ваксини

Д-р Кирчев: Сега е момента за противогрипни ваксини Макар че все още сме далеч от грипна епидемия, която обикновено ни застига в края на януари и началото на февруари, за да се предпазим, е хубаво да дадем време на организма да създаде имунитет след ваксиниране. Това е особено важно за хората в напреднала възраст и такива с хронични..

публикувано на 22.10.24 в 13:34
Христо Димитров

Христо Димитров: „Теория за алтернативната загуба“ променя живота на човека

Всяка година ще идваме в Кърджали, за да правим такъв вълнуващ спектакъл. Това обеща Христо Димитров, хореографът и продуцент на световноизвестния фолклорен ансамбъл „Българе“. Повече от 20 години танцьорите разнасят славата на неповторимия български фолклор по сцените, както у нас, така и в чужбина, включително и на Бродуей. В..

публикувано на 22.10.24 в 01:33

"Операция: Плюшено мече" търси ментор за Хавиер от Кърджали

Сдружение „Операция: Плюшено мече“ търси доброволец, който да стане ментор на младеж в неравностойно положение от Кърджали. Хавиер е на 14 години. Доскоро е живял в Испания. Сега е в Кърджали. Тренира баскетбол и мечтае да стане професионален спортист. „Много интересен младеж и с него работата ще бъде много интересна“, коментира за..

публикувано на 20.10.24 в 17:06
доц. д-р Дора Янчева

Доц.д-р Дора Янчева: Науката в Кърджали се отличава със специфичност и оригиналност, което я прави уникална

Научните работници в Източните Родопи отбелязват тази година два юбилея - 80 години от създаването на Съюза на учените в България и 40 години от учредяването на клона на съюза в Кърджали. Тържествена сесия ще бележи двете събития. Тя ще се проведе на 15 октомври в конферентната зала на хотел „Арпезос“ от 17.30 ч. и ще бъде под патронажа на..

публикувано на 15.10.24 в 08:47
 Мария Митева

Мария Митева: Активното и целенасочено сътрудничество между учители и родители е от ключово значение за успеха на учениците

 Разработка на тема „Съвместната работа между учители и родители на деца с изявени дарби“  на извоюва една от наградите в конкурс за успешни практики за образователната интеграция и приобщаването на деца и ученици от уязвими групи.  Конкурсът беше организиран от Министерството на образованието и науката, а разработката й беше отличена сред..

публикувано на 12.10.24 в 16:52