След миналогодишните две изложби в столицата, този февруари роденият в Кърджали художник Хубен Черкелов е отново в родината. В края на февруари 2019 г. той откри в София експозиция, озаглавена „Светът е твой“. Тя може да бъде разгледана до края на месец март в галерията на улица "Оборище" № 5.
Хубен Черкелов е роден в Кърджали. Живее в Ню Йорк от 2000 година. Завършва Художествената гимназия в Казанлък и Художествената академия в София. В средата на 90-те години на миналия век е активен участник в артистичния кръг „XXL“, организиран около едноименната галерия в София. След преместването си в САЩ става популярен с картините със сюжети от банкноти и монети. Негови творби са представени в Музея „Бронкс“ в Ню Йорк, Музея „Броган“ във Флорида, на 54-ото Биенале във Венеция, както и в други галерии в Ню Йорк, Бостън и Шарлът.
Хубен Черкелов: Озаглавил съм тазгодишната си изложба „Светът е твой“. Искам да кажа, че изкуството е достъпно, че то е навсякъде, че вече живеем, за добро или за лошо, в един глобализиран свят. Вече много хора пътуват, виждат различни неща. Художниците, на свой ред, също пътуваме, показваме произведения на изкуството пред различна публика. Светът принадлежи на човека, на публиката. Това, което изкуството прави, е да подпомага хората да се чувстват по-добре. Изкуството, което ние познаваме от 2000 години, то не може да решава големи проблеми, не може да лекува слепота или СПИН. Целта на изкуството е съвсем друга - да подкрепи хората да им мине деня, седмицата, годината по-леко, по-добре. От тази гледна точка всичко в моята изложба е обърнато към публиката, към хората.
- В началото, когато пристигнах в САЩ, нямаше още клетъчни телефони и компютри, комуникацията беше далеч по-трудна. За да се обадя на мои роднини и приятели в България, ползвах улични телефони. Трябваше да имам много монети от 25 цента, защото за един нормален телефонен разговор са нужни доста. Тогава забелязах, че американците имат най-различни символи от различни щати на своите монети. Не бяха унифицирани и ми стана любопитно защо и как са решили даден образ да бъде върху точно определена монета. И така започнах. За мене образите върху банкноти и върху монети са символи на комуникация.
Интересна изложба за техниките за изписване на великденски яйца в България е подредена в Регионалния исторически музей в Кърджали. Откриването й беше последвано от работилница за писане и багрене с ученици, която беше водена от един от авторитетите по темата в България - доц. д-р Светла Ракшиева. Тя е етнолог, научен сътрудник в Етнографския институт..
Страната ни има всички шансове да получи положителен конвергентен доклад от Европейската комисия и Европейската централна банка за определяне на дата, която е твърде вероятно да бъде 01 януари 2026 година за влизане в еврозоната, каза в ефира на Радио Кърджали икономиста Румен Гълъбинов . "С оглед на предстоящите развития, трябва..
Страстната седмица е последната седмица от земния живот на Иисус Христос. Започва с тържественото му влизане в Йерусалим и завършва на Великден – денят, в който се празнува Христовото Възкресение. Всеки ден от тази седмица се нарича велик – Велики понеделник, Велики вторник и така нататък до Велика събота. На всеки един ден от..
Екрем Хасан е на 24 години, от Ардино е. През седмицата той учи магистратура по специалността „Електротехника“ в Техническия университет – филиал Пловдив. А в почивните дни се връща в Ардино, където заедно с вуйчо си отглеждат млекодайни крави. Завършва гимназията в своето родно Ардино. Още в десети клас започва да се интересува кои..
Когато парламентарната група на ДПС-ДПС беше поканена да участва в парламентарното мнозинство имаше заявки и от други политически партии за борба с модела Пеевски. В настоящия момент, а и от самото начало ние по никакъв начин не виждаме разграждане на този модел. Това каза в ефира на Радио Кърджали председателят на Младежко ДПС Танзер Юсеинов. "Примерите..
Традиционните ценности и добродетели така, както са разбрани в християнската религия, остават на заден план сред младите хора, сочи проучване на социологическа агенция „Мяра“. Това съобщи Яница Петкова в ефира на Радио Кърджали. Сред акцентите в проучването са били ценностите и страховете на младите хора. „Ако вземем за пример страховете..
Атанас Шишманов е бизнесмен от Ивайловград, но има интересно хоби, което вече 30 години е негова страст – а именно, да колекционира стари радиоприемници. Колекцията му съдържа над 100 радиоапарата. Най-старият от тях е на почти 100 години. Носи марката “Телефункен“ и е произведен между 1928 и 1931 година. Колекционерът..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478