Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Холандци и белгийци участват във фолклорен семинар за български народни танци във Велинград

4
VI Национален фолклорен семинар организиран от сдружение „Пролетно хоро“.
Снимка: Сдружение Пролетно хоро



Шести „шарен“ фолклорен семинар тече от вчера  във Велинград.

Хореграфи, клубове и школи за изучаване на български народни хора се събират в курорта за шестото издание на националния фолклорен семинар организиран от сдружение „Пролетно хоро“. Тази година лекторите професор Николай Цветков и доц. Георги Гаров от ЮЗУ “Н.Рилски“ преподават на участниците китка от хора от всички фолклорни области.

В семинара се включват танцьори от Нова Загора, Стара Загора, Ямбол, Поморие, Монтана, Хасково, Асеновград, Пазарджик, Попинци, Дупница, Пирдоп, Девин, Благоевград и Казанлък. Сред над 200-та участници са и любители на българския фолклор от Холандия и Белгия.

Започна записването за фестивала за танцово изкуство и надиграване "Пролетно хоро". Той ще се проведе на 21 март 2020 година, съобщиха организаторите. 

Чуйте повече в прикачения звуков файл. 


Харесайте страницата на предаването "Полет над Родопите" във Facebook. Последвайте страницата и в Instagram




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Посрещаме пролетта с Гергьовден и Хъдърлез – ритуали и вярвания от Родопите

Гергьовден и Хъдърлез – два празника, дълбоко вкоренени в културната и духовна памет на Родопите, обединяват поколения българи около символите на пролетта, здравето и плодородието. В многообразието на местните традиции, те се честват от християни и мюсюлмани с общо усещане за ново начало и връзка с природата. Соня Костадинова – уредник в..

обновено на 05.05.25 в 14:22

Шеф Пеньо Иванов показва свои бижута заедно с именития си учител

  Васко или Ивитал, както обича да го наричат или шеф Пеньо Иванов, както го обичат мнозина,  ще участва в изложба от бижута на Владимир Буров и ученици в галерия Готи в Пловдив. Тя е под надслов "Човекът, който промени моя живот" и е изложба на учителя по бижутерство и негови ученици. Учителят Буров е разпалил десетки сърца за ювелирното..

публикувано на 04.05.25 в 18:37

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

Във втората част на предаването ще научим малко повече за творческото амплоа на шеф Иванов или Васко , което освен креативността в кухнята, чрез готвенето, проявява своето чувство за естетика и в бижутерийното изкуство. Както знаем, Пеньо Иванов е получил световноизвестни личности, но скоро се е усъвършенствал с природата в село Бяла..

публикувано на 04.05.25 в 18:25

Хиляди се готвят да посрещнат Хъдърлез на Дамбалъ. Община Момчилград с готовност за празника

В нощта срещу 6 май хиляди хора от цялата страна и чужбина ще се стекат към свещеното място Дамбалъ край Момчилград, за да отбележат празника Хъдърлез – денят, в който според вярванията водата от извора добива лечебна сила. Община Момчилград вече е в последен етап от подготовката за ежегодното масово поклонение, съобщи за Радио Кърджали..

публикувано на 30.04.25 в 13:58

Траханата е най-старият пробиотик в Източните Родопи

През лятото на 26 юли ще се проведе Вторият празник на траханата в село Пелевун, Ивайловград. Организират го активисти, които се борят за популяризиране на траханата, както и пелевунци от близо и далеч, подкрепяни от община Ивайлов и местната общност Слоу Фуд Ивайловград. Гостите и местните видове ще се запознаят със цялата..

публикувано на 30.04.25 в 12:38

Баните празнува Гергьовден с музика и конкурс за най-хубаво агне

Община Баните ще отбележи тържествено своя празник и Деня на минералната вода на 5 и 6 май, съвпадащ с големия празник Гергьовден. Родопската община отново подготвя богата празнична програма, която ще събере местни жители и гости от цялата страна. „Знаете, че 5 и 6 май са празник на община Баните и минералната вода – традиция, която се спазва вече..

публикувано на 30.04.25 в 11:40

15 години танцова магия: Историята на състав „Илинден“ в Свиленград

Преди 15 години в Свиленград започва историята на един танцов състав, който носи в сърцето си родовата памет и българския дух – танцов състав "Илинден". „Поканиха ме да водя танцови състави към читалището и всичко започна с детски състав, после детско-юношески, клуб за народни хора и накрая – танцов състав 'Илинден'.“, разказва хореографът на групата..

публикувано на 29.04.25 в 10:15