Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Йордан Палагачев: Първата ни среща с Митко беше в Троян и от тогава сме неразделни приятели и колеги

3
Димитър Арнаудов и Йордан Палагачев
Снимка: Божидар Чолаков БНР Кърджали



Солистът на орк. „Родопско настроение“ Димитър Арнаудов е от Асеновград. Основното си образование завършва в град Асеновград, а средното в Пловдив с музикален профил – специалност гайда. Още в средното училище проявява интерес към класическият инструмент контрабас. Така заедно с гайдата, успоредно започва да свири и на контрабас. В началото, народното пеене за Димитър е само приятно хоби, което с времето се превръща в изключително голяма за него страст.  Любовта към фолклора е дълбоко вкоренена в рода му, от където наследява гените на своите прародители и музикалността, която се превръща в призвание, и която  развива на професионално ниво.

След средното училище продължава образованието си в Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в град Пловдив,  със специалност гайда и  втора специалност контрабас.

Асеновградчанинът разказва, че когато е на сцена публиката връща енергията, която и даваш чрез пеенето.

Работата с момчетата от оркестъра върви като по вода. Със добри музиканти и млади хора, винаги се работи лесно, казва още Митко.

На Роженскиия събор тази година Димитър Арнаудов участва в конкурсната програма заедно с гайдаря Йордан Палагачев. Те представиха две родопски песни – „Горице ситна, зелена“ и „Моме, моме, малка моме“.

Йордан Палагачев е от гр. Смолян. Завършва средното и висшето си образования в родния си град. Йордан се увлича по гайдата от по-големия си брат Райчо, прадядо им Михал Палагачев е бил гайдар. За първи път хваща гайдата на осемгодишна възраст. Започва своето обучение в школите на детско – юношеския фолклорен ансамбъл „Орфей“ гр. Смолян, в който свири 11 години.

След завършването на средното си образование, Йордан тръгва по пътя на педагогиката и започва да преподава гайда. През 2013 г. възстановява гайдарския състав в с. Момчиловци, в който се обучават на каба гайда 20 деца. Вдъхновен от учениците си и любовта към родопската каба гайда, Йордан постига още една своя мечта – майсторлъка за изработка на древния инструмент. През 2014г. с много труд и усилия създава своя работилница и започва да учи и практикува стария занаят и до ден днешен.

Първата среща на Йордан и Димитър е била в град Троян, преди пет-шест години. Там оркестър „Родопско настроение“ имат участие, но им липсва мъжки вокал. Тогава барабанистът на оркестъра Наско Ламбов им предлага да поканят Димитър Арнаудов. И от тогава започва приятелството межди Данчо и Митко.

С Митко е удоволствие да се работи. Страхотен човек, преди всичко приятел. И не само той, с другите момчета от оркестъра също сме приятели, не само колеги. От миналата година Биляна Арсова от Кърджали е част от нашия оркестър. Много добро попълнение, амбициозен, млад човек, разказва гайдарят Йордан. 


Чуйте цялото интервю в прикачения звуков файл. 


Харесайте страницата на предаването "Полет над Родопите" във Facebook. Последвайте страницата и в Instagram

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
В Кирковско гледат капия от стария местен сорт

В Чорбаджийско пазят стария местен сорт "Росенка", отглеждат над 200 дка червена капия

В сезона на червената капия стопаните от кирковското село Чорбаджийско и околните села са на полето, за да прибират реколтата. Около 200 декара чушки се отглеждат в този район, което го прави най-големият в производството на капия в община Кирково. Годината за едни е добра, но за други не толкова, казва кметът на Чорбаджийско Сами Везир. "Годината е..

публикувано на 29.09.24 в 17:42

Свищов - градът на първите

Знаете ли, че град Свищов е най-южно разположеното населено място по поречието на река Дунав. В него живеят малко над 22 000 жители.  Градът е известен с първите 100 факта и събития случили в Свищов? Там е открита първата печатна книга - "Абагар" на кирилица през 1651 година. Първото крупно дарение за просветни цели в българските земи е направено в..

публикувано на 25.09.24 в 16:22

19 партии и 9 коалиции влизат в битка за вота на избирателя в 9-ти МИР Кърджали

19 партии и 9 коалиции регистрираха кандидатски листи в Районната избирателна комисия в Кърджали до крайния срок - 17 часа на 24 септември, за участие в парламентарните избори на 27 октомври.  В последния ден документи са подали 6 партии и коалиции. Това съобщи за Радио Кърджали Беркант Барзат, председател на РИК-Кърджали. Той уточни, че само пет..

публикувано на 24.09.24 в 18:26

Мистериите на Хухла се разплитат тази вечер

В Хухла в продължение на два дни се провежда културният фестивал "Мистериите на Хухла", който тази година е под мотото "Човечност без граници".  В мистичното ивайловградско село се срещат представители на три етноса - българи, гърци и турци . Те се надсвирват, надиграват, надпяват и надприказват в продължение на три дни - от 21 ви до..

публикувано на 22.09.24 в 18:48

Есенен "Вкусен следобед"!

Във втората част на предаването: - обръщаме внимание именно на лова  със Стоян Памуков, специалист при Ловно-рибарско дружество-Брезово. - както и ще ви разкажем как протича културният фестивал "Мистериите на Хухла". - А Иван Динев - Устата ще открехне завесата за стенд ъп шоуто си в Кърджали . Очакват ни още изненади, само останете..

публикувано на 22.09.24 в 18:23

Смартфонът в клас - да или не?

публикувано на 18.09.24 в 15:18

Министърът на земеделието и храните Георги Тахов пристига в Кърджали

Министърът на земеделието и храните Георги Тахов пристига на 19 септември, четвъртък, в Кърджали по покана на Националната браншова организация „Обединени български животновъди“. Това съобщи председателят на организацията Бойко Синапов. С министъра ще бъдат негови заместници, изпълнителният директор на Държавен фонд „Земеделие“ и изпълнителният..

публикувано на 17.09.24 в 17:02