Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Теди Еротеева ще зарадва почитателите на фолклора с две нови песни до края на годината



Младата народна изпълнителка от македонския край Теди Еротеева представи песента „Лисаво“ във фолклорното предаване „Полет над Родопите“. Песента участва в седмичната класация на предаването заедно с други две македонски изпълнения  - "Пий юначе" в изпълнение на Кинче Вълчева и Милко Бошнаков и "Ирина" в изпълнение на Елена Толева.

„Лисаво“ е песен от Егейска Македония, от където са корените на изпълнителката Теди Еротеева. В Беломорието лисаво наричали хубавите, белите, красивите  девойки от този край.

В песента се пее за момък, който се е влюбил в лисава девойка и когато я чуел да пее, спирал да жъне, качвал се на снопите, за да я види и чуе, а нейният глас се е носили през морето, та чак до солунското поле.

Младата изпълнителка се е насочила в издирване и събиране на стари автентични песни, които са позабравени, за да им вдъхне ново звучене и нов живот.

Теди Еротеева не се спира и продължава да твори. Преди седмица е приключила работата по три видеоклипа, единият вече се върти по Фолклор ТВ. Това е „Мераклийски сплет“ китка от три песни - "Павле ми пие", " Ай, да идем Яно" и " Невено мори, Невено". Тук талантливата изпълнителка си партнира с Елена Йордакиева и  "Сите българи заедно".

Младата македонска изпълнителка ще зарадва почитателите на народната музика с две нови песни. Едната ще излезе преди Коледните празници, а другата след Нова година, които са авторско творчество на фолклорна основа. Дори са готови и видеоклиповете към новите песни. Теди Еротеева разказва, че те са нещо различно от това което е правила досега. 

Чуйте интервюто с Теди Еротеева в прикачения зувков файл. 

Харесайте страницата на предаването "Полет над Родопите" във Facebook. Последвайте страницата и в Instagram


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Снимката е илюстративна

Преподавател по философия: Общообразователното училище не е място за обучение по религия

По-скоро проблематичен очаква да е предлаганият нов учебен предмет за задължително обучение „Добродетели и религии“ Марина Димова, преподавател по философия и гражданско образование в Езиковата гимназия „Христо Ботев“ в Кърджали. „На пръв поглед предлаганата програма изглежда грамотно написана, с инфографики и с причини за въвеждане,..

публикувано на 17.05.25 в 22:45
Национален фолклорен фестивал

Фолклорен празник в село Мустрак събира таланти от цяла Югоизточна България

Фолклорният дух оживя в свиленградското село Мустрак, където се провежда третото издание на фестивала „Запели са, заиграли край Сакара“. Традицията отново събра десетки самодейни състави, певци, танцьори и почитатели на българския фолклор от различни краища на страната. Фестивалът се утвърждава като цветен празник на родолюбието, музиката и танца. За..

публикувано на 17.05.25 в 17:10

„Златните пчеларовски баби“ прославиха родния фолклор на събора „Китна Тракия пее и танцува“

В Хасково се продължава 59-ото издание на Националния събор на народното творчество „Китна Тракия пее и танцува“. Емблематичният парк „Кенана“ отново се превърна в сцена за самодейци и професионални изпълнители от цялата страна, които прославят българските песни, танци и традиции. Началото на тридневния събор беше поставено още в петък вечер с концерт..

публикувано на 17.05.25 в 16:28
Елена Каневска с деца от ШНП

Талантливите славейчета от „Китка виена“ за първи път с участие на национален конкурс

Малките таланти от школата по народно пеене „Китка виена“ при НЧ „Кирил Маджаров – 1866“ в смолянския квартал Устово направиха своя първи голям скок на национална сцена. Под ръководството на преподавателката Елена Каневска, децата взеха участие в Националния песенен фолклорен конкурс „Пролетна дъга“ в село Куртово Конаре. „За повечето от тях това беше..

обновено на 17.05.25 в 15:00

В Смолян се проведе пъстър празник на родопското етнографско наследство

В Регионалната библиотека „Николай Вранчев“ в Смолян за първи път се проведе „Парад на носиите“, който събра близо 15 участници от различни населени места в област Смолян. Всеки от тях представи своя автентична носия – наследена и съхранена от предци си. Най-старата носия, показана по време на събитието, е на повече от 120 години и е собственост на..

публикувано на 15.05.25 в 10:30

При конфликт децата, изучаващи религия, реагират с комуникация, а не с агресия

Въпреки че часовете са в извънучебно време, децата идват с охота и желание. В това е категорична Пенка Величкова, която вече осем години преподава предметът „Религия Православие“ в Средно училище „Йордан Йовков“ в Кърджали. Той е свободноизбираем. Родителите специално заявяват желанието си децата им да го изучават. Часовете са веднъж седмично..

публикувано на 12.05.25 в 23:00

"Ако можеха да говорят..." - историята на теленцето Найден

Божидар Чолаков е добре познат на слушателите на БНР – Радио Кърджали като водещ на фолклорното предаване „Полет над Родопите“. Но освен отдаден радиожурналист и радиолюбител, той е и страстен пътешественик, фотограф и разказвач на истории, които пречупва през личния си обектив – и визуален, и словесен. Обича да се разхожда из планината, често пътува..

публикувано на 11.05.25 в 18:07